Pasaulyje

2020.04.27 09:29

Olandai mini nacionalinę šventę – Karaliaus dieną: pasveikino ir Nausėda

atnaujinta 13.32
ELTA, LRT.lt, BNS2020.04.27 09:29

Olandai pirmadienį mini nacionalinę šalies šventę – Karaliaus dieną. Per ją įprastai visi Nyderlandai nusidažo oranžine spalva, o į gatves sveikinti karaliaus suplūsta milijonai žmonių. Tačiau šiemet koronaviruso pandemija pakoregavo planus – buvo atšaukti masiniai renginiai, o gyventojai šventę mini iš namų.

Nyderlandai pirmadienį be masinių renginių mini savo monarcho gimtadienį, šiemet pramintą Karaliaus diena namuose dėl suvaržymų, įvestų siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą.

Dėl koronaviruso atšaukus masines iškilmes pietiniame Mastrichto mieste, karaliui Willemui-Alexanderiui tenka švęsti savo 53-ąjį gimtadienį kartu su savo šeima miškingame Hagos pakraštyje esančiuose rūmuose. Per televiziją kreipdamasis į tautą jis išreiškė solidarumą su medikais ir slaugytojais bei kitais su koronavirusu kovojančiais darbuotojais ir pareiškė besitikįs šviesesnės ateities.

Šalia stovint jo sutuoktinei Maximai ir trims jų dukterims Willemas-Alexanderis sakė, jog kasmet minima šventė bus „ypač unikali, nes, tikiuosi, kad tai tikrai bus paskutinė istorijoje Karaliaus diena namuose“.

Karaliaus diena paprastai yra visoje šalyje minima šventė, kurios metu rengiami gatvės vakarėliai, o vaikai pardavinėja naudotus žaislus prie savo namų.

Tačiau ankstyvą pirmadienį gatvės vis dar buvo pustuštės, neskaitant pirkėjų eilių, nusidriekusių laikantis socialinio atstumo gairių prie lauko kepyklų, prekiaujančių tradiciniais Karaliaus dienos pyragėliais, papuoštais apelsinų glajumi.

Tradiciškai Karaliaus diena Nyderlanduose minima balandžio 27 d. Jos metu vyksta daugybė koncertų, mugių, puošiamasi oranžine spalva. Dabar Olandijoje švenčiama Karaliaus diena, o anksčiau ji vadinta Karalienės diena. Tokios tradicijos susiklostė nuo maždaug 1890 metų, kai šalį ištisai valdė moterys karalienės. Šventės pavadinimas pakoreguotas būtent po to, kai sostą užėmė W. Alexanderis.

Pasveikino ir Lietuvos prezidentas

Prezidentas Gitanas Nausėda savo ir visų šalies žmonių vardu pasveikino Nyderlandų Karalių Willemą-Alexanderį gimtadienio proga, o visą šalį – minint nacionalinę Nyderlandų Karalystės šventę.

„Lietuvos ir Nyderlandų Karalystės sėkmingai plėtojami dvišaliai santykiai, taip pat bendradarbiavimas Europos Sąjungos ir Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos lygmeniu rodo, kad Lietuva turi patikimą sąjungininkę ir partnerę. Vertiname Nyderlandų Karalystės indėlį stiprinant Lietuvos ir viso Baltijos regiono saugumą. Jūsų kariai ne kartą dalyvavo NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse, taip pat dislokuoti NATO priešakinių pajėgų batalione Lietuvoje. Ne kartą įsitikinome, kad svarbiausiais saugumo klausimais mūsų šalys yra bendramintės ir tvirtos sąjungininkės“, – teigiama šalies vadovo sveikinime.

Anot prezidento, abiejų šalių tvirtą ryšį dar labiau stiprina nuoširdi šalių žmonių draugystė ir bendrai vystomi projektai verslo, prekybos, investicijų, mokslo ir kultūros srityse.

Savo sveikinime valstybės vadovas išreiškė viltį, kad pasaulį sukausčiusi pandemija netrukus bus įveikta ir atvers abiejų tautų žmonėms dar daugiau bendradarbiavimo galimybių.

Prezidentas palinkėjo Karaliui, Karališkajai šeimai ir visiems Nyderlandų gyventojams sveikatos, visokeriopos sėkmės ir klestėjimo.

Nyderlandų sosto įpėdinis princas Willemas Alexanderis 2013-ųjų balandį tapo šalies karaliumi, kai jo motina karalienė Beatričė pasirašė sosto atsisakymo aktą Amsterdame.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.