Pasaulyje

2020.04.28 11:49

Lukašenka pareiškė, kad Černobylio paveiktose teritorijose reikia aktyviai vystyti veiklą

LRT.lt2020.04.28 11:49

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad Černobylio AE katastrofos paveiktos teritorijos turėtų būti „labai aktyviai plėtojamos“, pranešė prezidento spaudos tarnyba.

Kaip rašo Baltarusijos naujienų agentūra Lenkijoje „Belsat“, A. Lukašenka nurodė Nepaprastųjų situacijų ministerijai pranešti apie tai, kokia yra dabartinė situacija 30 kilometrų atstumo zonoje aplink Černobylio atominę elektrinę. Rašoma, kad prezidentas mano, kad atėjo laikas spręsti klausimus, susijusius su šių teritorijų plėtra, tačiau esą turi būti nuodugniau išsiaiškinta, kokia situacija tose vietovėse.

„Tai mažas žemės sklypas, bet kas čia nutiks rytoj ar kitą dieną, kokios yra perspektyvos? Turime išsiaiškinti, kaip susigrąžinsime saugomą teritoriją, kai praeis laikas. Ką mes galime ten pasiekti dabar? Negalite palikti nė vieno hektaro žemės“, – pabrėžė A. Lukašenka vizito metu Naroulia mieste, pietų Baltarusijoje.

Jis priminė savo pasiūlymą Černobylio zonoje – Brahinyje, Naroulia ir Choyniki rajonuose – kurti daugiašakias įmonių grupes: žemės ūkio sektorių, medienos ruošos paslaugas ar pan. Anot jo, tokiu būdu būtų galima ne tik atkurti šias teritorijas, bet ir jas plėtoti.

Sekmadienį buvo minimos 34-osios katastrofos Černobylio AE metinės. Čia radiacija užterštoje zonoje kelias savaites nerimstantį didžiulį miško gaisrą gesina per tūkstantį ugniagesių.

Pastarąsias tris savaites su liepsnomis Černobylio zonoje kovojantys ugniagesiai sekmadienį gesina du smilkstančius gaisro židinius, pranešė Valstybės nepaprastųjų situacijų tarnyba. Aplinkosaugininkai baiminasi, kad gaisrai Černobylyje gali paskleisti radioaktyvius pelenus po apylinkes, o dėl stipraus vėjo užteršti dūmai gali pasiekti net už 100 km į pietus esančią Ukrainos sostinę Kijevą.

1986 m. balandžio 26 d. įvykęs Černobylio atominės elektrinės 4-ojo reaktoriaus sprogimas yra laikomas didžiausia visų laikų atominės jėgainės katastrofa. Tiesiogiai nuo sprogimo ir radiacijos mirė dešimtys žmonių, dar tūkstančiams dėl gautos radiacijos dozės diagnozuotas vėžys.