Pasaulyje

2020.05.02 11:51

Kosovas ieško tūkstančių dingusių žmonių, o už žudynes atsakingi asmenys gyvena toliau

Emerging Europe, LRT.lt2020.05.02 11:51

Kosovui minint Nacionalinę dingusių asmenų dieną, Europos Sąjungos (ES) teisės viršenybės misija (EULEX) šalyje atidavė pagarbą tiems, kurie nuo daugiau kaip prieš 20 metų vykusio karo su Serbija pabaigos vis dar laikomi dingusiais be žinios.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Emerging Europe“ originalus kūrinys.

EULEX pasižadėjo toliau petys petin dirbti su Kosovo teismo medicinos institutu, siekiant išsiaiškinti daugiau kaip 1640 asmenų, kurių buvimo vieta iki šiol nėra žinoma, likimą.

1998–1999 m. vykusio Kosovo karo, kurį užbaigti padėjo 78 dienas trukę NATO oro antskrydžiai, metu žuvo daugiau kaip 10 tūkst. žmonių. Serbija iki šiol nepripažįsta 2008 m. paskelbtos Kosovo nepriklausomybės.

ES tarpininkaujant vykusios Kosovo ir Serbijos derybos, kuriomis buvo siekiama normalizuoti santykius, sustabdytos nuo 2018 m. rudens.

„Turime daugiau nei 1640 priežasčių tęsti darbą kartu su kolegomis, išsiaiškinti dingusių žmonių likimus ir pateikti taip laukiamus atsakymus jų šeimoms ir artimiesiems, kurių gyvenimai negrįžtamai pasikeitė, – kalbėjo ES teisės viršenybės misijos vadovas Larsas-Gunnaras Wigemarkas. – Be žinios dingusių asmenų vaikai, gyvenimo partneriai, tėvai, giminės ir draugai turi teisę žinoti, kas nutiko jų artimiesiems.“

L. G. Wigemarkas teigia, kad nuo tada, kai EULEX buvo suteikti įgaliojimai, siekdama nustatyti dingusių asmenų buvimo vietą, misija atliko 651 lauko tyrimą, kurio metu buvo identifikuoti 456 asmenys, įskaitant 311, laikytų dingusiais.

Pabrėždamas DNR tyrimų svarbą, siekiant sėkmingai nustatyti dingusių asmenų tapatybę, EULEX vadovas paprašė visų tokių asmenų giminaičių duoti kraujo mėginius DNR analizei.

„Tai palengvins tapatybės nustatymo procedūras,“ – aiškino L. G. Wigemarkas ir pridūrė, kad EULEX padės Kosovo valdžiai spręsti Prištinos morge laikomų maždaug 300 palaikų problemą.

Balandžio 27 d. už 90 km į vakarus nuo Prištinos esančiame Mejes kaime, kur laikinai Kosovo ministro pirmininko pareigas einančio Albino Kurti žodžiais tariant, per vieną dieną „buvo užmušti, nužudyti ar pagrobti“ 376 etniniai albanai, buvo surengtas minėjimas. „O tie, kas už tai atsakingi, vis dar gyvena laisvėje skirtingose Balkanų šalyse, – kalbėjo ministras pirmininkas. – Tie žmonės turėtų būti teisiami ir nubausti už įvykdytus nusikaltimus, nes (dingusių asmenų) šeimos nusipelno, kad būtų įvykdytas teisingumas.“

Praėjusią savaitę A. Kurti apkaltino Jungtinių Valstijų pasiuntinį teigdamas, jog šis „tiesiogiai prisidėjo“ kovo mėnesį nuverčiant jo Vyriausybę, ir pavadindamas tai planu rinkiminiais metais pasiekti svarbią diplomatinę pergalę.

Po mažiau nei dviejų darbo mėnesių, A. Kurti koalicinė Vyriausybė žlugo, pralaimėjusi koalicijos partnerių – „Demokratinės Kosovo lygos“ (LDK) – inicijuotą balsavimą dėl nepasitikėjimo. Laikinai ir toliau ministro pirmininko pareigas einantis A. Kurti teigia, kad LDK veiksmai buvo JAV prezidento Donaldo Trumpo pasiuntinio Kosovui ir Serbijai Richardo Grenellio daromo spaudimo išdava.

Balandžio 23 d. Kosovo prezidentas Hashimas Thaci paragino LDK lyderį Isą Mustafą suformuoti parlamentinę daugumą ir naują vyriausybę. Laikotarpiu nuo 2014 m. gruodžio iki 2017 m. rugsėjo Kosovo Ministro Pirmininko pareigas ėjusiam I. Mustafai greičiausiai prireiks ir Belgrado remiamos etninių serbų partijos „Lista Srpska“ atstovų parlamente balsų, kad galėtų suformuoti vyriausybę be A. Kurti „Vetevendosje“ partijos.

A. Kurti išsakė abejones dėl to, ar toks H. Thaci žingsnis yra teisėtas pagal konstituciją, teigdamas, kad „Vetevendosje“, kaip daugiausiai mandatų turinti partija, turėtų formuoti naują koaliciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt