Pasaulyje

2020.05.01 14:58

JAV ombudsmenas: NATO neatskleidžia svarbios informacijos apie Talibano atakas

BNS 2020.05.01 14:58

JAV vadovaujama NATO misija Afganistane neviešina svarbios informacijos apie Talibano atakas, penktadienį pareiškė padėtį šioje šalyje stebinti priežiūros institucija.

Penktadienį paskelbtoje Afganistano atkūrimo ypatingojo generalinio inspektoriaus (SIGAR) biuro ketvirčio ataskaitoje sakoma, kad toks elgesys gali apsunkinti pastangas vertinti padėtį karo krečiamoje šalyje, Pentagonui mažinant joje laikomą amerikiečių kontingentą.

NATO misija „Tvirta parama“ (Resolute Support, RS) anksčiau skelbdavo duomenis apie „priešo inicijuotas atakas“ – vieną iš nedaugelio tebeviešinamų rodiklių, leidžiančių spręsti apie konflikto Afganistane dinamiką ir Talibano bei kitų kovotojų grupuočių pajėgumus.

Naujoje SIGAR, vadovaujamo ypatingojo generalinio inspektoriaus Johno F. Sopko (Džono F. Sopko), ataskaitoje sakoma, kad RS liovėsi teikti šią statistiką.

Kai buvo pasirašytas JAV ir Talibano susitarimas, turintis atverti kelią kovotojų taikos deryboms su Kabulo vyriausybei, RS tepateikė trumpą vertinimą, kad talibai kovo mėnesį suintensyvino atakas.

„Nuo kovo 1-osios iki 31-osios Talibanas susilaikydavo nuo atakų prieš koalicijos pajėgas; tačiau jie suintensyvino atakas prieš [afganų pajėgas] iki sezono normas viršijančio lygio“, – sakoma RS pranešime.

Pagal naująjį susitarimą, JAV ir kitų šalių pajėgos pasitrauks iš Afganistano iki 2021 metų liepos, jeigu Talibanas pradės taikos derybas su Kabulu ir laikysis įvairių įsipareigojimų, turinčių padidinti saugumą.

Savaitę prieš vasario 29-ąją, kai Dohoje buvo pasirašytas šis susitarimas, smurto lygis Afganistane sumažėjo paskelbus dalines paliaubas. JAV pareigūnai tikėjosi, kad atakų lygis ir toliau išliks žemas.

Tačiau Talibanas beveik iš karto atnaujino puolimą prieš afganistaniečių pajėgas.

Vykstant deryboms dėl susitarimo Talibanas sutiko liautis atakuoti užsienio pajėgas, bet toks draudimas nebuvo taikomas išpuoliams prieš Afganistano vyriausybės pajėgas.

RS informavo SIGAR pasirinkusi apriboti duomenų viešinimą, nes priešo atakos dabar yra „kritinė tema“, vykstant diskusijoms „dėl tebevykstančių politinių derybų tarp JAV ir Talibano“.

SIGAR nurodė, kad Pentagonas sakė galįs paskelbti informaciją apie Talibano atakas vėlesniu laiku.

Sprendimas nebeskelbti išpuolių skaičiaus tęsia informacijos apie ilgiausiai trunkantį Amerikos karą mažėjimo tendenciją. Jungtinės Valstijos prarado viltį kada nors laimėti šį konfliktą ir šiuo metu stengiasi jį užbaigti politiniu susitarimu, suteikiančiu Vašingtono reputaciją gelbstinčią dingstį pasitraukti iš Afganistano.

2018 metais RS liovėsi teikti duomenis, kokią dalį Afganistano teritorijos kontroliuoja arba stengiasi užvaldyti Talibanas, kritikams teigiant, kad šis konfliktas atsidūrė neišsprendžiamoje aklavietėje.

Anksčiau Afganistano vyriausybė įslaptino duomenis, kiek jos karių ir policininkų žūva per Talibano atakas, kai sukrečianti statistika atskleidė, jog kiekvienais metais žūdavo po kelis tūkstančius saugumo pajėgų narių..

Duomenys apie priešo atakas „buvo vienas paskutiniųjų rodiklių, kuriais SIGAR galėjo naudotis, kad viešai praneštų apie saugumo padėtį Afganistane“, nurodė priežiūros institucija.

Pentagonas šiuo metu ruošiasi per artimiausius mėnesius sumažinti savo kontingentą Afganistane nuo 12 tūkst. iki 8,6 tūkst. karių.