Pasaulyje

2020.04.29 11:42

COVID-19 – ne vienintelė rykštė italams: tokios sausros nebuvo 6 dešimtmečius

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.29 11:42

Koraviruso epidemija – ne vienintelė rykštė Italijos ūkininkams. Šalyje tokio sauso pavasario nebūta šešis dešimtmečius. Nuo metų pradžios visoje šalyje palijo tik pusę tiek, kiek įprasta, net toks didžiulis ežeras kaip Komo ne toks vandeningas kaip visada.

Ūkio netoli pietinės Italijos pakrantės šeimininkė liūdnai dairosi po išdžiūvusių salierų lauką. Ūkininkus parklupdė ir pusantro mėnesio trunkanti blokada ir sausra, kokios nebūta daugiau nei pusę amžiaus.

Sienos uždarytos, nedirba restoranai, trūksta sezoninių darbininkų. Didžiausios Italijos žemdirbių sąjungos „Coldiretti“ duomenimis, maždaug 4 iš 10 vaisius ir daržoves auginantys ūkiai vos kvėpuoja. Salierų derlius jau eina niekais, o laikas nelaukia, kol bus pasėtos vasarinės daržovės.

„Sunku rasti sėjėjų, nes daržininkystėje, kitaip nei genėjant medžius ar ariant laukus, sunku išlaikyti saugų atstumą. Sėjėjai dažnai turi dirbti vienas šalia kito. Mums reikia 7–8 sėjėjų, kitaip turėsime mažinti daržovių plotus“, – teigia ūkio vadovė Floriana Fanizza.

Žinios. COVID-19 – ne vienintelė rykštė italams: tokios sausros šalis nematė daugiau nei pusšimtį metų

Ūkiai negali išsiversti ir be sezoninių darbininkų iš užsienio, visoje šalyje paprastai samdoma iki 350 tūkstančių sezoninių darbininkų, dabar dėl epidemijos trūksta mažiausiai 200 tūkstančių, spraga bus ypač juntama, kai reikės nuimti „raudonuoju auksu“ vadinamų pomidorų derlių.

„Bet darbininkai, kad galėtų dirbti laukuose, turės gauti oficialų sveikatos pažymėjimą“, – aiškina F. Fanizza.

Italijos žemės ūkis trečias Europoje po Prancūzijos ir Vokietijos, teikiantis daugiau nei 56 milijardus eurų. Kai noksta vaisių ir daržovių derlius, Roma veda derybas su Bukareštu dėl vadinamojo „žaliojo koridoriaus“, kad judėjimas tarp šalių būtų paprastesnis. Rumunai sudaro trečdalį sezoninių darbininkų Italijoje.

Vyriausybė skyrė 100 milijonų eurų, kad padėtų žemės ūkiui. Dar 50 milijonų eurų skirta maistui, kuris dalijamas nepasiturintiems, įsigyti. Taip mėginama užkirsti kelią švaistymui ir supirkimo kainų smukimui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt