Pasaulyje

2020.05.04 13:59

Lenkijos prezidento rinkimai: valdantieji ragina balsuoti, bet kritikai kaltina „farsu“

LRT.lt2020.05.04 13:59

Dėl COVID-19 pandemijos prezidento rinkimų kampanija yra sustabdyta jau nuo kovo mėnesio, tačiau šalies valdančioji partija „Teisė ir teisingumas“ (PiS) gynė poziciją, kad rinkimai turi vykti kaip planuota.

Žemesniuose parlamento rūmuose (Seime) priimi įstatymai, reikalingi balsavimui paštu, tačiau juos dar turi patvirtinti aukštesnieji parlamento rūmai – Senatas, kuriame daugumą turi opozicija, savo naujienlaiškyje rašo Rytų Europos studijų centras (RESC) Vilniuje.

Tiesa, Senatas, nors ir kliudydamas įstatymų įsigaliojimui, negali vienašališkai blokuoti teisės aktų priėmimo, nes galutinį žodį tartų žemesnieji parlamento rūmai.

Pagal siūlomą sistemą rinkimai vyktų tik paštu. Kiekvienas asmuo atiduotų balsą specialiose jo apylinkei paskirtose pašto dėžutėse, kurios vėliau bus išsiųstos skaičiavimui. Ši sistema būtų taikoma tiek pirmajam rinkimų turui, numatytam gegužės 10 d., tiek antrajam turui (jei jo prireiktų), kuris vyktų po dviejų savaičių.

Žemesniųjų parlamento rūmų pirmininkas, atsižvelgiant į aplinkybes, taip pat turėtų galią atidėti balsavimą pirmame ture, bet ne vėliau kaip iki gegužės 17 dienos.

Šalies Ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis balandžio 29 d. teigė, kad pirmasis rinkimų turas gali būti nukeltas į gegužės 17 arba 23 d. tačiau, jo nuomone, rinkimai privalo įvykti gegužės mėnesį.

Rinkimų data ir tvarka kelia šalies vidaus politikoje sukėlė daug šurmulio: kadenciją balandžio pabaigoje baigusi šalies Aukščiausiojo teismo pirmininkė Malgorzata Gersdorf, ir taip nevengianti kritikuoti valdančiosios PiS partijos sprendimų, dabartinius pasiūlymus pavadino „farsu“; buvęs šalies premjeras Donaldas Tuskas atvirai kviečia boikotuoti rinkimus.

Anot kritikų, PiS baiminasi artėjančio ekonominio nuosmukio bei nori žūtbūt surengti rinkimus tol, kol dabartinis šalies vadovas Andrzejus Duda yra populiarus.

Nepaisant COVID-19 pandemijos, jau gegužės 10 dieną Lenkija rinks naująjį šalies prezidentą, tačiau lenkai prie balsadėžių nesirinks – rinkimai vyks paštu. Tokį rinkimų vykdymo pasirinkimą jau sukritikavo „Human Rights Watch“ organizacija, pastabų turi ir ESBO.

Pasak IBRiS balandžio 27 dieną paskelbtus gyventojų apklausos rezultatus, 49,7 proc. apklaustųjų rinkimuose balsuotų už Dudą, 14,1 proc. balsą atiduotų už buvusį darbo ir socialinių reikalų ministrą (2011 – 2015) Tusko vyriausybėje Wladyslawą Kosiniak-Kamyszą, 6,7 proc. respondentų remia didžiausios opozicinės partijos „Pilietinė platforma” kandidatę Malgorzatą Kidawa-Blonsk.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt