Pasaulyje

2020.04.28 21:35

Baltarusių mirties liudijimuose įrašyta COVID-19, bet Lukašenka ligą vadina „psichoze“

„Radio Free Europe/Radio Liberty“, LRT.lt2020.04.28 21:35

Baltarusis Daniilas Lipilinas įsitikinęs, kad jo tėvas, daugiau kaip 20 metų darbo patirtį turėjęs penkiasdešimtmetis greitosios pagalbos paramedikas, mirė nuo COVID-19. Vyro teigimu, toks ligos pavadinimas nurodytas ir mirties liudijime.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ originalus kūrinys.

Tačiau Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka atsisako pripažinti, kad bent vienas žmogus apie 9,5 mln. gyventojų turinčioje šalyje mirė nuo COVID-19, net nepaisydamas savo paties Vyriausybės skaičiavimų, kad ši infekcija pasiglemžė jau daugiau kaip 50 gyvybių.

Tuo metu, kai daugelis Europos ir pasaulio šalių, siekdamos sulėtinti infekcijos plitimą, įvedė karantiną ir kitus ribojimus, nuo 1994 m. valstybei vadovaujantis A. Lukašenka nusprendė nepasiduoti, pandemiją vadindamas tiesiog „psichoze“ ir nepagrįstai teigdamas, kad ligos galima išvengti, paprasčiausiai apsilankius saunoje ar dirbant traktoriumi.

Nors A. Lukašenka visą laiką aiškina, kad situacija šalyje kontroliuojama, žurnalistų, kritikų ir medikų pasakojimai liudija ką kita.

Pranešama, kad ligoninės visoje Baltarusijoje perpildytos, vis didėjant užsikrėtusiųjų skaičiui, gydytojai apgyvendinami viešbučiuose, bendrabučiuose ir kitose patalpose.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), gyrusi Baltarusiją už ankstyvą testavimą, neseniai paragino A. Lukašenkos Vyriausybę įvesti griežtesnes koronaviruso valdymo priemones, nes baiminamasi, kad infekcijos protrūkis šalyje perėjo į naują, „nerimą keliantį“ etapą.

Vienas žurnalistas, suabejojęs Vyriausybės teiginiais apie koronavirusą, buvo apkaltintas korupcija byloje, kuri, žiniasklaidos teisių gynimo grupių teigimu, yra akivaizdus Minsko bandymas užčiaupti tuos, kas išdrįsta prieštarauti oficialiam vyriausybės naratvui apie pandemijos valdymą.

„Kas vyksta šalyje?“

Daniilas Lipilinas atrodo pasimetęs. „Kas vyksta mūsų šalyje? Aš, vienintelis Vasilijaus Georgijevičiaus [Lipilino] sūnus, savo rankose laikau patvirtinimą, kur juodu ant balto parašyta, kad tai buvo COVID-19, – RFE / RL Baltarusijos tarnybai sakė D. Lipilinas. – Kodėl jie nežiūri rimtai į šią statistiką? Ko jie siekia? Aš nuoširdžiai nesuprantu.“

Dvidešimtmetis D. Lipilinas teigia, kad daugiau kaip dvidešimt metų greitosios pagalbos paramediku Barysavo mieste, esančiame už 80 km į šiaurės rytus nuo Minsko, išdirbęs tėvas pasižymėjo gera sveikata.

„Jis susirgo maždaug kovo 26 d. Pasijuto blogai, jam pakilo temperatūra, pasireiškė visi būdingi [koronaviruso] simptomai, kuriuos šiandien gali išvardinti kiekvienas,“ – aiškina D. Lipininas.

Būklei blogėjant, mūsų pašnekovo tėvas apsilankė Barysavo poliklinikoje, iš kur, gavęs receptą antibiotikams, buvo išsiųstas namo.

„Jis viską darė kaip buvo lieptas, tačiau situacija negerėjo. Laikėsi 39,5 laipsnių temperatūra, – pasakoja D. Lipilinas. – Mūsų poliklinikoje jam pasakė: „Likite namuose ir sveikite.“ Niekas nepasiūlė guldyti į ligoninę.“

Balandžio 4 d. D. Lipilino teigimu, tėvas jau nebegalėjo kalbėti. Būklei staigiai prastėjant, jis buvo išgabentas į ligoninę.

„Dėl aukštos temperatūros jis buvo iš karto paguldytas į intensyvios terapijos skyrių, – aiškina jaunuolis. – Kadangi situacija negerėjo, tėvas buvo prijungtas prie plaučių ventiliavimo aparato. Vienas jį prižiūrėjęs gydytojas iš karto davė suprasti, kad daug vilčių išgyventi nėra.“

Balandžio 5 d. Vasilijui Lipilinui atliktas koronaviruso testas buvo neigiamas, tačiau antrasis, balandžio 7 d. atliktas testas, sūnaus teigimu, jau buvo teigiamas. Kitą dieną vyras mirė.

„Balandžio 8 d. man paskambino iš ligoninės ir pranešė: „Jūsų tėvo nebėra,“ – pasakoja D. Lipilinas.

Panašu, kad apie Vasilijaus Lipilino mirtį balandžio 17 d. Minske surengtoje su koronavirusu susijusioje spaudos konferencijoje kalbėjo Baltarusijos sveikatos apsaugos ministras Vladimiras Karanikas.

