Pasaulyje

2020.05.01 09:29

Trumpas teigia turįs įrodymų apie COVID-19 ryšį su Uhano laboratorija

BNS 2020.05.01 09:29

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį pagrasino Pekinui naujais muitais, pareiškęs, kad esama įrodymų, siejančių naująjį koronavirusą su laboratorija Kinijos mieste Uhane, kur prasidėjo COVID-19 pandemija.

Paklaustas, ar matė kokių nors duomenų, pagrindžiančių jo tvirtą įsitikinimą, kad protrūkio kilmės centras yra Uhano virusologijos institutas, D. Trumpas atsakė: „Taip, mačiau.“

Prezidentas respublikonas pastaruoju metu vis daugiau skundėsi dėl Pekino veiksmų koronaviruso protrūkio atžvilgiu. Ši tema tampa viena svarbiausių artėjant lapkritį vyksiantiems prezidento rinkimams, per kuriuos D. Trumpas tikisi būti perrinktas.

Jis sakė žurnalistams Baltuosiuose rūmuose, kad JAV agentūros tiria, kaip virusas atsirado ir kokių veiksmų ėmėsi Kinija, kad neleistų užkratui pasklisti visame pasaulyje.

„Gausime labai stiprų apibūdinimą, kas nutiko“, – pridūrė D. Trumpas ir nurodė, kad, kad ši ataskaita jam bus pateikta „netolimoje ateityje“.

Tačiau nors šis klausimas tebėra tiriamas, D. Trumpas sakė turįs įtarimų.

„Jie būtų galėję tai sustabdyti“, – pareiškė jis ir užsipuolė Kiniją, kad ji nesugebėjo laiku sustabdyti tarptautinių skrydžių.

Šiuo metu keliamos kelios prielaidos, kaip virusas galėjo atsirasti Uhane. Manoma, kad žmonės juo galėjo užsikrėsti nuo laukinių gyvūnų šiame mieste veikusiame turguje, arba kad užkratas atsitiktinai pasklido iš tyrimų laboratorijos.

JAV žvalgybos bendruomenė ketvirtadienį paskelbė priėjusi išvadą, kad naujasis koronavirusas atsirado Kinijoje, bet jis nebuvo sukurtas žmogaus arba pakeistas genetinės inžinerijos priemonėmis.

Žurnalistams Baltuosiuose rūmuose spaudžiant prezidentą atsakyti, kodėl jis taip įsitikinęs pandemijos ryšiu su minėta laboratorija, D. Trumpas atsakė: „Negaliu jums to pasakyti.“

Kad ir kam tenka atsakomybė už protrūkį, D. Trumpas aštrino žodžių karą su Pekinu: ketvirtadienį jis vėl pareiškė, kad „Kinija nenori, jog būčiau perrinktas.“

Dabar kyla klausimas, kokio atsako D. Trumpas gali imtis. Įtampa tarp abiejų galiūnių vėl didėja praėjus vos keliems mėnesiams po to, kai JAV ir Kinija išsprendė prekybos karą, smarkiai sukrėtusį pasaulio rinkas.

Iki šiol D. Trumpas itin miglotai kalbėjo, kokių priemonių svarsto imtis, bet pažymėjo, kad gali būti įvesti muitai.

Tačiau paklaustas apie pranešimus, kad jis gali anuliuoti JAV skolų įsipareigojimus Kinijai, D. Trumpas atsakė galįs „pasielgti kitaip“ ir veikti „galbūt šiek tiek tiesmukiau“.

„Galiu pasiekti tą patį dalyką, bet dėl daug didesnių pinigų – tiesiog įvedant muitus“, – sakė jis.

Nors užsitęsusiame Vašingtono ir Pekino prekybos kare sausį buvo paskelbtos paliaubos, muitai jau dabar yra taikomi dviem trečdaliams jų dvišalės prekybos apyvartos.