Pasaulyje

2015.10.15 22:52

ES viršūnių susitikime sprendžiamas ne tik pabėgėlių likimas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.10.15 22:52

Europos Sąjungos (ES) viršūnės susirinko Briuselyje spręsti, kaip blokui nepriklausančios šalys gali padėti stabdyti didžiausią nuo Antrojo pasaulinio karo laikų migrantų srautą. Svarbiausia pasiekti susitarimą su Turkija, kurioje jau glaudžiasi du milijonai pabėgėlių, ir kuri tapo žmonių kontrabandos tranzito šalimi.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sako, kad yra nepriimtina, jog trumpą kelią iš Turkijos į Graikijos salas kontroliuoja žmonių kontrabandininkai. Ji sekmadienį vyks į Ankarą, kad įkalbėtų Turkijos valdžią bendradarbiauti. Susitarimo tikėtasi dar prieš viršūnių susitikimą, bet padėtį komplikavo gedulas dėl Ankaroje įvykdyto teroro akto, per kurį žuvo arti šimto žmonių.

„Mes vedame derybas dėl veiksmų plano su Turkija. Jame daug detalių, taip pat ir finansinė parama. Šis planas – daug apimantis. Be Turkijos neįmanoma pažaboti pabėgėlių srauto, užtikrinti išorinių sienų saugumą ir neleisti tūkstančiams žmonių rizikuoti savo ir vaikų gyvybėmis. Europos Sąjunga nori bendro veiksmų plano, bet viršūnių tarybos prezidentas abejoja – nebus lengva pasiekti tvirtų Turkijos įsipareigojimų“, – teigė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Derybose norime pasiekti, kad pabėgėliai būtų veiksmingai gražinami, užkirstas kelias nelegaliai migracijai ir sukurtas legalios migracijos koridorius. Bet kartu turime žodžius paversti darbais, teikdami finansinę pagalbą regionui. Europos Sąjunga svarsto ir galimybes Sirijos šiaurėje, Turkijos pasienyje, steigti saugumo zoną, – to reikalauja Ankara, bet Rusijos naikintuvai Sirijos padangėje rodo, kad tai taip pat nebus lengva. Kalbama ir apie galimus prieglobsčio suteikimo taisyklių pakeitimus – dabar bėgliai turi pateikti prašymą pirmoje jų pasiektoje ES šalyje, bet daugelis migrantų nori patekti į Vokietiją“, – teigė Europos Sąjungos vadovų tarybos prezidentas Donaldas Tuskas.

Dar vienas Europos galvos skausmas – Didžioji Britanija. Jos premjeras sako, kad britams svarbiausi du klausimai – ne tik pabėgėlių našta, bet ir galimybės iš naujo derėtis dėl Europos Sąjungos sutarčių, nes kitaip D. Britanijos bloke gali nelikti.

„Įstatymas dėl referendumo jau paliko Bendruomenių rūmus, dabar jis yra Lordų rūmuose, todėl aš vėl pabrėšiu sritis, kuriose mes reikalaujame permainų – tikėdamasis, kad derybos dėl jų prasidės lapkričio pabaigoje ir iki gruodžio viršūnių susitikimo pasieksime Britanijai naudingų susitarimų“, – viltis išsakė Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas.

Lyderiams renkantis Briuselyje, netoli Graikijos Lesbo salos nuskendo aštuoni žmonės, kai jų laivelis susidūrė su Graikijos gelbėtojų laivu. Kad užtikrintų išorinių sienų saugumą, Vokietija siūlo Turkijos ir Graikijos pasienio apsaugos tarnyboms bendrai patruliuoti Egėjo jūroje, per kurią šiemet atplaukė beveik pusė milijono migrantų, bet sulaukė griežto Graikijos ne. Atėnai nenori, kad Turkija patruliuotų netoli jos krantų, esą tuomet gali vėl pradėti reikšti pretenzijas į salas, kurios yra arčiau Turkijos negu Graikijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.