Pasaulyje

2020.05.03 19:40

EK perspėja: universitetams reikia medžioti šnipus, nes Kinija vagia paslaptis

euobserver, LRT.lt 2020.05.03 19:40

Anot Europos Komisijos, ES universitetams vertėtų paskirti civilius „šnipų medžiotojus“, kurie gaudytų paslaptis vagiančius Kinijos ir kitų valstybių šnipus.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EUobserver“ originalus kūrinys.

EK siūlymu, specialus „asmuo“ ar „asmenų grupė“ kiekviename universitete „palaikytų ryšius“ su tikrais nacionalinio saugumo tarnybos kontržvalgybos pareigūnais, „tiriančiais užsienio šnipų veiklą“.

Vadinamieji akademiniai šerifai padėtų nustatyti mokslinių tyrimų institutų „silpnąsias vietas“, kaip antai patekimą į laboratorijas ar prieigą prie kompiuterių.

Universitetuose jie organizuotų instruktažus saugumo klausimais, pavyzdžiui, „doktorantams ar tyrėjams, vykstantiems į užsienio šalis, turinčias kitokias akademines vertybes“.

Tai yra tik viena iš idėjų, išplėtotų penkių puslapių apimties „koncepciniame pranešime“, kurį Komisija vasario mėnesį išplatino nacionalinėms valdžios institucijoms ir Europos universitetams ir su kuriuo „EUobserver“ turėjo galimybę susipažinti.

„Šiuo metu vyksta preliminari diskusija dėl galimų gairių ES lygiu, – paaiškino neįvardintas ES šaltinis. – Kol kas nepriimtas sprendimas dėl galutinės tokio dokumento formos ir teisinio pagrindo.“

Anot minėto šaltinio, ši iniciatyva buvo pasiūlyta kaip atsakas į „prievartinio, slapto, apgaulingo ir griaunančio“ pobūdžio „užsienio valstybių kišimąsi“ į kai kurių ES tyrimų institucijų veiklą.

„Tokie veiksmai jau kurį laiką stebimi ES, todėl gairės galėtų tapti pagalbine priemone kovoje su užsienio valstybių įtaka,“ – aiškino šaltinis.

Koncepciniame pranešime rašoma, kad tokiose gairėse konkreti valstybė nebūtų įvardijama.

Valstybė įvardijama nebūtų dėl diplomatinio šio klausimo jautrumo, nes Kinija labai audringai reaguoja į bet kokią ES kritiką, kuo galima buvo įsitikinti po to, kai Europa apkaltino Pekiną skleidžiant su koronaviruso protrūkiu susijusią dezinformaciją.

Tačiau jau pirmajame ES pranešimo puslapyje Kinija minima net keturis kartus, o ir pats pranešimas buvo surašytas po gruodį vykusio susitikimo dėl Kinijos veiksmų, kuriame Europos akademinė bendruomenė išsakė savo susirūpinimą.

Briuselio laisvasis universitetas praėjusiais metais taip pat nusprendė nutraukti ryšius su Kinijos remiamu Konfucijaus institutu, nes Belgijos nacionalinė saugumo tarnyba jo vadovą Xinningą Song paskelbė persona non grata.

ES dėmesys moksliniam šnipinėjimui yra sąlygotas giliau įsišaknijusio nepasitikėjimo Kinijos ir Europos santykiuose.

ES valstybės narės nepatikliai žiūri į kinų 5G duomenų perdavimo tinklų diegimą. Jas neramina ir Kinijos investicijos strateginėse Europos pramonės šakose. Kinijos programišiai atakuoja įvairius taikinius ES šalyse. O Kinijos bendrovės jau ne vienerius metus kaltinamos milžiniško masto Vakarų intelektinės nuosavybės vagystėmis.

Tačiau nepaisant priešiškos atmosferos, ES pranešime rašoma, kad Europos universitetai „yra ypatingai atviri tarptautiniam bendradarbiavimui“.

Ir priduriama, kad jų atvirumas „sudaro sąlygas“ užsienio valstybių vykdomam šnipinėjimui.

Kitos Briuselio išplatintame dokumente aptariamos idėjos yra susijusios su išankstinių sutarčių dėl bendruose projektuose surinktų duomenų likimo pasirašymu.

Komisijos manymu, Europos universitetai turėtų daugiau dėmesio skirti saugumui ir dažniau savęs klausti, pavyzdžiui, „ar tyrimas nepažeis etikos standartų ir nacionalinių ar Europos eksporto kontrolės reikalavimų... dvejopo naudojimo technologijoms?“

Dvejopo naudojimo technologijos – tai tokios technologijos, kurios gali būti panaudotos tiek civiliniame gyvenime, tiek ir karinėje pramonėje.

Universitetai taip pat turėtų savęs klausti, „ar [tarptautinių projektų] finansavimo struktūra nesudarys sąlygų atsirasti priklausomybei?“

Komisija taip pat pasiūlė, kad „elgesio kodeksai“, kuriuose būtų numatytos „raudonosios linijos“ arba „sankcijos už pažeidimus“, galėtų būti priimti nacionaliniu lygiu.

Mokslas ir sienos

Koncepciniame pranešime pabrėžiama, kad ne vieno tarptautinio projekto rezultatas buvo „pasaulinio lygio“ sėkmės istorija.

„Šios gairės nėra skirtos tarptautiniam bendradarbiavimui riboti. Jų tikslas – skatinti kultūros, kurioje būtų valdomos galimos grėsmės ir aiškiau įsivaizduojama būsima nauda, kūrimą,“ – paaiškino ES šaltinis.

Pranešime pateikti pasiūlymai ir reakcijos į juos, šaltinio teigimu, „neapribos galutinės Europos Komisijos pozicijos jame išdėstytų klausimų atžvilgiu“.

Kinijos misija ES situaciją pakomentuoti atsisakė.