Pasaulyje

2015.10.17 11:10

Japonijos premjeras pagerbė šalies militaristinės praeities simbolį

BNS2015.10.17 11:10

Japonijos premjeras Shinzo Abe šeštadienį pasiuntė ritualinę dovaną prieštaringai vertinamai Jasukunio karo šventyklai, kurią kaimyninės šalys laiko Tokijo militaristinės praeities simboliu.

Tokijo centre esančiai šventyklai Sh. Abe paaukojo šventąjį medelį masakaki su užrašytu savo vardu ir pareigomis, prasidedant keturių dienų rudens šventei, sakė šventyklos pareigūnas.

Tačiau premjeras turbūt asmeniškai neapsilankys joje, pranešė vietos žiniasklaida, artėjant Sh. Abe planuotam vizitui Seule, kur lapkričio 1 dieną vyks trišalis viršūnių susitikimas su Pietų Korėja ir Kinija.

Taip pat tikimasi, kad Sh. Abe surengs savo pirmąjį oficialų dvišalį susitikimą su Pietų Korėjos prezidente Park Geun-hye to renginio kuluaruose, nurodė naujienų agentūra „Kyodo News“ ir kiti kanalai.

Sh. Abe apsilankymas Jasukunio šventykloje neabejotinai sukeltų įtūžį kaimyninėse šalyse, ypač Kinijoje ir Pietų Korėjoje, kurios šią šventovę laiko simbolizuojančią Japonijos nenorą reikšti atgailą dėl savo agresijos praėjusio amžiaus pirmoje pusėje.

Jasukunio šventykloje pagerbiami visi karuose žuvę japonai, tarp jų kai kurie aukšto rango kariškiai ir politikos veikėjai, nuteisti už sunkius nusikaltimus po Japonijos pralaimėjimo Antrajame pasauliniame kare.

Prie minėto komplekso veikiančiame muziejuje Japonija taip pat vaizduojama kaip nuvilta Azijos išvaduotoja ir karo auka.

Sh. Abe ir kiti nacionalistai sako, kad Jasukunio šventykla tėra vieta, kurioje pagerbiami kritę kariai, ir lygina ją su Arlingtono nacionalinėmis kapinėmis Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Tačiau Sh. Abe apsilankymas šioje šventovėje 2013 metų gruodį išprovokavo pyktį Azijoje ir Jungtinių Amerikos Valstijų priekaištus – Vašingtonas pareiškė esantis „nusivylęs“.

Daug konservatyvių įstatymų leidėjų ir galbūt kai kurie ministrai aplankys Jasukunio šventyklą, antradienį prasidėjus rudens šventei.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt