Pasaulyje

2020.04.30 15:41

Pranckevičius ir Linkytė apie ES svarbą: dėl pandemijos uždarytos sienos – ankstesnio pasaulio pavyzdys

LRT.lt 2020.04.30 15:41

LRT kvietė moksleivius, mokytojus ir visus, ką domina istorija, stebėti atvirą istorijos pamoką „Lietuva Europos Sąjungoje (ES): kelionė namo“. Pamoka buvo skirta paminėti 16-ąsias Lietuvos įstojimo į ES metines. „Mes užmirštame, kad Europa yra apie taiką ir laisvę“, – sako Arnoldas Pranckevičius.

Anot Europos Komisijos (EK) atstovybės Lietuvoje biuro vadovo A. Pranckevičiaus, dabartinė situacija yra šioks toks paradoksas, mat praėjus 16 metų po Lietuvos įstojimo į ES, šiandien yra laikinai uždarytos šalių sienos dėl koronaviruso pandemijos grėsmės.

„Dabartiniams moksleiviams tai yra fantastiškas pavyzdys, koks pasaulis buvo prieš tai. Koks pasaulis buvo jų tėvų ir senelių laikais“, – sako A. Pranckevičius.

EK atstovas prisimena, kaip sunku buvo, jau žengiant pirmuosius nepriklausomybės žingsnius, iš tikrųjų „tapti visaverčiais Europos piliečiais“. Jis pasakoja, kad Vilniuje prie ambasadų – Amerikos ir Vokietijos – žmonės dažnai nakvodavo tam, kad sulauktų vizų.

„Pandemija mus sustabdė ir laikinai uždarė sienas. Šiandien galime įvertinti, kokia didelė laisvė yra keliauti ir judėti, ir kaip tai mums yra svarbu, kaip laisviems piliečiams“, – įsitikinęs A. Pranckevičius.

2004 metų gegužės 1 d., kai Lietuva įstojo į ES, pasirašydama įstojimo sutartį Atėnuose, žinomai atlikėjai Monikai Linkytei tebuvo 12 metų. Vis dėlto, M. Linkytė tvirtina, kad iki šiol tą dieną puikiai prisimena – tądien atlikėja su dainų kolektyvu lankėsi Vokietijoje.

„Galbūt, kaip 12-metė nelabai aiškiai supratau, kas ta Europos Sąjunga, kas bus, kas keisis. Tačiau ta diena, praleista Vokietijoje, padėjo šiek tiek suprasti ir pažinti, susimąstyti“, – prisimena dainininkė.

M. Linkytė įsitikinusi – Lietuvos įstojimas į ES yra sėkmės istorija. Jos nuomone, narystė Bendrijoje sustiprino mūsų bendruomenę, ją suvienijo. Be to, anot jos, be šios sąjungos ji, kaip kūrėja, nebūtų turėjusi tokių progų, kurias turėjo – dalyvavimas „Eurovizijos“ koncerte, studijos Jungtinėje Karalystėje.

Savo ruožtu, A. Pranckevičius pabrėžia, kad mūsų tauta visada buvo Europos dalis, ne tik pastaruosius 16 metų.

Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše:

Atvira istorijos pamoka „Lietuva Europos Sąjungoje: kelionė namo“