Pasaulyje

2020.04.27 17:21

Nausėda pokalbio metu paprašė Zelenskio vėl svarstyti nepirkti elektros iš Astravo AE

LRT.lt 2020.04.27 17:21

Pirmadienį Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda telefonu kalbėjosi su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Valstybių vadovai aptarė Rytų partnerystės darbotvarkę ir sutarė, kad šiai Europos Sąjungos (ES) politikos krypčiai reikalingas strateginis požiūris ir ambicinga darbotvarkė, praneša Lietuvos prezidentūra.

G. Nausėda atkreipė dėmesį, kad Lietuva išlieka ištikima Rytų partnerystės programos rėmėja. Prezidentas išreiškė aktyvų palaikymą Ukrainos euroatlantinei integracijai ir vykstančiam reformų procesui, ypač prokuratūros ir teismų sistemos, bankų reguliavimo, žemės rinkos liberalizavimo srityse.

„Būtina užtikrinti Ukrainos institucijų nepriklausomumą ir įdiegti antikorupcines priemones. Tai ypač svarbu piliečiams, demokratijai, ekonomikos augimui, Europos bendrovėms svarstant reikšmingas investicijas Ukrainoje“, – pridūrė šalies vadovas.

Prezidentas kreipėsi į Ukrainą su prašymu dar kartą apsvarstyti elektros nepirkimo klausimą iš Astravo atominės elektrinės. Taip pat G. Nausėda išreiškė susirūpinimą dėl saugumo ir humanitarinės padėties Donbase bei Krymo regione. Prezidentas, primindamas Lietuvos poziciją dėl paramos Ukrainos teritoriniam vientisumui, akcentavo Rusijos atsakomybę šiame konflikte.

Be to, G. Nausėda pokalbio metu apgailestavo, kad dėl COVID-19 protrūkio teko atšaukti planuotą dvišalį vizitą į Ukrainą, Kijevą ir Zaporožę, planuotą šių metų kovo mėnesį, taip pat perkelti Ukrainos reformų konferencijos datą.

Prezidentas su Ukrainos vadovu aptarė koronaviruso plitimo dinamiką šalyse, jo užkardymo priemones ir perspektyvas atlaisvinti karantino suvaržymus; pasidalyta mintimis apie viruso plitimo padarinius socialiniam ir ekonominiam šalių gyvenimui, valstybių paramos ekonomikoms planus bei Europos Komisijos skirtą pagalbos paketą trečiosioms šalims. G. Nausėda informavo, kad Lietuva jau skyrė Ukrainai humanitarinę paramą medicininėmis priemonėmis.