Pasaulyje

2020.04.29 20:29

JAV Holokausto muziejus priskyrė Kiniją genocidą vykdančioms šalims – kaltinama „nusikaltimais žmogiškumui“

LRT.lt 2020.04.29 20:29

Praėjusią savaitę JAV Holokausto memorialinis muziejus (USHHM) dėl Pekino vykdomos masinės Sindziange gyvenančių uigūrų įkalinimo politikos įtraukė Kiniją į penkiolikos valstybių, vykdžiusių ar vykdančių genocidą, sąrašą, rašo „Radio Free Asia“ (RFA).

Muziejus teigia, kad 3 metus veikianti internuotų asmenų stovyklų sistema yra „nusikaltimas žmogiškumui“.

Muziejui priklausantis Simono-Skjodto genocido prevencijos centras įtraukė Kiniją, kaip „dėmesio reikalaujančią šalį“, į valstybių, kuriose „yra buvę genocido ir kitų žiaurumų atvejų, kur šiuo metu vykdomi žiaurumai arba gyventojams iškyla pavojus juos patirti, arba kur stebimi pirmieji nerimo ženklai ir reikalinga imtis prevencinių veiksmų“, sąrašą.

Centras pirmiausia atkreipė dėmesį į Sindziangą apraizgiusį internuotų asmenų stovyklų tinklą, kur nuo 2017 m. balandžio laikoma net iki 1,8 mln. uigūrų ir kitų musulmonų tikėjimo mažumų atstovų, kaltinamų „tvirtais religiniais įsitikinimais“ ir „politiškai neteisingomis“ pažiūromis, rašo RFA.

Centro atstovai taip pat akcentavo vyriausybės naudojamas „rafinuotas socialines ir technologines sekimo sistemas, skirtas įvairiems kasdienio uigūrų gyvenimo aspektams kontroliuoti“.

„Kinijos Vyriausybė sistemiškai religiniu ir etniniu pagrindu persekioja uigūrus ir kitas musulmonų tikėjimo mažumas,“ – rašoma centro atliktame atvejo tyrime. – Yra pagrįstas pagrindas manyti, kad Kinijos vyriausybė vykdo nusikaltimus žmogiškumui... Kinijos išvystyta didelio masto stebėjimo ir sulaikymo infrastruktūra kelia rimtą grėsmę uigūrams, pažeisdama jų teisę per kultūrines ir religines praktikas išreikšti savo tapatybę.“

Centro sudarytame su genocidu siejamų valstybių sąraše be Kinijos randame tokias šalis kaip Bangladešas, Bosnija ir Hercegovina, Mianmaras, Kambodža, Centrinės Afrikos Respublika, Dramblio Kaulo Krantas, Kongo Demokratinė Respublika, Irakas, Malis, Ruanda, Pietų Sudanas, Sirija ir Zimbabvė, rašo RFA.

Kovo mėnesį centro direktorė Naomi Kikoler pažymėjo, kad nusikaltimų žmogiškumui pirmtakas buvo Holokaustas, kurio nusikaltėlius pagal tarptautinę teisę ir karo įstatymus sąjungininkai teisė iš karto po Antrojo pasaulinio karo (1945–1946 m.) surengtuose Niurnbergo karo nusikaltimų tribunoluose.

„Kiekviena Vyriausybė yra įsipareigojusi saugoti savo šalies piliečius nuo nusikaltimų žmogiškumui, – tuomet sakė ji. – Šiuo atveju yra pagrįstas pagrindas manyti, kad Kinijos Vyriausybė to nedaro, o atvirkščiai – vykdo nusikaltimus žmogiškumui, persekiodama, įkalindama ar kitais būdais smarkiai apribodama šalies piliečių laisvę.“

Reikalauti Kinijos atsakomybės

Iš pradžių neigęs internuotų asmenų stovyklų egzistavimą Sindziange, Pekinas pakeitė taktiką ir nuo praėjusių metų šias įstaigas vadina „internatinėmis mokyklomis“, kuriose uigūrams siūlomas profesinis rengimas, siekiant apsaugoti šalį nuo radikalizacijos ir terorizmo pavojų, rašo RFA.

Tačiau RFA uigūrų tarnybos ir kitų naujienų agentūrų pranešimai rodo, kad žmonės minėtose stovyklose, kur taikoma politinė indoktrinacija ir kurių prižiūrėtojai nevengia smurto, laikomi prieš jų valią, kenčia dėl maisto stygiaus ir prastų higienos sąlygų dažnai perpildytose patalpose.

Ketvirtadienį kalbėdamasis su RFA uigūrų tarnyba JAV gyvenantis advokatas uigūras Nury Turkelis sveikino centro veiksmus.

„USHMM sprendimas įtraukti Kiniją į genocidą vykdančių ar vykdžiusių valstybių sąrašą liudija Kinijos komunistų partijos vykdomus žiaurumus uigūrų ir kitų tiurkų tautų atžvilgiu, – sakė N. Turkelis. – Turi būti pareikalauta už nusikaltimus prieš uigūrus atsakingų Kinijos pareigūnų ir institucijų atsakomybės. Tarptautinės bendruomenės privalo susiburti, suformuluoti ir įgyvendinti politiką, kuri padėtų sustabdyti Kiniją ir neleistų jai vykdyti prieš uigūrus nukreiptos genocidinės politikos. Negalime leisti Kinijos komunistų partijai bandyti tarptautinės bendruomenės sąžinę.“