Pasaulyje

2020.05.03 22:06

Koronavirusas vaikams pavojingesnis, nei manyta iki šiol? Europoje fiksuoti reti uždegiminiai sindromai

situaciją stebi ir Lietuvos medikai

Ilgai manyta, kad vaikams Covid-19, kitaip nei vyresnio amžiaus žmonėms, pavojaus nekelia, vaikai dažniausiai perserga nė nepatirdami simptomų. Tačiau Jungtinėje Karalystėje, Italijoje ir Ispanijoje medikams nerimą sukėlė vaikams nustatomas retas uždegiminis sindromas.

Ryšys su užsikrėtimu Covid-19 kol kas neįrodytas, tačiau įtariamas. Tyrimą dėl to pradėjo pasaulio sveikatos organizacija. Padėtį seka ir Lietuvos medikai.

„Mes kažkaip labai lengvai galvojame, kalbam apie vaikus, kad jie serga lengvai, kad dažniausiai tai besimptomė forma, kad jie svarbūs kaip užrakto nešiotojai, tačiau matom, kad laimei, nedažnai, tačiau nėra visiškai nekalta Covid-19 infekcija ir vaikams“, – sako profesorius Vytautas Usonis.

Didžiosios Britanijos pediatrai paskelbė perspėjimą: šalyje keliasdešimt vaikų dėl uždegiminio sindromo atsidūrė sunkioje būklėje.

„Pediatrai pastebėjo neįprastus simptomus, kurie primena sindromą, vadinamą Kavasakio liga. Vaikams atsiranda pilvo skausmai, neurologinės problemos ir priepuoliai. Gali atsirasti bėrimai, alpimas. Panašu, kad tai imuninės sistemos reakcija, sukelianti smulkiųjų kraujagyslių uždegimą“, – sako Karališkojo pediatrijos koledžo prezidentas Dr. Russellas Vineras.

Sindromas fiksuojamas ir Italijoje, regionuose, kuriuose sergamumas covid-19 ypač didelis. Šis vaikų gydytojas išsiuntė perspėjimą dešimčiai tūkstančių šalies medikų.

Spėjama, kad simptomus sukelia perdėta imuninės sistemos reakcija.

„Tai ūmus susirgimas, pasireiškiantis daugiausia mažiems vaikams, dažnai jaunesniems nei dviejų metų, ir kūdikiams, nesulaukusiems šešių mėnesių“, – teigia Italijos medikai.

Ispanijoje panašių simptomų atsiranda mokyklinio amžiaus vaikų. Kol kas nėra tvirtų mokslinių įrodymų, kad tai covid-19 sukeliama komplikacija.

Lietuvoje panašių simptomų vaikams neužfiksuota.

Kitų šalių patirtis rodo, kad sindromas pasireiškia maždaug penkiems procentams sergančių vaikų, taigi, atvejai fiksuojami, kai sergamumas ypač didelis.

Lietuvoje Covid-19 nustatytas nedideliam skaičiui mažamečių. Kodėl sindromas pasireiškia būtent vaikams, kol kas tik spėliojama, medikai mano: galbūt dėl skirtingos suaugusių ir vaikų kraujagyslių struktūros.

„Santykinai nauja turbūt, kad Covid-19 virusas pažeidžia kraujagysles. Įvairias kraujagysles, kadangi mūsų kūne jų yra visur. Tas kraujagyslių pažeidimas gali pasireikšti viena ar kita klinikine išraiška, vienokiais ar kitokiais simptomais“, – sako profesorius Vytautas Usonis.

Pasaulio sveikatos organizacija patvirtino pradėjusi tyrimą.

„Kreipėmės į pasaulinį medikų tinklą prašydami stebėti padėtį ir sisteminti informaciją apie vaikų būklę, kad geriau suprastume, kas vyksta. Tačiau kol kas šis reiškinys atrodo labai retas“, – tvirtina PSO atstovė.

Nors reiškinys labai retas, kaip apsisaugoti - kol kas mįslė.

„Sunkiai įsivaizduoju, kaip vaikams būtų galima tą rekomenduoti, išlaikyti dviejų metrų atstumą vaikų kolektyvuose, mokyklose, tiesiog visi turime apie tai galvoti, tiesiog neturėtume numoti ranka, kad su vaikais problemos nėra, ir čia tik vyresnio amžiaus žmonių bėda“, – teigia V. Usonis.

Kinijos surinkti sergamumo duomenys rodo, kad iš šioje šalyje užfiksuotų užsikrėtimo atvejų, vos du procentai nustatyti vaikams.

Medikai sunerimę: įtaria, kad koronavirusas vaikams sukelia retą komplikaciją