Naujienų srautas

Pasaulyje2015.10.15 01:00

Sirija: Rusija skundžiasi Jungtinėmis Valstijomis

Rusija trečiadienį vėl pranešė surengusi dešimtis smūgių Sirijoje ir pasiskundė, kad Jungtinės Valstijos atsisakė priimti premjero vadovaujamą delegaciją. Maskva pripažino, kad tai galėjo būti Vašingtono reakcija į Vladimiro Putino žodžius, esą amerikiečių galvose tik košė.  

Rusijos gynybos ministerija ir Pentagonas rengia dar vieną vaizdo konferenciją tartis, kaip išvengti karo lėktuvų susidūrimų. Abi šalys pripažino, kad savaitgalį karo lėktuvai buvo suartėję, bet tik nustatė vieni kitų tapatybę.

Trečiadienį – dar keturios dešimtys Rusijos aviacijos smūgių Sirijoje, esą kovotojų bombų gamykloms, amunicijos sandėliams ir mokymo stovykloms. Jungtinės Valstijos atakavo taikinius tik du kartus. Nors Vašingtonas atsilieka, Pentagonas ir toliau tikina, kad Rusijos strategija trumparegiška ir pasmerkta žlugti, nes ekstremizmą tik paskatins. Vašingtonas taip pat neigia Maskvos pranešimus apie tai, kad Sirijos režimas pasiekia pažangos – gynybos departamentas sako, kad beatodairiški smūgiai nė trupučio nepakenkė grupuotės „Islamo valstybė“ pozicijoms, bet toliau didina civilių kančias. Antai Jungtinės Tautos dėl Rusijos smūgių turėjusios nutraukti bet kokias pagalbos operacijas Sirijoje.

 „Toliau skatiname Rusiją pakeisti žlungančią strategiją. O kol kas Rusija danguje virš Sirijos turi elgtis profesionaliai ir laikytis pamatinių saugumo procedūrų. Su Rusija apie tai vėl kalbėsimės rytoj, šios diskusijos eina pirmyn, niekas dar nebaigta. Net jei nesutariame dėl politikos Sirijoje, turėtume bent jau sutarti, kad mūsų pilotai būtų kuo saugesni“, – teigia JAV gynybos sekretorius Ashas Carteris.

Rusijos diplomatijos vadovas pasiskundė, kad Maskva buvo pasirengusi priimti amerikiečių atstovus, o paskui į Vašingtoną nusiųsti premjerą Dmitrijų Medvedevą. Tačiau iš Amerikos sulaukė atsakymo, kad derėsis tik gynybos ekspertai, o politinių derybų nebus.

„Mums atsakė, kad delegacijos siųsti į Maskvą jiems neišeina, ir priimti mūsų delegacijos Vašingtone irgi neišeina. Vienintelis dalykas, kuriuo suinteresuoti amerikiečių kolegos - tai susitarti dėl žingsnių, kurie leis išvengti susidūrimų“, – aiškina Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Ministras pripažino, kad Vašingtonas taip galėjo sureaguoti į antradieninę prezidento kritiką. Vladimiras Putinas pareiškė, kad Jungtinės Valstijos ne tik nenori pasidalyti informacija, kuriuos taikinius derėtų atakuoti, bet ir kuriems taikiniams derėtų nesmogti.

 „Man atrodo, kai kurių mūsų tarptautinių partnerių galvose – tiesiog košė. Nėra aiškaus supratimo, kas iš tikrųjų vyksta, ir kokių tikslų jie nori pasiekti. Bet mes atkakliai dirbsime, kad pastangos kovojant su tarptautiniu terorizmu būtų bendros“, – savo kalboje antradienį aiškino Rusijos prezidentas V. Putinas.

Rusija pripažino, kad jos sunkusis naikintuvas šeštadienį buvo priartėjęs per du-tris kilometrus nuo amerikiečių lėktuvo, bet ne nubaidyti, o tik nustatyti pastebėto orlaivio kilmę. Pentagonas sako, kad ne pirmą kartą Rusijos lėktuvai, pastebėję amerikiečius, sustabdo savo operacijas ir priskrenda arčiau.

„Niekas neturėjo keisti kurso, ar bent jau iš esmės keisti kurso. Manau, tik pripažintas matomumas ir jie atšaukti vykdyti kitų misijų. Iki šiol, kiek žinau, būta tik vieno incidento, vieno atvejo, kai koalicijos pilotai pakeitė kursą ir turėjo skristi bombarduoti iš kitos pusės, vien todėl, kad šalia veikė Rusijos lėktuvai“, – sako JAV gynybos departamento atstovas spaudai plk. Steve Warrenas.

Rusijos gynybos ministerija spalio 14-ąją trečią kartą tarsis su Pentagonu, kaip išvengti incidentų.

„Vakar vakare mes operatyviai nusiuntėme kolegoms Pentagone eilinius siūlymus, kaip išvengti galimų incidentų Sirijos oro erdvėje. Šiuos siūlymus planuojame apsvarstyti su amerikiečiais per vaizdo konferenciją“, – sako Rusijos gynybos ministerijos atstovas gen. Mjr. Igoris Konašenkovas.

Nepaisant Rusijos oro smūgių, o gal kaip tik dėl jų iš Alepo priemiesčių pranešama apie naujas islamistų pergales prieš kitas grupuotes. „Islamo valstybė“ atkirto Sirijos opozicijos kovotojams kelią į Turkiją ir užspendė juos prie režimo pajėgų pozicijų. Pareigūnai sako, kad Sirijos kariuomenė ten rengia platų puolimą, remiama Rusijos lėktuvų ir Irano karių, kurių pastarosiomis dienomis atsiųsta šimtai ar tūkstančiai. Tuo metu režimo oponentai sako, kad jiems nebetrūksta prieštankinės ginkluotės. Jungtinės Valstijos numetė amunicijos šiaurėje kariaujančioms grupuotėms, ir Vašingtonas bei Maskva vis artėja prie karo vienas su kitu, bet svetimomis rankomis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi