Pasaulyje

2020.04.28 09:21

Ar gandai apie Šiaurės Korėjos lyderio sveikatą yra pagrįsti ir kas galėtų tapti jo įpėdiniu?

LRT.lt 2020.04.28 09:21

Nepaisant gandų, kad Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas negaluoja arba yra miręs, Pchenjanas jo vardu toliau siunčia sveikinimus ir dovanas. Pietų Korėja pareiškė, jog jis yra sveikas, o JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė turintis informacijos apie Pchenjano režimo vadovo sveikatos būklę. Tačiau šie gandai niekur nedingsta ir verčia klausti, kas galėtų stoti prie uždaros branduolinės valstybės vairo.

Pirmadienį paklaustas, ar turi naujos informacijos apie Kim Jong Uno sveikatą, D. Trumpas atsakė teigiamai: „Taip, labai gerai žinau, bet dabar apie tai negaliu kalbėti. Tiesiog linkiu jam geros kloties.“

„Tikiuosi, kad jam viskas gerai. Žinau, kaip jam sekasi, sąlyginai kalbant“, – spaudos konferencijoje Baltuosiuose rūmuose sakė D. Trumpas.

Sekmadienį Pietų Korėjos unifikacijos ministras Kimas Yeon-chulas pareiškė, kad „Vyriausybė turi pakankamai informacijos rinkimo pajėgumų ir gali užtikrintai pasakyti, jog nieko neįprasta nevyksta.“

„The New York Times“ Seulo biuro vadovas Choe Sang-Hunas pažymi, jog toks Pietų Korėjos pareigūnų pareiškimas yra išskirtinis, nes įprastai jie laikosi pozicijos nei patvirtinti, nei paneigti tokią informaciją.

Kim Jong Unas nesirodo viešumoje nuo balandžio 11-osios ir praleido svarbiausią nacionalinę šventę – šalies įkūrėjo Kim Il Sungo gimimo metines. Valstybinė Šiaurės Korėjos žiniasklaida toliau pranešinėja, ką veikia šalies vadovas, bet nepaskelbė naujų jo nuotraukų, todėl gandai nerimsta.

Vakarų valstybėms itin sunku gauti patikimos informacijos apie tai, kas vyksta šioje itin uždaroje valstybėje. Gandai apie tai, kas nutiko, kaip manoma 36-erių, Kim Jong Unui, varijuoja nuo čiurnos pasitempimo, „didelio pavojaus gyvybei“ iki smegenų mirties ir vegetatyvinės būsenos po nepavykusios širdies vožtuvo operacijos, pažymi „The New York Times“.

Pietų Korėja mano, kad Kim Jong Unas yra rytiniame šalies mieste Vonsane, kur palydovinės nuotraukos užfiksavo stovintį jo traukinį. Vonsanas yra viena mėgstamiausių Kim Jong Uno vietų stebėti raketų bandymus, o Pietų Korėjos žiniasklaida, cituodama JAV, nurodė, kad buvo fiksuotas pasirengimas raketų bandymui netoliese esančiame Sondeoke.

Informacijos nėra

Praėjusią savaitę JAV žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, kad šalies žvalgyba deda pastangas nustatyti Šiaurės Korėjos diktatoriaus sveikatos būklę. JAV prezidentas D. Trumpas tai neigė ir kritikavo šalies žurnalistus.

Tačiau net ir galingiausioms žvalgyboms nepavyksta prasiskverbti į artimiausią Kim Jong Uno aplinką, todėl gauti patikimos informacijos sunku.

„Šiaurės Korėjos slaptumas ir patikimos informacijos trūkumas kuria palankią terpę gandams. Bet jo tebesitęsiantis nebuvimas destabilizuotų, nes vis daugiau žmonių šalyje ir užsienyje imtų svarstyti ar jis neįgalus, ar miręs“, – „The New York Times“ sakė Seulo Ewha moterų universiteto profesorius Leifas-Ericas Easley.

Gandai apie hermetišką Šiaurės Korėjos lyderių būklę sklando nuo pat valstybės įkūrimo ir kartais jie pasitvirtina, pavyzdžiui, kad 2008 m. tuometinis lyderis Kim Jong Ilas patyrė insultą.

