Pasaulyje

2020.04.24 12:35

Trumpas pasiūlė COVID-19 gydyti sušvirkščiant dezinfekantą, JAV medikai prašo jo neklausyti

atnaujinta 13.43
LRT.lt, BNS 2020.04.24 12:35

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas buvo sukritikuotas medikų bendruomenės po to, kai jis pasiūlė atlikti tyrimus, ar koronavirusas gali būti gydomas sušvirkščiant dezinfekantą, rašo BBC.

Prezidentas taip pat pasiūlė pacientų kūnus apšvitinti ultravioletiniais spinduliais. Ši idėja buvo iškart atmesta gydytojo per spaudos konferenciją. Tiesa, vienas iš prezidentūros atstovų anksčiau taip pat yra pareiškęs, kad saulės spinduliai ir dezinfekavimo priemonės „užmuša infekciją“.

Dezinfekavimo priemonės yra pavojingos medžiagos, o prarijus gali būti ir mirtinos. Net išorinis šių priemonių poveikis gali būti pavojingas odai, akims ir kvėpavimo takų sistemai, rašo BBC.

Kaip žurnalistams Baltuosiuose rūmuose sakė Krašto saugumo departamento mokslo ir technologijų patarėjas Williamas Bryanas, Vyriausybės mokslininkai nustatė, kad ultravioletiniai spinduliai smarkiai veikia patogeną. Tai didintų viltis, kad naujojo koronaviruso plitimas vasarą gali sulėtėti.

„Kol kas nuostabiausias mūsų pastebėtas dalykas – kad Saulės šviesa tikriausiai daro stiprų poveikį, žudydama virusą ir ant paviršių, ir ore. Taip pat matome panašų temperatūros ir drėgnumo efektą; didėjant temperatūrai ir/ar drėgnumui sąlygos virusui bendrai būna ne tokios palankios“, – pridūrė W. Bryanas.

Tačiau visas straipsnis dar nepateiktas recenzuoti, todėl nepriklausomiems ekspertams sunku komentuoti jo metodologiją.

Seniai žinoma, kad ultravioletiniai spinduliai pasižymi sterilizuojamuoju poveikiu, nes kenkia virusų genetinei medžiagai ir jų galimybėms daugintis.Tačiau svarbu žinoti, kokio intensyvumo ir bangos ilgio ultravioletinė šviesa buvo naudojama eksperimento metu ir ar tai tiksliai atkartojo natūralios šviesos sąlygas vasaros metu.

„Būtų gerai žinoti, kaip testas buvo atliekamas ir kaip buvo matuojami rezultatai“, – naujienų agentūrai AFP sakė aukštosios mokyklos „Texas A&M University-Texarkana“ biologijos mokslų vadovas Benjaminas Neumanas.

„Kalbama ne apie blogą atlikimą – tiesiog yra keli skirtingi virusų skaičiavimo būdai, nelygu, kokį aspektą norima studijuoti“, – sakė jis.

Pabrėždamas, kad tyrimai turėtų būti vertinami atsargiai, D. Trumpas pasiūlė atlikti tolesnius šios srities tyrimus.

Virusas inaktyvuotas

Eksperimentas buvo atliktas Nacionaliniame biologinės gynybos analizės ir atsakomųjų priemonių centre Merilande. W. Bryanas pademonstravo eksperimento išvadas iliustruojančią skaidrę.

Joje matyti, kad viruso išlikimo pusamžis – laikas, kurio reikia, kad virusų skaičius sumažėtų perpus – ant lygaus paviršiaus buvo 18 valandų, kai temperatūra buvo 21–24 Celsijaus laipsniai, o drėgnumas 20 procentų. Tai atitiktų, pavyzdžiui, durų rankenas, nerūdijančio plieno dirbinius. Tačiau pusamžis sumažėjo iki šešių valandų, kai drėgnumas buvo 80 proc., ir iki 2 minučių, kai tuo pačiu dar šviesdavo Saulės šviesa.

Kai virusai būdavo aerozolio lašeliuose ore, jų pusamžis būdavo 1 valanda, jei temperatūra būdavo 21–24 Celsijaus laipsniai, o drėgnumas – 20 procentų. Pridėjus Saulės šviesą pusamžis sutrumpėdavo iki pusantros minutės.

W. Bryanas padarė išvadą, kad vasaros sąlygos sukurs aplinką, kurioje virusų perdavimas tarp žmonių gali sumažėti. Tačiau jis pridūrė, jog sulėtėjęs plitimas nereiškia, kad patogenas išnyks visiškai, o socialinio atstumo gaires galima atšaukti.

„Būtų neatsakinga mums sakyti, kad, mūsų nuomone, vasara visiškai išnaikins virusą, o tada – kad visi gali daryti, ką nori, ir kad žmonės gali ignoruoti šias gaires“, – sakė jis.

Ankstesni tyrimai taip pat rodė, kad virusui palankesnis šaltas ir sausas oras, o ne karštis ir didelis oro drėgnumas. Tai, regis, patvirtina lėtesnis viruso plitimas Pietų pusrutulyje, kur dar tik prasideda ruduo ir vis dar pakankamai šilta. Australijoje, pavyzdžiui, yra mažiau nei 7 tūkst. patvirtintų užsikrėtimo atvejų ir 77 mirties atvejai – gerokai mažiau nei daugelyje Šiaurės pusrutulio valstybių.

Tarp minimų galimų priežasčių yra ta, kad iš kvėpavimo takų į aplinką patenkantys lašeliai ore ilgiau išsilaiko šaltesniu oru. Be to, virusai greičiau žūsta ant karštesnių paviršių, nes tada greičiau išdžiūsta juos gaubiantis apsauginis riebalų sluoksnis.

JAV sveikatos apsaugos pareigūnai mano, kad net jei COVID-19 atvejų vasarą mažės, jų tikriausiai vėl ims daugėti rudenį ir žiemą, panašiai kaip kitų sezoninių virusinių ligų, įskaitant gripą, atvejais.

Kokia reakcija buvo į D.Trumpo komentarus?

Gydytojai perspėjo, kad prezidento idėja gali turėti mirtinų rezultatų. Pulmonologas dr. Vinas Guptas „NBC News“ sakė: „Ši mintis įšvirkšti ar nuryti bet kokį valymo produktą yra neatsakinga ir pavojinga.“

Vakarų Virdžinijos valstijos gydytojas Kashifas Mahmoodas tviteryje teigė: „Aš, kaip gydytojas, negaliu rekomenduoti į plaučius suleisti dezinfekavimo priemonių ar naudoti UV spinduliuotę, kad būtų gydomas COVID-19. Nesinaudokite Trumpo medicininiais patarimais“.

Johnas Balmesas, Zuckerbergo San Francisko bendrosios ligoninės pulmonologas, perspėjo, kad net ir baliklio kvapo įkvėpimas gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Jis sakė „Bloomberg News“: „Įkvėpti chloro baliklio būtų jau blogiausias dalykas plaučiams.“

Anksčiau D. Trumpas įvardijo vaistą nuo maliarijos, kaip galimą preparatą koronaviruso gydymo procese, nors pastaruoju metu jis nustojo kalbėti šį vaistą.

73 metų D. Trumpas kritikuojamas, kad kasdien Baltuosiuose rūmuose rengiamas spaudos konferencijas, per kurias apžvelgia padėtį dėl koronaviruso, pavertė savo rinkimų kampanijos renginiais. Anot kritikų, per jas prezidentas telkia savo elektoratą ir aršiai pliekia politinius priešininkus, tokius kaip Joe Bidenas, kuris leidžia laiką namuose.