Pasaulyje

2020.04.23 16:31

Koronavirusas Sakartvele: nepripažinti regionai bando įtvirtinti sienas, bet gyventojų viltys – Tbilisyje

EurActiv, LRT.lt 2020.04.23 16:31

Tuo metu, kai prorusiški separatistai okupuotose Sakartvelo teritorijose bando pasinaudoti COVID-19 protrūkiu ir uždaryti nelegaliai nustatytas sienas, šių regionų gyventojai visas viltis sieja su Tbilisiu ir jo sėkmingomis pastangomis kovojant su pandemija

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Euractiv“ originalus kūrinys.

Senovine kultūra pasižymintis Sakartvelas buvo viena iš Sovietų Sąjungos respublikų, tačiau šiuo metu šalis siekia narystės NATO ir ES. 2008 m. rugpjūtį kilusio penkių dienų karo su Rusija metu buvo atplėšta 20 proc. Sakartvelo teritorijos – Abchazija ir Pietų Osetija – kurias šiuo metu de facto kontroliuoja Rusija.

Praėjusios savaitės pabaigoje Sakartvelo institucijos pranešė, kad Rusijos okupacinės pajėgos ir toliau vykdo „neteisėtą sienų žymėjimą“ prie Tachtisdzirio gyvenvietės, kur, kaip praneša „Civil.ge“, palei Cchinvalio regioną Pietų Osetijoje ir Sakartvelą skiriančią liniją statomi pasienio riboženkliai.

Tarptautinė bendruomenė pasmerkė šį žingsnį, o ES ambasadorius Sakartvele Carlas Hartzellis pareiškė, kad tai „visiškai nepriimtina“.

„Rusijai koronavirusas tarnauja kaip dūmų uždanga tolesniam sienos įtvirtinimui,“ – rašė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Hagoje įsikūrusio taikų Europos kaimynystėje vykstančių konfliktų sureguliavimą skatinančio fondo „LINKS Europe“ direktorius Dennisas Sammutas teigia, kad okupuotų Sakartvelo teritorijų gyventojai labai jautriai reaguoja į bet kokias iš Tbilisio juos pasiekiančias naujienas.

Abchazai ir osetinai „seka naujienas, televizijos reportažus ir socialinius tinklus. Tad tai, kaip Sakartvelo Vyriausybė ir Sakartvelo žmonės elgiasi pandemijos akivaizdoje, labai svarbu ir neišspręstų konfliktų kontekste,“ – EURACTIV sakė D. Sammutas.

Sakartvelas yra viena pirmųjų Kaukazo valstybių, įvedusi plataus masto karantino priemones, įskaitant didžiųjų miestų uždarymą, judėjimo suvaržymus ir privalomąsias karantino zonas sieną kertantiems grįžtantiems piliečiams, šalis yra giriama kaip pavyzdys pasaulinėje kovoje su pandemija.

Vasario 26 d. nustatęs pirmąjį užsikrėtimo koronavirusu atvejį, balandžio 20 d. Sakartvelas buvo užregistravęs 402 patvirtintus susirgimo ir keturis mirties nuo COVID-19 atvejus.

„Ilgalaikis konflikto sprendimas priklausys nuo to, ar abchazai ir osetinai jaučiasi galintys patogiai gyventi vienoje valstybėje su kartvelais,“ – aiškina D. Sammutas, pridurdamas, kad „dėl pandemijos tokia galimybė gali dar labiau priartėti prie realybės.“

„Kad taip įvyktų, ir patys kartvelai turi rodyti pastangas,“ – sako jis.

Už susitaikymą atsakingas Sakartvelo ministras Ketevanas Cichelašvilis praėjusį mėnesį teigė, kad nepaisant to, jog „okupacijos sąlygomis ir neturint tiesioginės kontrolės nėra lengva įgyvendinti veiksmingas priemones“, Tbilisis yra „pasiruošęs padėti savo piliečiams“.

Balandžio 17 d. Abchazija pranešė apie tris užsikrėtimo koronavirusu atvejus ir, remiantis Rusijos naujienų agentūros RIA duomenimis, nuo balandžio 21 d. yra pasiruošusi švelninti karantino sąlygas.

Sakartvelo naujienų agentūra „Agenda.ge“ informavo, kad kovo pabaigoje viena abchazė moteris buvo gydoma dėl koronaviruso Tbilisio kontroliuojamoje teritorijoje.

Kol kas apie susirgimus COVID-19 nepranešusi Pietų Osetija visiškai uždarė sieną su Sakartvelu po to, kai šioje šalyje buvo užfiksuotas pirmasis koronaviruso atvejis.

„Stebina tai, kad pasaulinės pandemijos akivaizdoje Rusija ir jos statytiniai Pietų Osetijoje toliau tęsia savo veiklą, kuri neišvengiamai kelia aistras Sakartvelo pusėje ir neramina tarptautinę bendruomenę, – sako D. Sammutas. – Jei Sakartvelo valdžiai ir toliau taip sėkmingai seksis valdyti epidemiją ir užtikrinti, kad užsikrėtusiųjų ir aukų skaičius smarkiai nedidės, šalis neabejotinai pagerins savo įvaizdį ir statusą regione. Abchazijos ir Pietų Osetijos žmonės atidžiai stebi tai, kas vyksta Tbilisyje ir kitose Sakartvelo vietose.“