Pasaulyje

2020.05.02 12:47

Kazachstano prezidentas atleido Nazarbayevo dukterį iš užimamų pareigų

atnaujinta 16.04
Raimondas Čiuplys, BNS2020.05.02 12:47

Buvusio Kazachstano prezidento Nursultano Nazarbayevo vyresnioji dukra Dariga Nazarbayeva buvo atleista iš parlamento aukštųjų rūmų pirmininkės pareigų, šeštadienį pranešė prezidento kanceliarija.

Eidama šias pareiga 56 metų D. Nazarbayeva buvo antroji eilėje į valstybės vadovo postą.

Šalies prezidentas Kassymas-Jomartas Tokayevas, kurį savo įpėdiniu parinko pats N. Nazarbayevas, „sustabdė D. Nazarbayevos įgaliojimus“, sakoma prezidentūros pranešime.

Tviteryje paskelbtame įraše K.-J. Tokayevas padėkojo D. Nazarbayevai už „aktyvų ir vaisingą darbą“ Senato pirmininkės pareigose.

Daugelio nuomone, 79 metų N. Nazarbayevas vis dar priima daug svarbių Kazachstanui sprendimų, nepaisant jo pasitraukimo iš prezidento posto praėjusiais metais, po beveik 30 metų trukusio valdymo.

Politiko dukters atleidimas sutapo su šalies ekonomikos, labai priklausomos nuo naftos eksporto, nuosmukio kilus koronaviruso pandemijai. Tikėtina, kad šis žingsnis rodo bręstančią kovą dėl valdžios šioje Centrinės Azijos valstybėje.

K.-J. Tokayevas anksčiau užėmė Senato pirmininko pareigas, kurias D. Nazarbayeva ėjo iki jos atleidimo.

Daugelis analitikų anksčiau prognozavo, kad 66 metų lojalus karjeristas K.-J. Tokayevas, buvęs užsienio reikalų ministras, ilgainiui užleis kelią kuriam nors N. Nazarbayevo šeimos nariui.

Nuolatinės spėlionės, kad D. Nazarbayeva turėtų pakeisti K.-J. Tokayevą jo poste sulaukė naujo postūmio kovo mėnesį, kai viena garsi žurnalistė socialinėje žiniasklaidoje pranešė apie prezidento atsistatydinimą, cituodama aukšto rango anoniminius šaltinius.

Visgi K.-J. Tokayevo patarėjas tuo metu pavadino tokias kalbas „melagingomis“.

Žurnalistė Gulnara Bazhkenova vėliau atsiprašė už savo įrašą socialiniame tinkle „Facebook“, tačiau nebuvo nubausta.

Drąsus žingsnis?

Politikos komentatorius Dosymas Satpayevas pareiškė, kad sunku paaiškinti netikėtą D. Nazarbayevos atleidimą.

„Galimi trys scenarijai. Arba kažkas nutiko Pirmajam prezidentui [Nursultanui Nazarbayevui], arba sprendimas buvo priimtas su jo žinia“, – naujienų agentūrai AFP teigė D. Satpayevas.

„Trečiasis scenarijus – kad K.-J. Tokayevas nusprendė pasitelkti [esamą] krizę ir žengti drąsų žingsnį“, – pridūrė apžvalgininkas.

Manoma, kad D. Nazarbayeva yra viena turtingiausių Kazachstano žmonių ir kontroliuoja didelę dalį žiniasklaidos šalyje, palaikančioje glaudžius ryšius su Rusija ir Kinija.

Kiek anksčiau šį mėnesį D. Nazarbayeva ir jos vyriausias sūnus Nuralis Aliyevas laimėjo bylą Didžiosios Britanijos teisme dėl ketinimų areštuoti tris šeimai priklausančius nekilnojamojo turto objektus Londone, vertus ne vieno milijono svarų.

Nekilnojamojo turto objektų, įskaitant dvarą garsioje Londono gatvėje, pramintame „Milijardierių gatve“, atžvilgiu yra išduoti arešto orderiai pagal įstatymą dėl nepatvirtintos kilmės turto, kuriuos išdavė Jungtinės Karalystės nacionalinė nusikaltimų tyrimo agentūra.

Manoma, kad viso turto vertė siekia apie 90 mln. eurų.

Kitas D. Nazarbayevos sūnus Aisultanas Nazarbayevas praėjusiais metais Jungtinėje Karalystėje buvo nubaustas lygtine bausme už tai, kad, kaip pranešama, įkando policijos pareigūnui į ranką sulaikymo vieno pažįstamo bute metu.

Anksčiau jis buvo gydomas dėl priklausomybės nuo narkotikų ir pastaraisiais mėnesiais ne kartą kandžiai pasisakė savo motinos ir kitų aukščiausiųjų asmenų atžvilgiu, pakurstydamas gandus apie įtakingosios šeimos susiskaldymą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt