Pasaulyje

2020.05.04 10:52

JAV žvalgyba: Kinija slėpė koronaviruso grėsmę, kad sukauptų atsargų

atnaujinta 17.44
BNS 2020.05.04 10:52

JAV pareigūnai mano, kad Kinija slėpė koronaviruso protrūkio mastą ir didelį viruso užkrečiamumą, siekdama sukaupti medicinos priemonių atsargų kovai su epidemija, rodo žvalgybos dokumentai.  

Kinijos lyderiai sausio pradžioje „sąmoningai slėpė“ nuo pasaulio pandemijos pavojų, rašoma gegužės 1 dieną Krašto saugumo departamento parengtoje keturių puslapių žvalgybos ataskaitoje, kurią matė naujienų agentūra AP.

Tai paaiškėjo prezidento Donaldo Trumpo administracijai ėmus griežčiau kritikuoti Kiniją dėl veiksmų tvarkantis su ligos protrūkiu. Valstybės sekretorius Mike`as Pompeo sekmadienį pareiškė, kad Kinija atsakinga dėl viruso išplitimo ir turi už tai atsakyti.

Kinijos valstybinis transliuotojas CCTV pirmadienį užsipuolė JAV valstybės sekretoriaus Mike`o Pompeo „nesveikas pastabas“ dėl koronaviruso pandemijos kilmės, dar labiau pakurstydamas įtampą tarp Pekino ir Vašingtono.

„Šios nesveikos ir nepagrįstos amerikiečių politikų pastabos leidžia vis daugiau ir daugiau žmonių suprasti, kad nėra jokių „įrodymų“, – sakoma CCTV komentare.

„Vadinamoji „viruso nutekėjimo iš Uhano laboratorijos“ sensacija yra visiškas melas. Amerikiečių politikai skuba nusimesti kaltę, klastoja balsus ir spaudžia Kiniją, kai jų pačių kovos su epidemija pastangos yra visiškas chaosas“, – nurodoma jame.

Pirmadienį valstybinis laikraštis „People`s Daily“ paskelbė dar du komentarus, kritikuojančius M. Pompeo ir buvusį Baltųjų rūmų strategą Steve`ą Bannoną kaip „meluojančių klounų porelę“, ir užsipuolė S. Bannoną kaip „Šaltojo karo laikų fosiliją“.

Praėjusią savaitę S. Bannonas vienoje kraštutinių dešiniųjų pokalbių laidoje pareiškė, kad Kinija ėmėsi „biologinio Černobylio“ prieš Ameriką. Jis palaikė teoriją, kad virusas atsirado Uhano virusologijos institute.

Praėjusią savaitę CCTV ne kartą kritikavo M. Pompeo kaip „bendrą žmonijos priešą“ ir kaltino jį savo nuolatiniais pareiškimais apie pandemijos laboratorinę kilmę „platinant politinį virusą“.

Šiuo klausimu Kinija ir JAV ne kartą apsikeitė užgauliojimais ir pradėjo žodžių karą, kai kinų užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lilianas kovą iškėlė sąmokslo teoriją, kad virusą į Kiniją galėjo įvežti JAV kariuomenė.

Vašingtono retorika sugriežtėjo administracijos kritikams kaltinant vyriausybę, kad jos pačios reakcija į koronaviruso protrūkį buvo per lėta ir nepakankamai ryžtinga.

D. Trumpo politiniai oponentai tvirtina, kad jis pliekia Kiniją – geopolitinę priešininkę, bet labai svarbią JAV prekybos partnerę, bandydamas nutildyti kritiką šalies viduje.

Neįslaptintoje, bet tik tarnybiniam naudojimui skirtoje Krašto saugumo departamento ataskaitoje rašoma, kad menkindama koronaviruso grėsmę Kinija tuo pat metu padidino medicinos priemonių importą ir apribojo šių prekių eksportą. Šalis bandė tai nuslėpti „neigdama eksporto apribojimus, painiodama prekybos duomenis ir vilkindama jų pateikimą“, rašoma dokumente.

Ataskaitoje taip pat rašoma, kad Kinija iki sausio pabaigos neinformavo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), jog koronavirusas yra „užkrečiamas“, kad galėtų užsisakyti medicinos priemonių užsienyje. Šalis smarkiai padidino apsauginių veido kaukių ir chirurginių kostiumų importą.

Šios išvados grindžiamos 95 proc. tikimybe, kad Kinijos importo ir eksporto politikos pokyčiai neatitinka įprastų svyravimų, rašoma ataskaitoje.

Kinija apie protrūkį PSO informavo gruodžio 31-ąją. Sausio 3 dieną šalis susisiekė su JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrais (CDC), o sausio 8-ąją viešai paskelbė, kad patogenas yra naujas koronavirusas.

Kinijos pareigūnai ėmėsi žingsnių nutildyti medikus, kurie iškart bandė įspėti apie viruso grėsmę, ir ne kartą menkino protrūkio pavojų. Visgi didelė dalis Kinijos vyriausybės klaidų, regis, buvo padaryta dėl biurokratinių kliūčių, griežtos informacijos kontrolės ir pareigūnų delsimo pranešti blogas naujienas. Nėra viešai prieinamų įrodymų, kurie leistų teigti, jog būta tyčinio sąmokslo supirkti pasaulio medicinos priemonių atsargas.

Sekmadienį socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtoje žinutėje D. Trumpas netiesiogiai apkaltino JAV žvalgybos pareigūnus, esą šie nepakankamai sparčiai informavo, koks pavojingas galėtų būti potencialus naujo koronaviruso protrūkis. Prezidentui tenka atremti kritiką, kad jis nereagavo į pirminius žvalgybos ir kitų sričių pareigūnų įspėjimus dėl koronaviruso ir galimų protrūkio padarinių.

„Žvalgyba man ką tik pranešė, kad buvau teisus ir kad jie [kinai] rimtai nekėlė koronaviruso klausimo iki pat sausio pabaigos, o padarė tai prieš pat man uždarant Jungtines Valstijas Kinijai“, – rašė D. Trumpas, nepateikdamas jokių konkrečių detalių.

„Be to, jie kalbėjo apie virusą ne kaip apie kažkokią grėsmę, bet kaip apie tam tikrą faktą“, – pridūrė jis.