Naujienų srautas

Pasaulyje2020.04.27 12:15

Naujame Rusijos sobore – freskos su Putino ir Stalino veidais, Krymo aneksija

LRT.lt 2020.04.27 12:15

Rusijoje rengiamasi atidaryti naują stačiatikių katedrą, kurios freskose vaizduojami šalies Vladimiro Putino, gynybos ministro Sergejaus Šoigu ir sovietų diktatoriaus Josefo Stalino veidai. Taip pat bus paminėta ir 2014 m. Rusijos įvykdyta Ukrainos Krymo pusiasalio aneksija, nurodo „The Moscow Times“.

Naujoji Rusijos bažnyčia, skirta kariuomenei, – Kremliaus ir Bažnyčios ryšių simbolis. Kaip rašo „The Moscow Times“, kad ji galimai bus atidaryta gegužės 9 d., kuomet Rusija mini Sovietų Sąjungos indėlį Antrajame pasauliniame kare nugalint nacistinę Vokietiją.

Tą dieną įprastai yra rengiamas paradas, minint 75-ąsias karo pabaigos Vakarų Europoje metines, nes Rytų Europos valstybėms tai atnešė sovietų okupaciją. Paradas šiemet atidėtas dėl koronaviruso keliamo pavojaus. Vakarų valstybės pergalę prieš nacistinę Vokietiją mini gegužės 8-ąją.

Vienoje iš naujos katedros mozaikų pavaizduoti V. Putinas ir S. Šoigu. Pavaizduoti ir kiti žinomi politikai, įskaitant Federacijos tarybos pirmininkę Valentiną Matvijenko ir Valstybės Dūmos pirmininką Viačeslavą Volodiną, taip pat saugumo pareigūnai, tokie kaip FSB direktorius Aleksandras Bortnikovas ir armijos generalinio štabo vadovas Valerijus Gerasimovas.

Kitoje freskoje vaizduojamas 1945 m. Antrojo Pasaulinio karo pergalės dienos paradas Raudonojoje aikštėje – jose, anot „MBKh News“ paskelbtų nuotraukų, J. Stalino portretas buvo laikomas virš sovietų karių minios. Mozaikose bus įamžinta Rusijos 2014 m. įvykdyta Ukrainos Krymo pusiasalio aneksija. Kremlius pareiškė, kad šiuos vaizdus laiko „absoliučiai tinkamais, atspindinčiais istorinę tiesą.“

Stačiatikių Bažnyčia vaidina didelį vaidmenį Rusijos politiniame gyvenime. Praėjus šešiems metams po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos, aiškėja vis daugiau detalių apie tai, kad šioje operacijoje dalyvavo ne tik „žalieji žmogeliukai“, bet ir Maskvos patriarchatui priklausantys dvasininkai. Tai LRT RADIJUI patvirtino ir Ukrainos dvasininkai.

Karo kapelionas Dmytro Povorotnis teigė, kad Maskvos dvasininkų įtaka buvo skleidžiama ne tik Kryme, bet ir skirtinguose Ukrainos miestuose bei miesteliuose.

Pasak jo, taip visuomenė buvo ruošiama – kuriama tam tikra politinė, dvasinė aplinka, kurioje Ukrainos gyventojai buvo raginami palaikyti bendros valstybės su Rusija idėja. Prasidėjus Maidanui, Krymo aneksijai, Maskvos patriarchatui priklausantys dvasininkai savo pamoksluose ėmė skelbti, kad pusiasalio gyventojai turi teisę atsiskirti nuo Ukrainos ir prisijungti prie Rusijos.

„Jie ir dabar rūpinasi okupanto kariuomene. Neseniai kalbėjau su vienu dvasininku. Jis man papasakojo įdomią istoriją. 2014 m. vykstant Krymo aneksijai, vieno laivo kapitonas pareiškė pereinantis į rusų pusę. Laive buvęs karo kapelionas tuomet pareiškė esą jei kiti kariai nepadarys to paties, įvykdys mirtiną nuodėmę. Nesakau, kad net ir visi tikintys žmonės priima dvasininko žodžius kaip vienintelę tiesą, tačiau jiems tai svarbu“, – sako karo kapelionas iš Dnipro miesto.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi