Pasaulyje

2020.05.03 09:11

Šiaurės ir Pietų Korėjos pasienyje apsikeitė ugnimi

BNS 2020.05.03 09:11

Šiaurės Korėja sekmadienį paleido kelis šūvius Pietų Korėjos link, o jos kariai taip pat atsakė ugnimi, pranešė kariuomenė Seule.

Retas apsikeitimas ugnimi įvyko kitą dieną po to, kai Šiaurės Korėjos valstybinė žiniasklaida pranešė, kad lyderis Kim Jong Unas pirmą kartą per beveik tris savaites pasirodė viešumoje, o jo ilgas nesirodymas išprovokavo spėlionių apie jo sveikatą ir nuogąstavimų dėl izoliuotos valstybės stabilumo.

Į vieną Pietų Korėjos sargybos postą pusiasalį dalijančioje Demilitarizuotojoje zonoje (DMZ) pataikė keli šūviai, bet apie nukentėjusiuosius informacijos nėra, sakoma Pietų Korėjos Jungtinio štabų vadų komiteto pranešime.

„Mūsų kariuomenė atsakė dukart atverdama ugnį ir, laikydamasi savo tvarkos, paskelbė perspėjimą“, – priduriama Seulo pranešime.

Kiek vėliau Pietų Korėjos kariuomenė nurodė, kad Šiaurės Korėjos šūviai „nelaikomi tyčiniais“, praneša naujienų agentūra „Yonhap“.

1950–1953 metų Korėjos karas baigėsi tik paliaubomis, o ne formalia taikos sutartimi, todėl abi pusiasalio valstybės, skiriamos smarkiai įtvirtintos sienos, techniškai tebekariauja.

Karinės įtampos sumažinimas pasienyje buvo vienas iš susitarimų, kuriuos Kim Jong Unas ir Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas pasiekė viršūnių susitikime Pchenjane 2018 metų rugsėjį.

Tačiau daugumos susitarimų Šiaurės Korėja neįvykdė, o Pchenjanas praktiškai nutraukė ryšius su Seulu.

Nepaisant trijų Kim Jong Uno ir JAV prezidento Donaldo Trumpo ) susitikimų, Šiaurės Korėjos derybos su Jungtinėmis Valstijomis dėl Pchenjano branduolinio arsenalo taip pat yra įstrigusios.

Neapibrėžtumas dėl to proceso būtų padidėjęs, jei Kim Jong Unas būtų buvęs neveiksnus ar miręs – tokie sklandė gandai pastarosiomis savaitėmis.

Tačiau Šiaurės Korėjos valstybinė televizija parodė, kad Kim Jong Unas vaikščiojo, plačiai šypsojosi ir rūkė cigaretę per renginį, kuris, pasak jos, buvo penktadienį vykęs trąšų gamyklos atidarymas.

D. Trumpas šeštadienį sakė esąs patenkintas, kad Kim Jong Unas vėl pasirodė viešumoje ir kad Šiaurės Korėjos lyderis, regis, yra sveikas.

„Aš džiaugiuosi matydamas, kad jis grįžo“, – parašė JAV prezidentas socialiniame tinkle „Twitter“.

Prieš Kim Jong Unui vėl pasirodant, JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo praėjusį mėnesį pareiškė, kad jis vis dar tikisi, jog įmanoma sudaryti branduolinį susitarimą su Šiaurės Korėja.

„Nepaisant to, kas aiškėja Šiaurės Korėjos viduje jų vadovavimo atžvilgiu, mūsų misija išlieka ta pati – vykdyti tą įsipareigojimą, kurį pirmininkas Kim [Jong Unas] prisiėmė kartu su prezidentu Trumpu... dėl patvirtintos Šiaurės Korėjos denuklearizacijos“, – žurnalistams sakė M. Pompeo.

„Mes vis dar tikimės, kad rasime kelią susitarti dėl šio sprendimo, kad pasiektume gerą rezultatą tiek Amerikos žmonėms, tiek Šiaurės Korėjos žmonėms, tiek visam pasauliui“, – pridūrė jis.