Pasaulyje

2020.05.01 15:00

Naujoje Rusijos katedroje nuspręsta nerodyti Putiną vaizduojančios mozaikos

BNS 2020.05.01 15:00

Maskvos apylinkėse statoma sovietų pergalei prieš nacistinę Vokietiją skirta didžiulė ortodoksų katedra atsisakė planų papuošti interjerą Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną vaizduojančia mozaika, šiam sumanymui nepritarus pačiam valstybės vadovui, penktadienį pareiškė vienas dvasininkas.

Rusijos Ortodoksų Bažnyčios vyskupas Stefanas Klinskis naujienų agentūrai „Interfax“ sakė, kad už šventovės interjero dekoravimą atsakingas komitetas „nusprendė nerodyti“ kūrinio, nes toks buvo „valstybės vadovo noras“.

Mozaika tebėra dirbtuvėse ir greičiausiai bus išardyta, sakė vyskupas, paskirtas būsimos kariuomenės bažnyčios vadovu.

Šį mėnesį planuojamos atidaryti Ginkluotųjų pajėgų katedros pagrindinis akcentas turėjo būti spalvingos mozaikos, vaizduojančios V. Putiną ir tokius pareigūnus kaip gynybos ministras Sergejus Šoigu, taip pat šlovinančios Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją.

Beveik 100 m aukščio, šešiais auksu švytinčiais kupolais karūnuota katedra bus trečia pagal dydį Rusijos ortodoksų cerkvė, naujienų agentūrai AFP sakė Gynybos ministerijos atstovas.

Bažnyčios interjere taip pat turėjo būti vaizduojamas sovietų diktatorius Josifas Stalinas pergalės parade Antrojo pasaulinio karo pabaigoje. Lieka neaišku, ar šis fragmentas taip pat buvo pašalintas.

Pranešimai apie bažnyčios interjerą išprovokavo kritikos audrą; nepasitenkinimą pareiškė ir Kremlius.

Pasak V. Putino atstovo Dmitrijaus Peskovo, kai prezidentas sužinojo apie mozaiką, „jis nusišypsojo ir pasakė: „Ateis diena, kai dėkingos ateities kartos įvertins mūsų pasiekimus, bet kol kas tai daryti per anksti.“

Putiną vaizduojančia mozaika buvo ketinama įamžinti 2014-aisiais Maskvos įvykdytą Juodosios jūros pusiasalio perėmimą.

Pasak vyskupo Stefano, mozaikos autoriai planavo išreikšti pagarbą „Krymo prijungimui prie Rusijos be kraujo praliejimo“, pavaizduojant prie šio įvykio prisidėjusių veikėjų portretus.

„Jei kažkam tai atrodo skubota, galbūt verta kol kas susilaikyti nuo šio atvaizdo bažnyčioje“, – sakė jis.

Vis dėlto dvasininkas pabrėžė, kad tam tikrose bažnyčių vietose leidžiama vaizduoti istorinius įvykius.

„Tai nereiškia, kad į altorių įdedame paveikslus, vaizduojančius istorinius įvykius“, – kalbėjo vyskupas.

Katedros statybų projektas yra persmelktas simbolikos: jos varpinė yra 75 m aukščio pergalės 75-osioms metinėms paminėti; laiptams panaudotos išlydytos nacių tankų ir lėktuvų dalys.

Rusija gegužės 9-ąją švenčiamą Pergalės dieną kiekvienais metais mini kariniu paradu Raudonojoje aikštėje, bet šiemetinis renginys, kuriame buvo sutikę dalyvauti daugelio valstybių lyderiai, buvo atidėtas dėl koronaviruso pandemijos.