Pasaulyje

2020.04.28 14:53

Tyrėjai: atgabenti MH17 lėktuvą numušusias raketas į Donbasą turėjo leisti Rusijos FSB karininkas

LRT.lt 2020.04.28 14:53

Lapkritį Jungtinė tyrėjų komanda (JIT) paskelbė perimtus telefoninius pokalbius, kuriuose užfiksuoti asmenys susiję su Malaizijos avialinijų lainerio MH17 numušimu virš Rytų Ukrainos 2014 metais. Dabar nepriklausoma tyrėjų komanda „Bellingcat“ nustatė, kad pokalbyje dalyvavo Rusijos žvalgybos karininkas, buvęs atsakingas už Rusijos ginkluotės perkėlimą iš Rusijos į Donbasą.

Pernai paviešinti 23 telefoniniai pokalbiai, kurie vyko lėktuvo numušimo išvakarėse, rodo Rusijos pareigūnų įsitraukimą į karą Rytų Ukrainoje bei tiesiogines pastangas remti ir kontroliuoti prorusiškus separatistus.

Dalį pokalbiuose dalyvavusių asmenų pavyko atpažinti iš karto – pavyzdžiui artimą Rusijos prezidento Vladimiro Putino pagalbininką Vladislavą Surkovą – tačiau kiti liko nežinomi. Vienas iš jų, atrodo, buvo itin svarbioje pozicijoje prižiūrint ir duodant leidimą perkelti ginklus iš Rusijos į Ukrainos teritoriją.

Todėl šis asmuo turėjo duoti leidimą perkelti raketų sistemą „Buk“, kuria buvo numuštas civilinis lėktuvas.

Dabar jo tapatybė buvo atskleista – tai Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) plk. gen. Andrejus Burlaka. Jo tapatybę „Bellingcat“ nustatė įvykdžiusi tyrimą kartu su „The Insider“ ir „McClatchy Newspapers“ žurnalistu Kevinu Hallu.

„Bellingcat“ pažymi, kad tai aukščiausio rango Rusijos pareigūnas, apie kurio dalyvavimą žinoma MH17 numušimo istorijoje.

Anksčiau tyrėjai nustatė, kad raketų sistema „Buk“ buvo perkelta iš Rusijos 53-osios priešlėktuvinės gynybos brigados Kurske.

„Bellingcat“ tyrėjų nuomone, įsakymą šauti greičiausiai davė apsiskelbusios Donecko liaudies respublikos karinės žvalgybos vadovas (GRU DNR), Sergejus Dubinskis. Jo vadovaujama žvalgybos tarnyba rūpinosi „Buk“ raketų komplekso kelione separatistų valdomoje teritorijoje liepos 17 ir 18 dieną bei saugojo ginklus Snižne, iš kur ir buvo paleistas lemtingas šūvis.

Nyderlanduose šiuo metu vyksta teismo procesas, nagrinėjantis MH17 numušimo bylą. Tyrėjams pavyko rasti liudininką, savo akimis mačiusį raketos paleidimą ir lėktuvo numušimą.

2014 m. liepos 17-ąją numušus iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą Malaizijoje skridusį civilinį orlaivį, žuvo visi 283 jame buvę žmonės. Nepaisant visų tyrėjų pateikiamų įrodymų, Rusija ir toliau neigia kaip nors prisidėjusi prie lėktuvo numušimo ir karo Rytų Ukrainoje.