Neįvardindamas vyro vardu, V. Karanikas teigė, kad paramediko mirtis Barysave nebūtinai turi būti siejama su koronavirusu.

Vietoje COVID-19 daugeliu atveju Baltarusija kaip mirties priežastį įrašo plaučių uždegimą.

Vasilijaus Lipilino mirties liudijime, jos sūnaus teigimu, plaučių uždegimas taip pat figūruoja.

„Kūną pasiėmiau iš Minsko ir kalbėjausi su patologoanatomu, kuris ir išrašė mirties liudijimą. Jame aiškiai parašyta: koronavirusas ir abipusis plaučių uždegimas,“ – pasakoja D. Lipilinas.

Lukašenkos neigimas

Remiantis balandžio 17 d. vykusioje spaudos konferencijoje paskelbta informacija, Baltarusijoje koronavirusu užsikrėtė ne mažiau kaip 419 medikų, iš kurių 90 yra greitosios pagalbos paramedikai.

Balandžio 22 d. oficiali koronaviruso statistika šalyje buvo 6,7 tūkst. patvirtintų užsikrėtimo atvejų, iš kurių 55 baigėsi mirtimi.

Tačiau A. Lukašenka rado būdą išvengti šios statistikos pripažinimo.

Remiantis naujienų agentūros „BelTA“ informacija, balandžio 13 d. jis pareiškė, kad „mūsų šalyje nuo koronaviruso niekas nemirs“. Vėliau jis sušvelnino šį nepagrįstą teiginį tvirtindamas, kad visi, mirę nuo koronaviruso, turėjo kitų sveikatos problemų ir pridurdamas: „Dėl to ir sakau, kad nė vienas žmogus nemirė vien tik nuo koronaviruso.“

Į RFE / RL prašymą paaiškinti V. Karaniko teiginius apie Barysavo paramediką Sveikatos apsaugos ministerija nesureagavo.

A. Lukašenkos oponentai kritikuoja jo vyriausybę dėl negebėjimo imtis griežtesnių veiksmų. Nepriklausomas naujienų portalas „Chartija 97“ teigia, kad A. Lukašenka „slepia galvą smėlyje“ ir prognozuoja, kad ryžto stoka, stengiantis suvaldyti viruso plitimą, gali lemti jo autokratinio valdymo pabaigą.

Kovo 25 d. buvo sulaikytas ir korupcija apkaltintas internetinio naujienų portalo „Ježednevnik“ redaktorius Serhejus Satsukas, kritikavęs tai, kaip vyriausybė valdo krizę, ir suabejojęs oficialia koronaviruso statistika.

ESBO atstovas žiniasklaidos laisvės klausimais Harlemas Desiras išreiškė susirūpinimą dėl S. Satsuko sulaikymo, teigdamas, kad „žurnalistai neturėtų būti bauginami, persekiojami ar sulaikomi už tai, kad skelbia visuomenę neraminančią informaciją ar praneša apie su COVID-19 susijusią situaciją“.

Balandžio 4 d. S. Satsukas buvo paleistas už užstatą.

Tuo tarpu Baltarusijos gydytojai pasakoja apie alinantį darbą, viršvalandžius ir apsauginių priemonių trūkumą.

Viešbučiai, sanatorijos ir net oro uostas tapo laikinu prieglobsčiu šalies sveikatos priežiūros darbuotojams. Vienas gydytojas prisipažino, kad dirbo ir po to, kai jam buvo diagnozuotas koronavirusas.

Balandžio 11 d. PSO oficialiai paragino Minską imtis griežtesnių priemonių, stengiantis suvaldyti viruso plitimą, pavyzdžiui, atšaukti masinius renginius. Baltarusija išlieka vienintele Europos valstybe, kur pilnuose stadionuose vis dar vyksta aukščiausios lygos futbolo rungtynės.

Balandžio pradžioje Baltarusijoje apsilankiusiai PSO delegacijai vadovavęs Patrickas O’Connoras teigė, kad virusas jau pradėjęs plisti bendruomenėse Minske ir kituose šalies miestuose.

„Baltarusija žengia į naują protrūkio fazę,“ – sakė jis Minske surengtoje spaudos konferencijoje.

D. Lipilino teigimu, ten, kur, jo žodžiais tariant, susidarė informacijos apie COVID-19 vakuumas, įsigalėjo baimė.

Jo šeimai nepavyko rasti vietos, kur galima būtų surengti laidotuvių ceremoniją – visos šarvojimo salės atsisakė juos priimti, sužinojusios, kad velionis mirė nuo koronaviruso. Po daugybės užtrenktų durų, vienas kunigas sutiko dalyvauti laidotuvių ceremonijoje Barysavo kapinėse.

„Iš morgo jis buvo tiesiai palydėtas į kapines Barysave. Laidotuvėse dalyvavo keturi žmonės. Kas tai? Žmogus 27 metus išdirbo greitosios pagalbos tarnyboje, o laidojamas, dalyvaujant keturiems žmonėms, – guodėsi D. Lipilinas. – Nesuprantu, kas vyksta. Man tiesiog labai labai liūdna.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt