Pasaulyje

2020.05.04 10:08

LRT trumpai. Europa švelnina karantiną: leis sportuoti lauke, dirbti ir lankyti gimines

atnaujinta 15.38

Po ilgų savaičių gyvenimo „tarp keturių sienų“, nuo pirmadienio didelėje dalyje Europos pamažu švelninamos karantino sąlygos. LRT.lt trumpai apžvelgia, kaip valstybės pamažu grįžta prie įprasto gyvenimo.

Vokietijoje atnaujina darbą kai kurios mokyklos. Austrijoje jau savaitgalį pradėjo dirbti didelės maisto parduotuvės, kirpyklos, o nuo pirmadienio vėl bus galima prisėsti lauko kavinėse ar restoranuose, į biurus grįžta dalis darbuotojų. Vengrijoje darbą atnaujina viešbučiai, prekybos, kultūros centrai, kai kurie muziejai.

Kaimyninėje Lenkijoje nuo pirmadienio taip pat vėl atidaromi viešbučiai, prekybos centrai, kai kurie muziejai, o po poros dienų tėvai galės vesti vaikus į lopšelius ir darželius. Belgija taip pat švelnina karantino sąlygas, tačiau ekspertai ruošiasi galimai antrajai koronaviruso protrūkio bangai.

Vienos iš labiausiai nuo koronaviruso nukentėjusiosios šalys – Prancūzija, Italija ir Ispanija – jau kelias savaites praneša apie mažiausius mirčių nuo COVID-19 skaičius nuo protrūkio pradžios. Todėl visos šios šalys taip pat ruošiasi sušvelninti karantino apribojimus, rašo BBC.

Prancūzija planuoja atšaukti karantiną gegužės 11 dieną. Planuojama, kad vaikai palaipsniui grįš į mokyklas, kai kurios įmonės vėl pradės veiklą, o gyventojai galės keliauti 100 km atstumu nuo savo namų be reikalaujamo dokumento, įrodančio kelionės priežastį.

Vis dėlto sekmadienį šalies sveikatos apsaugos ministras Olivieras Veranas teigė, kad apribojimų švelninimas priklausys nuo naujų COVID-19 atvejų mažėjimo, ypač labiausiai nukentėjusiuose šalies regionuose, pavyzdžiui, Paryžiuje.

Be to, patikslinta, kad žmonių, į šalį atvykstančių Europos Sąjungai (ES) ar Šengeno erdvei priklausiančių šalių, bus nereikalaujama laikytis dviejų savaičių saviizoliacijos. Kitų šalių piliečiams tai esą netaikoma.

Žinios. Nuo šiandien didelėje dalyje Europos pamažu švelninamos karantino sąlygos

Ispanijoje šeštadienį pilnamečiai asmenys pirmą kartą per septynias savaites galėjo sportuoti lauke. Karantino sąlygos taip pat buvo sušvelnintos ir vaikams iki 14 metų. Ispanijoje iki šiol buvo įvestos vienos griežčiausių apsisaugojimo nuo COVID-19 priemonių Europoje. Tiesa, pirmadienį paskelbta, kad kaukių dėvėjimas bus privalomas važiuojant viešuoju transportu, o kai kurios mažos įmonės, tokios kaip kirpyklos, bus atidaromos tik individualiems klientams.

Italija nuo pirmadienio taip pat šiek tiek atsipalaiduoja – italams bus leidžiama sportuoti lauke tol, kol bus laikomasi reikalaujamo kelių metrų atstumo. Jie taip pat galės aplankyti gimines, gyvenančius netoli jų arba jų mieste. Tačiau mokyklos, kino teatrai ir dauguma parduotuvių liks uždarytos. Planuojama, kad birželį barai ir restoranai taip pat turėtų atnaujinti savo veiklą.

Johnso Hopkinso universiteto duomenimis, Ispanijoje iš viso patvirtinta 217,4 tūkst. atvejų, registruota 25,2 tūkst. mirties ir 118,9 tūkst. pasveikimo atvejų. Italijoje – 210,7 tūkst. užsikrėtusiųjų, 28,8 tūkst. mirties atvejai ir 81,6 tūkst. asmenų pasveiko. Savo ruožtu Prancūzija skaičiuoja 168,9 tūkst. COVID-19 užsikrėtimo atvejų, 50,8 tūkst. pasveiko ir 24,9 tūkst. mirė nuo koronaviruso.

Panašu, kad Rusijoje virusas toliau plinta – skelbiama apie 134,6 tūkst. koronaviruso atvejų. Tačiau Rusijos oficialus mirtingumas nuo COVID-19, palyginti su kitomis šalimis, išlieka žemas. Sekmadienį šalyje užfiksuota 58 mirties atvejai, iš viso – 1 280, tačiau stebėtojai abejoja oficialių duomenų tikslumu.

Jungtinėje Karalystėje (JK) užregistruota 315 naujų mirčių. Šalis užima trečiąjį vietą pagal mirčių skaičių po JAV ir Italijos. Tačiau Didžiosios Britanijos pareigūnai sako, kad protrūkis pasiekė aukščiausią tašką ir naujų atvejų skaičius mažėja. Iš viso šalyje registruota 187,8 tūkst. atvejų, mirė 28,5 tūkst. žmonių, o 902 pasveiko.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo

Islandijoje nuo pirmadienio atsidaro mokyklos ir universitetai, šaliai pradėjus švelninti prieš septynias savaites įvestas priemones naujojo koronaviruso plitimui sustabdyti.

Iš viso šioje Šiaurės Atlanto saloje patvirtinti 1 799 užsikrėtimo koronavirusu atvejai ir 10 mirčių, tačiau nuo balandžio 23 dienos per parą buvo registruojama ne daugiau trijų naujų užsikrėtimo koronavirusine infekcija COVID-19 atvejų.