Pasaulyje

2020.04.22 11:58

Lenino jubiliejaus proga Vokietijoje turėjo iškilti paminklas, bet dėl koronaviruso jis dūla sandėliuke

Balandžio 22 d. turėjo būti ypatinga diena Vladimiro Lenino paminklui Vakarų Vokietijos Gelzenkircheno mieste.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe / Radio Liberty“ (RFE/RL) originalus kūrinys.

Vokietijos policijos stebima radikali kairiosios pakraipos grupuotė „Marksistinė-leninistinė Vokietijos partija“ (MLPD) sukėlė vietos opozicijos nepasitenkinimą ir tarptautinės žiniasklaidos susidomėjimą, pranešdama, kad Lenino 150-ųjų gimimo metinių proga ketina priešais savo būstinę pasistatyti 2,15 m aukščio Sovietų Sąjungos įkūrėjo paminklą.

MLPD Centrinio komiteto narys Peteris Weispfenningas RFE/RL sakė, kad koronaviruso pandemija privertė aktyvistus atidėti iškilmingą paminklo atidengimą, nes Gelzenkircheno valdžia ragina miesto gyventojus atšaukti bet kokius didesnius renginius.

„Aptarėme situaciją ir mes pasakėme: „Gerai, mes patys to nedarysime“, nes žmonių sveikata kur kas svarbiau, o Leninas juk tik statula, jis gali palaukti geresnių laikų... Taip pat esu ir teisininkas, todėl manau, kad jei būtume kreipęsi į teismą, būtume laimėję, tačiau nenorėjome, kad tai būtų tik nedidelis 5–10 žmonių susibūrimas. Tai turi būti kur kas didesnis renginys,“ – kalbėjo jis.

P. Weispfenningo teigimu, MLPD šią ketvirtojo praėjusio amžiaus dešimtmečio sovietų gamybos skulptūrą įsigijo už 16 tūkst. eurų, nors „iš pradžių kaina buvo kur kas didesnė“.

1,3 tonas sverianti iš metalo nulieta skulptūra už MLPD surinktas lėšas buvo įsigyta iš Austrijoje gyvenančio perpardavėjo, kuris tvirtina, kad paminklas atkeliavo iš Slovakijos.

Planuojamam pirmojo viešo paminklo Leninui atidarymui už buvusios komunistinės Rytų Vokietijos ribų aršiai priešinasi daugelis vokiečių. Siekdama sustabdyti marksistų veiksmus, Gelzenkircheno miesto taryba netgi padavė juos į teismą, pavadindama Leniną „smurto, priespaudos, teroro ir neapsakomų žmonių kančių simboliu“.

Tačiau tarybos teiginys, kad paminklas „sudarkys“ netoliese esančio istorinio banko vaizdą, kovo mėnesį buvo atmestas ir marksistams buvo uždegta žalia šviesa statulos atidengimui.

Gelzenkircheno miesto tarybos atstovas spaudai Martinas Schulmannas RFE/RL teigė, kad „vos keli marksistų partijai priklausantys asmenys nori [Lenino paminklo], daugiau jo niekas nenori“. Tačiau, anot jo, pandemija situacijos nepakeitė ir, pralaimėjusi kovą teisme, taryba „neturi kito pasirinkimo, kaip tik sutikti su teismo sprendimu, nes tas žemės sklypas, kuriame ketinama statyti paminklą, yra privati [MLPD] nuosavybė.“

Masiniai renginiai Vokietijoje uždrausti iki rugpjūčio, tad tikėtina, kad statula iki to laiko pragulės sandėliuke nusukta į sieną, kad iki didžiojo atidengimo žiniasklaidos atstovai negalėtų fotografuoti jos veido.

P. Weispfenningas RFE / RL sakė, kad jo organizacija dar nėra apsisprendusi, ar dirbtuvėse, kur kol kas saugomas Lenino paminklas, surengti jo jubiliejaus minėjimą.

„Kol kas dar nežinau [ar susirinksim], tačiau šiandien aptarsiu tai su kolegomis. Labai gera idėja,“ – sakė jis.