Pasaulyje

2020.04.30 15:31

Apklausa: rusų pasitikėjimas Putinu – žemiausias per 14 metų

LRT.lt, BNS 2020.04.30 15:31

Apklausa parodė, kad rusų pasitikėjimas prezidentu Vladimiru Putinu kovo mėnesį – žemiausias per 14 metų, pirmadienį pranešė valstybės finansuojama „VTsIOM“ apklausų agentūra, rašo „Radio Free Europe/Radio Liberty“.

Rusijos viešosios nuomonės tyrimų centro („VTsIOM“) praėjusį mėnesį atlikta ir balandžio 27 d. paviešinta apklausa parodė, kad asmenų, kurie V. Putiną įvardijo kaip patikimą politiką, kovo mėn. sumažėjo – tokių buvo 28,3 proc., palyginus su praėjusiu mėn., kai tokį atsakymą pasirinko 29 proc., ir sausio mėn. – 30,6 proc.

Apklausos dalyvių buvo klausiama, kuo jie pasitiki ir kuo nepasitiki, sprendžiant svarbiausius valstybės klausimus. V. Putino vardas nebuvo tiesiogiai paminėtas apklausos klausimyne.

„VTsIOM“ vadovas Valerijus Fjodorovas sakė, kad respondentai būtų labiau linkę sakyti, kad pasitiki V. Putinu, jeigu būtų pateikti keli atsakymų variantai, o ne „atviras“ formatas, rašė „Forbes Russia“.

V. Putino populiarumo mažėjimas – ilgalaikė tendencija, nors jis ir pergalingai laimėjo rinkimus 2018 m. ir pradėjo eiti ketvirtąją prezidento kadenciją. Nuo to laiko V. Putinas ir Kremliaus šalininkai parlamente vykdė daugybę prieštaringų socialinių ir ekonominių reformų, kurios supykdė daugelį rusų. Tai apima pensinio amžiaus ilginimą ir pridėtinės vertės mokesčio didinimą.

Naujausias V. Putino žingsnis – Rusijos prezidentas pasirašė įstatymą dėl Konstitucijos pataisų, kurios leistų jam likti prezidento poste ir po 2024-ųjų, kai baigiasi jo antroji iš eilės (ir 4 apskritai) kadencija – taip pat sulaukė plačios kritikos iš kai kurių rusų.

Apklausos rezultatams taip pat galėjo turėti įtakos Vyriausybės nurodymu įvestos priemonės, siekiant kovoti su koronaviruso protrūkiu.

Rusijoje patvirtintų užsikrėtimo COVID-19 atvejų skaičius ketvirtadienį viršijo 100 tūkst. Per praėjusią parą šalyje buvo patvirtinti 7 099 užsikrėtimo COVID-19 atvejai. Bendras užregistruotų COVID-19 atvejų skaičius Rusijoje siekia 106 498, mirė 1 073 žmonės, sirgę šia liga.

Pagal bendrą patvirtintų užsikrėtimo atvejų skaičių Rusija neseniai pralenkė Iraną ir Kiniją, o dabar yra aštunta pasaulyje.

Nors COVID-19 atvejų šalyje daugėja, V. Putinas sakė, kad Rusija gali nuo gegužės vidurio pradėti palaipsniui atšaukti skirtingus karantino režimus šalyje.

Vis dėlto premjeras Michailas Mišustinas trečiadienį pratęsė draudimą užsieniečiams įvažiuoti į šalį. Pagal kovo viduryje išleistą įstatyminį aktą užsieniečiams buvo draudžiama įvažiuoti į Rusiją iki ketvirtadienio, tačiau dabar šis terminas pratęstas, „kol kova su infekcija bus baigta ir epidemiologinė padėtis pagerės“.

COVID-19 pandemija sužlugdė Kremliaus planus dėl kelių svarbių politinių renginių šiais metais. V. Putinas atšaukė didelį gegužės 9-osios Pergalės dienos karinį paradą, skirtą paminėti Sovietų Sąjungos pergalės Antrajame pasauliniame kare 75-ąsias metines.

Kremlius taip pat atidėjo balandžio 22 dieną planuotą balsavimą dėl svarbių konstitucinių reformų, kurios sudarytų sąlygas 67 metų V. Putinui potencialiai likti valdžioje iki 2036-ųjų.