Naujienų srautas

Pasaulyje2020.04.23 22:45

Mirties bausmių statistika pasaulyje mažėja, bet įtariama apie tūkstančius neskelbtų egzekucijų

Remiantis naujausia organizacijos „Amnesty International“ (AI) ataskaita, jau ketvirtus metus iš eilės visame pasaulyje mažėja mirties bausmės taikymo atvejų ir jų skaičius šiuo metu pasiekė žemiausią ribą per pastarąjį dešimtmetį.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ originalus kūrinys.

Remiantis balandžio 21 d. paskelbtos ataskaitos duomenimis, užfiksuotų egzekucijos atvejų skaičius visame pasaulyje nusirito iki 657 – 33 mažiau nei 2018 m. Mirties bausmė taikoma 20 pasaulio šalių.

„Mirties bausmė yra netoleruotina, nežmoniška bausmė ir nėra jokių patikimų įrodymų, kad ji labiau atgraso nuo nusikaltimo nei laisvės atėmimo bausmės, – sako „Amnesty International“ vyresnioji tyrimų, palaikymo ir politikos direktorė Clare Algar. – Dauguma valstybių tai pripažįsta, todėl labai džiugu matyti, kad mirties bausmės taikymo atvejų skaičius ir toliau visame pasaulyje mąžta.“

Visgi žmogaus teisių priežiūros organizacija pripažįsta, kad dėl nevisiškai skaidrios informavimo apie įvykdytas mirties bausmes sistemos, egzekucijų skaičius gali būti kur kas didesnis.

Šie skaičiai, pavyzdžiui, neatspindi mirties bausmės taikymo Kinijoje, kuri yra plačiausiai šią bausmės formą taikanti valstybė pasaulyje. Žmonių, kuriems Kinijoje pritaikoma mirties bausmė skaičius yra įslaptintas, tačiau manoma, kad jų gali būti tūkstančiai.

„Mirties bausmė ir egzekucijos“ pavadintos ataskaitos duomenimis, sąrašo viršuje yra bent 251 egzekuciją įvykdęs Iranas, už jo rikiuojasi Saudo Arabija su 184 atvejais, Irakas su bent 100 ir Egiptas su nemažiau kaip 32.

C. Algar išskyrė keletą šalių, kuriose trūksta skaidrumo, taikant mirties bausmę.

„Egzekucijos paslapčiomis taikomos visame pasaulyje, – sako C. Algar. – Įvairiose šalyse, pradedant Baltarusija ir baigiant Botsvana, pradedant Iranu ir baigiant Japonija, mirties bausmė taikoma net nepranešus nuteistojo šeimai, teisininkams ar, kai kuriais atvejais, net pačiam pasmerktajam.“

Atvirumo stoka

Kinija, Šiaurės Korėja ir Vietnamas ir toliau „slepia tikrąsias mirties bausmės taikymo apimtis, neleisdami susipažinti su susijusia informacija,“ – sako C. Algar.

Jos teigimu, atvirumo stoka yra akivaizdi.

„Net ir toms šalims, kurios aršiausiai pasisako už mirties bausmę, sunku pateisinti jos taikymą, todėl jos verčiau renkasi slaptumą, – aiškina C. Algar. – Daugelis jų stengiasi nuslėpti, kaip visa tai vyksta, nes žino, kad neatitinka tarptautinės kontrolės reikalavimų.“

Viena iš tokių šalių yra Iranas, kur mirties bausmės taikymo atvejų skaičius nukrito į istorines žemumas, tačiau šalis sulaukė AI įspėjimo dėl to, kad slapta įvykdė egzekuciją dviem 15 metų vaikinams, kurie „nesąžiningo teismo proceso metu buvo pripažinti kaltais dėl išprievartavimų“.

Iki pat egzekucijos jaunuoliai nežinojo, kad yra nuteisti mirties bausme, „ant kūnų rasta žymių, liudijančių, kad prieš egzekuciją jie buvo nuplakti“.

Lyginant su ankstesniai metais, kai buvo užfiksuoti 253 mirties bausmės įvykdymo atvejai, jų skaičius sumenko bent dviem, tačiau žmogaus teisių priežiūros organizacijos duomenimis, bent 4 nuteistieji buvo jaunesni nei 18 metų mažiaus.

Bendrą mirties bausmės atvejų skaičiaus mažėjimą „Amnesty International“ bent iš dalies aiškina tuo, kad tokiose griežtai už aukščiausiąją bausmę pasisakančiose šalyse kaip Egiptas, Japonija ir Singapūras, „gerokai sumažėjo“ patvirtintų egzekucijų skaičius.

Ataskaitos duomenimis, Kazachstanas, Rusija ir Tadžikistanas yra tarp tų šalių, kurios ir toliau laikosi oficialaus mirties bausmės moratoriumo. Pirmą kartą nuo 2010 m. Afganistane nebuvo įvykdyta nė viena egzekucija.

„Akivaizdi mažėjimo tendencija“ užfiksuota ir Pakistane, kur antrus metus iš eilės įvykdyta 14 egzekucijų. 2015 m. šioje šalyje buvo stebimas didžiulis mirties bausmės taikymo atvejų šuolis.

Kalbant apie tas šalis, kurios nepaiso pasaulinių tendencijų mažinti egzekucijų skaičių, Saudo Arabija buvo kritikuojama už vis dažniau taikomą mirties bausmę, įskaitant ir „kaip ginklą prieš politinius disidentus“. Saudo Arabijoje užfiksuotas rekordinis Artimųjų Rytų valstybėms egzekucijų skaičius.

Iš pateiktos ataskaitos matyti, kad egzekucijų skaičius Irake per metus išaugo beveik dvigubai – čia 2019 m. mirties bausmė buvo pritaikyta bent šimtą kartų. Šis augimas siejamas su bausmėmis asmenims, apkaltintiems naryste „Islamo valstybės“ ekstremistų grupuotėje.

Jungtinės Valstijos jau vienuoliktus metus išlieka vienintele šalimi šiame regione, kuri vis dar taiko mirties bausmę. 2019 m. buvo įvykdytos 22 egzekucijos.

AI teigimu, 2019 m. Jungtinėse Valstijose buvo „akivaizdžiai matoma pažanga link mirties bausmės uždraudimo valstijų lygiu, tačiau egzekucijas vis dar vykdo federalinė valdžia.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi