Pasaulyje

2020.04.28 10:24

EK atstovas Pranckevičius: ES nesubyrėjo ir šiandien turi didžiausią gelbėjimo planą pasaulyje

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2020.04.28 10:24

Vyriausybės spaudos konferencijoje kalbėjęs Europos Komisijos (EK) atstovybės Lietuvoje biuro vadovas Arnoldas Pranckevičius sako, kad lyderiai suteikė Europos Komisijai mandatą sukurti naują daugiametį Bendrijos biudžetą, kuris gali būti didesnis nei ankstesni siūlymai ir suteikti šansą Lietuvai vystyti naujas investicijas.

„Jei šiandien nebūtume ES ir eurozonoje, tai dorotis su šia pandemija ir jos ilgalaikėmis pasekmėmis, būtų labai sudėtinga“, – pabrėžia A. Pranckevičius.

Anot jo, pandemijos pradžioje skambėję gąsdinimai, kad ES gali subyrėti, nepasitvirtino. Nors pirminė Bendrijos valstybių reakcija buvo chaotiška ir nekordinuota, bet šalys greitai suprato, kad gali veikti kartu.

ES pagalba buvo sukoncentruota į piliečius, sveikatos sektorių ir ekonomiką. ES institucijos, anot A. Pranckevičiaus, padėjo namo iš užsienio valstybių grįžti 500 tūkst. Bendrijos piliečių.

„Kartu buvo užtikrinti, kad žmonės neprarastų darbo“, – teigia A. Pranckevičius ir nurodo, kad EK pasiūlė 100 mlrd. eurų paskolų schemą, kuri padės narėms apmokėti žmonių prastovas, kad būtų išlaikytos darbo vietos.

Labiausiai apkrautą sveikatos sektorių EK parėmė 3 mlrd. eurų, „kad turėtume pinigų tiek ir svarbios įrangos tiekimui, tiek ir bendrų atsargų kaupimui ES lygmenyje“.

Dar 220 mln. eurų buvo skirta medicininiams, moksliniams tyrimams kurti vakciną nuo koronaviruso.

„Jei šiandien sudėsime nacionalinius stimulo paketus ir ES instrumentus, turime labai įspūdingą 3,3 trln. eurų sumą. Kaip Europos Parlamente sakė (EK pirmininkė) Ursula von der Leyen, tai didžiausia ekonominio stimulo programa pasaulyje“, – sako A. Pranckevičius.

Į ją patenka ir Europos centrinio banko (ECB) priemonės, Europos Vadovų Tarybos (EVT) suderėtas paketas, investicijų garantijų fondo lėšos ir Europos stabilumo mechanizmo ištekliai.

„Yra labai daug galimybių valstybėms narėms skolinti, jei jos to nori“, – sako A. Pranckevičius. Anot jo, EK greitai mobilizavo nepanaudotus sangglaudos fondus, kad šalys galėtų lėšas naudoti svarbiausiems poreikiams. Taip pat ES skiria lėšas kaimyninių valstybių ir regionų pagalbai.

EVT suteikė mandatą Europos Komisijai kurti naują daugiametį biudžetą, kuriame prioritetas bus teikiamas žaliajam kursui ir skaitmenizacijai.

„Lietuvai (tai) gali tapti galimybe ne tik atsistoti ant kojų po pandemijos, bet ir investuoti į ateities proveržio sritis“, – sako A. Pranckevičius.

EK pirmininkė U. von der Leyen spaus valstybes didinti biudžetą, nes jame „mato didelį atsaką, ji mano, kad jis turėtų tapti pagrindiniu varikliu Europai išeiti iš šios krizės“.

Svarbiausios biudžeto sritys bus: investicijos, reformos ir sanglauda; naujos sritys: žaliasis kursas ir skaitmeninė Europa; strateginė autonomija ES įvairiose srityse; ES atsparumas visomis prasmėmis.

Stebi dezinformaciją

A.Pranckevičius pažymėjo, kad EK stebi dezinformacijos apie COVID-19 sklaidą ir kova su dezinformacija yra viena svarbiausių ES veiklos sričių.

„Matome, fiksuojame ir garsiai kalbame, kad yra šimtai dezinformacijos naratyvų, kurie nukreipti ne tik skleisti baimę ir nepasitikėjimą sveikatos sistemomis, bet ir ES, NATO ir PSO“, – sako A. Pranckevičius.

Europos Sąjungos (ES) Išorės veiksmų tarnyba kaltinama sušvelninusi ataskaitą apie COVID-19 dezinfomaciją dėl Kinijos spaudimo. Tiesa, ES šią informaciją neigia, bet šaltiniai užsienio leidiniams sakė, kad ataskaita turėjo būti paviešinta balandžio 21-ąją, tačiau Kinijos atstovai sužinojo apie „Politico“ parengtą ataskaitos juodraščio apžvalgą, su kuria susipažinę ėmė didinti spaudimą.

Ataskaita buvo paviešinta prieš savaitgalį, tačiau žiniasklaidos atlikti pirminio Bendrijos narių sostinėms išsiųsto dokumento ir viešos ataskaitos palyginimai atskleidė, kad buvo padaryti pakeitimai.

Tačiau A. Pranckevičius primena, kad Išorės veiksmų tarnyba tai jau paneigė: „Istorija yra netiksli, nes Išorės tarnyba vakar patikslino, kad ataskaitoje aiškiai įvardintos ir Rusijos, ir Kinijos grėsmės.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.