Pasaulyje

2020.04.29 18:55

Pompeo: JAV ir Šiaurės Korėja dar turi galimybių susitarti dėl denuklearizacijos

atnaujinta 20.35
BNS, ELTA2020.04.29 18:55

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo trečiadienį pareiškė tebeturįs vilčių, kad su Šiaurės Korėja pavyks susitarti dėl denuklearizacijos, nepaisydamas gandų apie komunistinės valstybės lyderio Kim Jong Uno sunkią sveikatos būklę ir derybų proceso aklavietės.

M. Pompeo, kurio diplomatinės pastangos paruošė dirvą 2018 metais įvykusiam istoriniam Kim Jong Uno ir JAV prezidento Donaldo Trampo susitikimui Singapūre, jau antrą kartą per pastarąsias dvi savaites pareiškė, kad pasikeitus Šiaurės Korėjos vadovui Vašingtono politinis kursas nepakistų.

„Kad ir kas nutikto Šiaurės Korėjoje, kalbant apie jos vadovus, mūsų misija išlieka ta pati – įvykdyti įsipareigojimą, kurį pirmininkas Kimas prisiėmė su prezidentu Trumpu Singapūre, tai yra... [pasiekti] įrodomą Šiaurės Korėjos denuklearizaciją“, – žurnalistams pareiškė amerikiečių diplomatijos vadovas.

„Vis dar tikimės, kad rasime būdą susiderėti dėl sprendinio, leisiančio pasiekti rezultatų, kurie būtų geri Amerikos žmonėms, geri Šiaurės Korėjos žmonėms ir visam pasauliui“, – pridūrė jis.

Anksčiau trečiadienį duodamas interviu televizijai „Fox News“, M. Pompeo išreiškė susirūpinimą, kad Šiaurės Korėją gali ištikti arba koronaviruso epidemija, arba masinis badas.

„Yra realus pavojus, kad Šiaurės Korėjoje prasidės badas, bus maisto stygius“, – nurodė JAV vyriausiasis diplomatas.

10-ajame dešimtmetyje totalitarinę valstybę, kuri didžiuojasi savo savarankiškumu, nusiaubė didelis badas. Kai kurie skaičiavimai rodo, kad tuo metu mirė mažiausiai keli šimtų tūkstančių Šiaurės Korėjos gyventojų.

2018 metais keturis kartus Pchenjane apsilankęs M. Pompeo atsisakė spėlioti apie Kim Jong Uno sveikatą ir teigė, kad buvo susitikęs su daugeliu Šiaurės Korėjos lyderių, įskaitant pastarojo seserį Kim Yo Jong. Ekspertų nuomone, ši veikėja gali atlikti svarų vaidmenį potencialioje kovoje dėl valdžios perdavimo.

Su savo izoliuota kaimyne susitaikyti siekiančioje Pietų Korėjoje vienas aukšto rango pareigūnas neseniai pareiškė, kad Kim Jong Unas yra „gyvas ir sveikas“.

Daugiausia iš Šiaurės Korėjos pabėgusių asmenų valdomas naujienų portalas „Daily NK“ savo ruožtu pranešė, jog Kim Jong Unui buvo atlikta širdies ir kraujagyslių procedūra, kurios esą prireikė dėl diktatoriaus nutukimo, patiriamo nuovargio ir polinkio daug rūkyti.

D. Trumpas praeitą savaitę neigė televizijos CNN, dažnai sulaukiančios prezidento kritikos, paskelbtą pranešimą apie galimai pašlijusią Kim Jong Uno sveikatą. Pirmadienį jis, nepateikdamas platesnių paaiškinimų, pareiškė, kad „labai gerai numanantis“ apie Šiaurės Korėjos lyderio būklę.

Po derybų Singapūre D. Trumpas – gyręsis, kad jo pastangomis buvo išvengta karo su Šiaurės Korėja – dar dukart susitiko su Kim Jong Unu, bet didžiąją dalį pastarųjų metų derybos nevyko.

Šiaurės Korėja reikalauja, kad JAV nutrauktų Pchenjanui taikomas sankcijas. Pastaruoju metu šalis surengė keletą ginkluotės bandymų, per kuriuos į jūrą buvo paleista raketų, galimai demonstruojančių didėjantį Pchenjano nepasitenkinama derybų aklaviete.

D. Trumpo padėjėjai, ypač M. Pompeo, tvirtina, kad Šiaurės Korėja pirmiausiai turi atsisakyti savo branduolinio arsenalo – ir tik tuomet tikėtis kokių nors atsakomųjų sušvelninimų.

JAV teigia neturinčios žinių apie Kim Jong Uno buvimo vietą

„Mes jo nematėme. Mes šiandien neturime jokios informacijos, mes tai įdėmiai stebime“, – trečiadienį stočiai „Fox News“ sakė JAV valstybės sekretorius Mike‘as Pompeo.

Jis pridūrė, kad Šiaurės Korėjoje egzistuoja realus badmečio pavojus. JAV esą atidžiai seka šiuos dalykus, nes jie turi įtakos tikslui denuklearizuoti Šiaurės Korėją. JAV prezidentas Donaldas Trumpas 2018 ir 2019 metais iš viso tris kartus susitiko su Kim Jong Unu, kad įtikintų jį atsisakyti branduolinės programos.

Šiaurės Korėja nekomentuoja spėlionių apie Kim Jong Uno sveikatos būklę. Šis balandžio 15 dieną netikėtai nedalyvavo tradiciniame renginyje, skirtame 1994 metais mirusio jo senelio, Šiaurės Korėjos įkūrėjo Kim Il Sungo gimtadieniui. Šiaurės Korėjos žiniasklaida nuo balandžio 11 dienos, kai Kim Jong Unas vadovavo vienam susitikimui, neskelbia apie jo buvimo vietą.

Keli šaltiniai neseniai naujienų agentūrai „Reuters“ sakė, kad Kinija į kaimyninę šalį nusiuntė vyriausybės atstovų ir medikų delegaciją. Kinija taip pat nekomentuoja Šiaurės Korėjos lyderio sveikatos būklės ar jo buvimo vietos.