Pasaulyje

2020.04.24 14:16

Vašingtonas ir Londonas įsitikę – Kinija slepia tikruosius skaičius, bet ginčytis neskuba

atnaujinta 14.52
LRT.lt, ELTA 2020.04.24 14:16

Kinija ir toliau nepakankamai praneša apie tikrąjį COVID-19 mirčių skaičių, tikina Londono ir Vašingtono nacionalinio saugumo pareigūnai.

Tačiau Europos pareigūnai atsargūs – baiminamasi tiesiogiai reikalauti Kinijos pasiaiškinti dėl COVID-19 statistikos šalyje, BBC atskleidė šaltiniai. Šis susirūpinimas taip pat apima ir Pekino siekį pagerinti šalies įvaizdį pasaulyje ir išvengti atsakomybės dėl koronaviruso krizės.

Kinija paneigė įtarimus dėl ligos protrūkio slėpimo, sakydama, kad jos pastangos kovoje su koronaviruso buvo skaidrios.

Kinijos pareigūnai perskaičiavo statistiką – balandžio 17 d. jie 50 proc. padidino mirčių skaičių per parą Uhano mieste, kuriame, kaip manoma, būtent ir prasidėjo koronaviruso protrūkis. Kaip rašo BBC, staigus skaičių augimas, pasak šalies atstovų, atspindi atnaujintus pranešimus, kuomet įskaičiuojami ir patvirtinti mirties atvejai ne tik ligoninėse.

Vis dėlto keli Londono ir Vašingtono pareigūnai sako vis dar tikintys, kad Kinijos piešiamas vaizdas nėra tikslus mirčių nuo COVID-19 skaičiaus atspindys ir kad Pekino centrinė Vyriausybė tai žino. Tačiau jie nesitiki, kad šalis apskritai žino tikrąją aukų statistiką ir būtent tai slepia.

„Neįmanoma žinoti, kokie tikrieji skaičiai yra Kinijoje. Tikėtina, kad šie skaičiai yra neteisingi“, – BBC sakė parlamento narys, užsienio reikalų komiteto pirmininkas Tomas Tugendhatas.

Europos vyriausybės koronaviruso pandemijos akivaizdoje labai atsargiai vysto diplomatinius santykius su Kinija. Vienas JK pareigūnas, kuris, kaip ir kiti, atsisakė būti įvardintas, BBC prasitarė, kad susidūrimas su Kinija dažnai būna įtemptas ir santykiai yra „subtilūs“.

Taip yra todėl, kad pandemijos metu šalims yra gyvybiškai reikalinga įranga, teikiama iš Pekino. Kaip rašo BBC, valstybės taip pat nori išlaikyti atvirą informacijos srautą, ateinantį iš Kinijos, kad galėtų suprasti, kas nutiko, kaip atsirado naujasis koronavirusas, taip užkertant kelią būsimiems protrūkiams. Ekspertai teigė, kad požiūrį reikia atidžiai suderinti.

„Mums reikia atsisakyti retorikos ir konfrontacijos, nes turime spręsti didesnę problemą“, – teigė sakė Charlesas Partonas, buvęs JK diplomatas Kinijoje.

Remiantis AP atliktu tyrimu, prezidentas Xi Jinpingas tik septintą dieną, sausio 20-ąją, perspėjo visuomenę apie naująjį virusą. Tačiau per tą viešo tylėjimo laiką – beveik savaitę – jau buvo užsikrėtę daugiau nei 3 tūkst. žmonių.

Delsimas veikti kovojant su naujuoju koronavirusu vyko kritiniu laikotarpiu – protrūkio pradžioje. Kinijos bandymas laviruoti tarp visuomenės perspėjimo ir vengimo kelti paniką tapo pandemijos, kuri užkrėtė 2 mln. žmonių ir nusinešė daugiau nei 126 tūkst. gyvybių, pradžia, rašo AP.

Galiausiai, teigiama, tai ir buvo viena iš priežasčių, kodėl protrūkis virto pasaulinio masto pandemija.

M. Pompeo teigia, kad Kinija apie koronavirusą žinojo dar lapkritį

Savo ruožtu JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo ketvirtadienį apkaltino Kiniją, kad ši apie koronavirusą žinojo jau lapkritį. Tai jau toli gražu ne pirmas JAV kaltinimas, mestas Kinijai dėl esą neskaidrių su COVID-19 epidemija susijusių sprendimų.

„Prisiminkite, kad pirmieji tokie atvejai Kinijos vyriausybei buvo žinomi dar lapkritį, gruodžio viduryje – jau tikrai, – interviu sakė M. Pompeo. – Jie buvo lėti apie tai paskelbti pasauliui, įtraukiant ir Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO).“

M. Pompeo teigė, kad JAV vis tiek norės gauti daugiau informacijos iš Kinijos, šalis norėtų gauti ir originalų SARS-CoV-2 viruso, kuris buvo aptiktas Uhano mieste, pavyzdį.

„Laikytis skaidrumo svarbu ne tik dėl istorinių priežasčių, kad galėtume geriau suprasti, kas įvyko tada, lapkritį, gruodį ir sausį, bet tai vis dar svarbu net ir šiandien, – sakė M. Pompeo. – Tai daro poveikį daugybei gyvenimų čia, JAV, ir, tiesą sakant, visame pasaulyje.“

Kinija į M. Pompeo komentarus atsakė penktadienį. Šalies M. Pompeo teigia, kad Kinija apie koronavirusą žinojo dar lapkritį Vyriausybė pareiškė, kad kaltinimai yra nepagrįsti ir išsakyti tik tam, kad kas nors būtų apšmeižtas.

M. Pompeo komentarai prieštarauja „bendram tarptautinės bendruomenės konsensusui“, spaudos konferencijos metu sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Gengas Shuangas. Jis taip pat teigė, kad Kinija „informaciją pasauliui pateikė laiku“ ir aktyviai bendradarbiavo su kitomis šalimis.

Protrūkio pradžioje Kinija prižiūrėjo informacijos apie koronavirusą sklaidą ir nutildė visus, įspėjančius apie besiartinantį pavojų.

Kinijos valdžia pirmą kartą apie susirgimą, kuris vėliau išplito visame pasaulyje, oficialiai pranešė gruodžio 31 d.
JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija griežtai kritikavo ir Kiniją, ir PSO, kurias kaltino nesugebėjimu laiku sustabdyti ligos, visame pasaulyje pražudžiusios daugiau nei 180 tūkst. žmonių, plitimo.

Kritikai tvirtina, kad D. Trumpas tokiu būdu siekia nusimesti atsakomybę dėl savo paties vadovavimo pandemijos akivaizdoje pobūdžio. Sausį prezidentas tvirtino, kad virusas yra puikiai valdomas, tačiau nuo to laiko COVID-19 jau pražudė daugiau nei 50 tūkst. JAV gyventojų – daugiau nei bet kurioje kitoje šalyje.

M. Pompeo neatmetė galimybės ir kiek anksčiau išsakė įtarimus, kad COVID-19 liga galėjo išplisti iš Uhane veikiančios virusologijos laboratorijos. Politikas reikalavo priėjimo prie šios laboratorijos.