Pasaulyje

2015.10.23 08:25

„WikiLeaks“ paviešino CŽV vadovo elektroninio pašto kontaktų sąrašą

BNS2015.10.23 08:25

Vyriausybių paslaptis viešinantis tinklalapis „WikiLeaks“ ketvirtadienį paskelbė antrą dokumentų pluoštą, susijusį su kompiuterinio įsilaužėlio taikiniu tapusia JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) direktoriaus Johno Brennano asmenine elektroninio pašto paskyra, įskaitant jo kontaktų sąrašą, taip pat perspėjo, kad bus paskelbta daugiau duomenų.

Faktas, kad J. Brennano duomenys buvo pavogti, tapo akibrokštu JAV žvalgybos bendruomenei, dar neatsigavusiai nuo ankstesnių svarbios įslaptintos informacijos nutekinimų.

Tačiau nė vienas iš iki šiol paskelbtų dokumentų iš jo asmeninės paskyros, kurią jis veikiausiai liovėsi naudojęs pradėjęs darbą vyriausybėje 2008 metais, neatrodo keliantys pavojų nacionaliniam saugumui arba jo karjerai.

Viešumo aktyvisto Juliano Assange`o vadovaujamas „WikiLeaks“ nenurodė, kiek J. Brennano dokumentų dar turi, bet pažadėjo „artimiausiomis dienomis“ paskelbti jų daugiau.

Tarp ketvirtadienį paskelbtos informacijos yra rekomendacijos JAV Senato žvalgybos komitetui dėl karo Afganistane ir Pakistane, taip pat J. Brennano kontaktų sąrašas.

Tarp tų kontaktų esama elektroninio pašto ir pranešimų gaviklio adresų. Manoma, kad ši informacija buvo paimta iš jo AOL elektroninio pašto paskyros ir konvertuota į teksto failą.

Taip pat esama yra politologų, privačiojo sektoriaus gynybos ir žvalgybos kontraktininkų, draugų, šeimos narių ir bent vieno aukšto rango žurnalisto adresai.

Tik nedaugelis adresų priklauso vyriausybės nariams, įskaitant Gynybos departamento biuro, Teritorinio saugumo departamento ir JAV Karinių oro pajėgų pareigūnams.

Kai kurie yra susieti su pseudonimais, tokiais kaip „TexasGirl95“ (šią paskyrą interneto stebėtojai yra pažymėję kaip elektroninio pašto šiukšlių platintoją), „Sunshine5B“ ir „volleyballguy“.

Kiti adresai susiję su įtakingais veikėjais, tokiais, kaip buvęs nacionalinio saugumo patarėjas Tomas Donilonas, naudojantis savo advokatų kontoros „O`Melveny and Myers“ adresą.

Dabartinė nacionalinio saugumo patarėja Siuzan Rais taip pat minima paviešintame sąraše, bet pateikiamas jos vyriausybinio elektroninio pašto adresas, kuriuo ji naudojosi dirbdama prezidento Baracko Obamos pereinamojoje komandoje.

Trečiadienį, kai buvo paskelbtas pirmasis nutekintos informacijos pluoštas, įskaitant J. Brennano šeimos narių adresus ir telefono numerius, CŽV pasmerkė „WikiLeaks“.

Šią informaciją perdavę kompiuterinis įsilaužėlis tvirtino, kad prie tos paskyros priėjo pasinaudojęs „socialinės inžinerijos“ triuku, kai apgaule įtikino interneto bendrovės „Verizon“ darbuotojus atskleisti J. Brennano asmeninę informaciją, o po to įtikino AOL iš naujo nustatyti jo prisijungimo slaptažodį.

Anksčiau šią savaitę dienraštis „New York Post“ pranešė, kad tas įsilaužėlis, kuris save vadino amerikiečiu vidurinės mokyklos moksleiviu, paskambino žurnalistams ir papasakojo, ką jam pavyko nuveikti.

Naudodamasis savo numanoma „Twitter“ paskyra @phphax, jaunuolis šaipėsi iš pareigūnų, skelbdamas paredaguotas vyriausybinių dokumentų nuotraukas.