Į Pietų Korėją pabėgęs buvęs Šiaurės Korėjos diplomatas Thae Yong-ho sakė, jog mažai tikėtina, kad kažkas ir aukščiausių valdžios sluoksnių nutekintų informaciją apie Kim Jong Uno sveikatą. Anot buvusio diplomato, niekas Šiaurės Korėjos Užsienio reikalų ministerijoje nežinojo apie buvusio lyderio Kim Jon Ilo mirtį 2011 metais, iki kol jiems specialiame susitikime buvo parodytas oficialus televizinis pranešimas.

Kas pakeistų?

Tačiau visi šie gandai verčia klausti, kas galėtų užimti Kim Jong Uno vietą ir stoti prie branduolinės valstybės vairo.

Dabartinis lyderis nėra įvardinęs savo įpėdinio, todėl jo netikėta mirtis galėtų sukurti galios vakuumą, nurodo „The New York Times“.

Kimų giminė Šiaurės Korėją valdo nuo pat valstybės sukūrimo 1948 m., o Jong Unas yra trečiasis lyderis, paveldėjęs savo postą iš tėvo 2011 metais.

Šalies valdžia laikosi doktrinos, kad valdyti gali tik tiesioginiai Kimų šeimos nariai, kylantys iš mitinės giminės „Paektu“ kraujo linijos, pavadintos pagal aukščiausią šalies viršūnę.

Todėl viena iš galimų įpėdinių galėtų būti Kim Jong Uno sesuo Kim Yo Jong, dabar užimanti oficialias aukštas pareigas ir dažnai keliaujanti su Kim Jong Unu. Praėjusį balandį ji buvo pašalinta iš politbiuro, bet dabar vėl yra sugrąžinta į šalies valdžią.

Ji aktyviai prisidėjo prie šalies valdymo 2014 metais, kai Kim Jong Unas viešumoje nesirodė beveik 6 savaites. Jam grįžus Pietų Korėjos žvalgyba pranešė mananti, kad diktatoriui buvo atlikta kulkšnies cistos pašalinimo operacija.

Antrąją poziciją Šiaurės Korėjoje užima oficialusis valstybės vadovas Choe Ryongas Hae. Manoma, kad jis galėtų valdyti, jei po Kim Jong Uno mirties valdžioje įsitvirtintų kolektyvinis grupuotės valdymas.

Šalies vadovų galėtų tapti ir Kim Jong Uno netikras brolis 65-erių Kim Jong Ilas, kuris, kaip teigiama, neseniai grįžo į Pchenjaną po dešimtmečių diplomatinio darbo Europoje.

Kitas netikras Kim Jong Uno brolis 2017 m. buvo nužudytas Kvala Lumpūro oro uoste. Honkongo leidinys „South China Morning Post“ nurodė, kad žmogžudystę veikiausiai įvykdė to nežinojusios apgautos moterys, kurioms nurodymus davė Šiaurės Korėjos žvalgybos pareigūnai.

Anksčiau žiniasklaidoje pasirodydavo pranešimai apie masines Šiaurės Korėjos pareigūnų, taip pat ir užimančių aukštas pareigas, egzekucijas. Vienas pabėgęs Šiaurės Korėjos gyventojas teigė, kad Kim Jong Unas 2015 m. davė nurodymą nunuodyti savo tetą, tačiau vėliau ji vėl pasirodė viešumoje.

Tačiau, kas iš tiesų nutiktų netikėtai dingus vienvaldžiam Šiaurės Korėjos lyderiui, neaišku. JAV ir Pietų Korėjos pareigūnai kuria planus, kaip reikėtų suvaldyti galimą krizę ir užtikrinti, kad Pchenjano turimi branduoliniai ginklai nepatektų į blogas rankas.

„Nors Šiaurės Korėjos kaimynai koronaviruso pandemijos metu yra pasinėrę į vidaus politiką, JAV ir Kinijos santykiai yra įtempti, o tarptautinės organizacijos yra suvaržytos, pasaulis nėra gerai pasiruošęs Kim Jong Uno mirčiai“, – „The New York Times“ sakė L.-E. Easley.