Pasaulyje

2015.10.19 16:38

J. Kerry: JAV siekia išvengti visiško Sirijos sugriovimo

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry, kuris lankosi Madride, pabrėžia, kad Jungtinės Valstijos siekia išvengti visiško Sirijos sugriovimo ir artimiausiu metu planuoja susitikti su Rusijos, Saudo Arabijos ir Turkijos lyderiais.

Vašingtonas ir Madridas iš principo sutarė, kad Jungtinės Valstijos išvalys radiacijos užterštą teritoriją, kur 1966 metais per klaidą nukrito nesprogusi amerikiečių atominė bomba.

Italija, Prancūzija ir Ispanija – trys Europos šalys buvo valstybės sekretoriaus darbotvarkėje. Madridą primins dovana, kurią įteikė Ispanijos kolega – gitara. Vėliau abi šalys sutars, kad būtinai pradės derybas dėl įpareigojančios sutarties, kaip Jungtinės Valstijos išvalytų teritoriją, kuri užteršta po prieš beveik pusšimtį metų įvykusios nelaimės, kai amerikiečių bombonešis susidūrė su degalų lėktuvu daugia negu devynių kilometrų aukštyje. Dvi jo gabentos termobranduolinės bombos nukrito saugiai. Kitos dvi taip pat nesprogo, bet, pažeistos cheminės reakcijos, užteršė teritoriją plutoniu.

Pusantro tūkstančio Amerikos specialistų ją valė tris mėnesius pagal seną sutartį, kurios galiojimas baigėsi prieš kelerius metus, Amerika kasmet mokėdavo daugiau negu 300 tūkstančių eurų už taršos matavimus ir tūkstančio Polomareso gyventojų kraujo tyrimus.   

Per derybas Madride J. Kerry pabrėžė – Vašingtonas suvokia atsakomybę, kad Sirija nebūtų visai sugriauta, kitaip pabėgėlių srautas nenutruks. Pasak J. Kerry, Rusijos bandymai palaikyti Basharą al-Assadą kelia nerimo, kad į „Islamo valstybės“ gretas ateis dar daugiau kovotojų.

Jeigu Maskva norėtų politinio sprendimo, turi ieškoti kito kelio. Vašingtonas artimiausiu laiku planuoja susitikimus su Rusijos, Turkijos, Saudo Arabijos lyderiais.

„Visi, taip pat ir rusai, iraniečiai, sako nenorį konfliktą spręsti karine jėga, todėl reikia ieškoti politinio sprendimo. Ši prieš mūsų akis vykstanti žmonių katastrofa kelia pavojų regiono šalims, ne tik Vakarų, bet ir Rytų Europai, todėl reaguoti būtina“, – tikina JAV valstybės sekretorius.

Pasak J. Kerry, JAV labai stengiasi sužlugdyti grupuotės „Islamo valstybė“ finansus, bet kova su ja pareikalaus ne vienerių metų ir daugelio Europos valstybių pastangų.