Pasaulyje

2020.04.27 14:32

LRT iš Paryžiaus. Gyvenimas sustingęs, kaip sustingusi virš Dievo Motinos katedros iškilusi didžiulio krano gervė

Saulenė Pečiulytė, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.04.27 14:32

Pirmadienį Paryžiuje prasideda Dievo Motinos katedros atstatymo darbai. Jie buvo nutraukti koronaviruso pandemijos. 13 amžiuje pastatytus maldos namus nuniokojo prieš metus kilęs gaisras, kuris sunaikino statinio stogą ir smailę.

LRT bendradarbis Valdas Papievis, gyvenantis Paryžiuje, pasakoja, kad atstatymo darbai vyks palaipsniui, kadangi reikia atgaivinti pačią statybvietę ir atkurti darbo sąlygas, laikantis griežtų reikalavimų, įvestų per karantiną.

„Iš pradžių bus tęsiami darbai, nutraukti kovo viduryje“, – sako V. Papievis.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas iškart po gaisro užsibrėžė tikslą, kad katedra bus atkurta per penkerius metus. Anot jo, nors tai atrodo sunkiai įsivaizduojama, vis dėlto tikriausiai yra specialistų, kurie turi daugiau informacijos apie esamą atstatymo darbų situaciją. Pažadui tesėti lieka ketveri metai.

„Pernai vasarą katedros valymą, tvirtinimą nutraukė valymo nuo švino dalelių darbai. Po to juos rudenį ir žiemą kartais stabdė labai dideli vėjai. Nuo kovo vidurio iki šiandien, pirmadienio, – koronaviruso pandemija. Vis tiek tas pats užmojis išlaikomas. Balandžio 15-ąją, praėjus metams po gaisro, E. Macronas pakartojo, kad Dievo Motinos katedra bus atkurta per penkerius metus“, – dėsto V. Papievis.

Be to, V. Papievio teigimu, šiuo metu vyksta ir polemika tarp autentikos ir modernumo šalininkų: „Nesutariama dėl to, kokia turėtų būti atstatyta, pavyzdžiui, smailė“, – aiškina jis.

Tiesa, bendradarbis LRT RADIJUI pasakoja, kad „Paryžiaus gyvenimas sustingęs, kaip sustingusi virš Dievo Motinos katedros iškilusi didžiulio krano gervė“.

Sakoma, anot jo, kad net karo metu Paryžius toks nebuvo, kartų kartos tokio tuščio miesto nematė: „Paryžius niekada toks ir nebuvo. Viskas uždaryta, išskyrus maisto parduotuves ir vaistines. Išeiti galima tik su leidimais. Reikia nurodyti labai motyvuotą priežastį.“

V. Papievis sako, kad Paryžiuje tikriausiai labiausiai trūksta žaliųjų erdvių – jos visos uždarytos dėl karantino. Anot jo, labai griežto karantino šalyje pabaiga numatoma dar tik po dviejų savaičių – gegužės 11 d. Nuo tada turėtų ir vaikai į mokyklas pradėti eiti. Žinoma, anot V. Papievio, pagrindiniai saugos reikalavimai ir toliau išliks, taip pat veido kaukės bus privalomos.

„Bet kaip tų reikalavimų laikytis? Kad ir mokyklose. Kaip suvaldyti vaikus? Kaip tarp jų išlaikyti reikalaujamą bent metro atstumą. Tai liečia ir kitas sritis, ne tik švietimą: transporto, prekybos, paslaugų. Daugybė nežinomųjų, todėl mes laukiame antradienio 15 val., kai šalies premjeras parlamente turėtų pasakyti kalbą ir nubrėžti mūsų būsimo gyvenimo konkretesnes gaires“, – sako V. Papievis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt