Pasaulyje

2020.04.27 17:59

Koronavirusas Europoje: kokių įpročių teks atsisakyti, pamažu švelninant karantino sąlygas

Justinas Vainilavičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.27 17:59

Ne tik Lietuva, kai kurios kitos Europos šalys taip pat švelnina karantiną. Tarp jų – Vokietija, kur įsigaliojo papildoma saugumo priemonė, – reikalavimas kaukes dėvėti viešajame transporte. Nuo kitos savaitės ribojimus švelnins Italija, ilgiausiai karantine gyvenanti šalis Europoje. Tačiau vėliau nei kitos Europos šalys apribojimus paskelbusi Jungtinė Karalystė kol kas to daryti neketina – baiminasi antros pandemijos bangos.

Nors patikusį drabužį galima apžiūrėti ir nusipirkti, pasimatuoti – ne. Nors sporto salės atidarytos, nusiprausti po treniruotės teks keliauti namo. Tokia nauja realybė po karantino Čekijoje, vienoje iš augančio būrio Europos šalių, kur apribojimai pamažu, bet lengvinami.

Kovos su koronavirusu pirmūnė Vokietija švelnina karantiną. Spaudimas vėl užkurti ekonomiką Angelos Merkel Vyriausybei – vis stipresnis. Baimindamasi antrosios koronaviruso bangos Vyriausybė visiems gyventojams nurodė privalomai viešajame transporte dėvėti kaukes.

Žinios. Ne tik Lietuva, kai kurios kitos Europos šalys nuo šiandien taip pat švelnina karantiną

„Seniai žinoma, kad su kauke bent jau kitus kažkiek apsaugosi. O gal net ir save patį. Manau, jau per vėlu tokiai priemonei, ją reikėjo skelbti iš karto, bet tikrai nepakenks“, – pritaria Berlyno gyventoja Karola Escherich.

Karantino švelninimas daug kur atrodo panašiai ir visur pabrėžiama – socialinės distancijos politika lieka ilgam, reikalavimas laikytis atstumo ir saugumo priemonių niekur nedings. Ne išimtis ir Italija, ilgiausiai karantine gyvenanti Europos šalis.

„Atsidarome. Nuo gegužės 4-osios atidaromas visas gamybos sektorius, visas statybų sektorius taip pat su šiais sektoriais susijusi didmeninė prekyba“, – pareiškė Italijos ministras pirmininkas Giuseppe Conte.

Bet premjeras įspėja – prireikus, apribojimai vėl griežtės: „Jei nesilaikysime atstumo, jei negerbsime atsargumo priemonių, epidemijos kreivė gali vėl pakilti ir liga vėl prasiveržti nekontroliuojamai. Mirs dar daugiau žmonių, o žala ekonomikai bus nebepataisoma. Todėl, jei mylite Italiją, laikykitės atstumo.“

Nuo pirmadienio vėl bus galima lankyti artimuosius, bet tik dėvint kaukę. Vėl bus leidžiama organizuoti laidotuves – tačiau ne didesnėmis nei penkiolikos žmonių grupėmis, pageidautina lauke. Lankytis mišiose ir toliau nebus galima.
Bet bus atidaryti parkai. O gegužės viduryje – visos parduotuvės, muziejai, bibliotekos. Apsilankyti grožio salone, kirpykloje arba pavalgyti restorane, tikimasi, bus galima nuo birželio 1-osios.

Vaikams Ispanijoje po šešių savaičių namuose pagaliau leista išeiti į lauką.

Karantino švelninimo planą svarsto Prancūzija. Paryžiuje vėl atnaujinti pernai degusios Dievo Motinos katedros rekonstrukcijos darbai.

Karantino kol kas švelninti nesvarsto vėliau nei kitos Europos šalys apribojimus įvedusi Jungtinė Karalystė. Po koronaviruso infekcijos tik pirmadienį į darbą grįžęs ministras pirmininkas Borisas Johnsonas sako, kad per anksti.

„Aš visiškai suprantu reikalo skubą. Vyriausybė tą supranta. Bet taip pat privalome pripažinti antrojo šuolio riziką. Riziką, kad viruso nesukontroliuosime. Tai reikštų ne tik naują mirčių bangą, bet ir ekonominę katastrofą“, – tikina JK premjeras.

Tačiau visose keturiose labiausiai pandemijos paveiktose Europos šalyse – Ispanijoje, Italijoje, Prancūzijoje ir Jungtinėje Karalystėje naujų infekcijų ir mirčių skaičius jau stabilizavosi arba mažėja.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.