Pasaulyje

2020.04.22 13:11

Dešimtys milijonų žmonių pirmą kartą išėjo į gatves – kaip gimė didžiausias aplinkosaugos judėjimas

nuotraukų galerija
LRT.lt 2020.04.22 13:11

Šiandien, trečiadienį, minimos 50-osios Žemės dienos metinės. Šiemet kasmetinė pasaulinė aplinkos apsaugos palaikymo šventė vyksta kiek kitaip – dėl koronaviruso pandemijos sunku išeiti į lauką ir pasidžiaugti planetos grožiu.

Pirmojoje protesto akcijoje dalyvavę žmonės apie pirmąją Žemės dieną kalba su pagarba, rašo BBC. 1970 m. balandžio 22 d. 20 milijonų žmonių išėjo į JAV gatves protestuoti dėl Žemės naikinimo. Amerikiečiai neseniai buvo patyrę naftos išsiliejimo katastrofą ir pamatė pirmąsias Žemės nuotraukas, kurias padarė astronautai.

Kaip rašo BBC, galbūt tai buvo modernaus aplinkos judėjimo pradžia.

Tiesa, pirmasis originalus Žemės dienos renginys buvo daug kartų didesnis nei numatė jo organizatoriai.

„Siekėme, kad įvykis būtų panašus į kai kuriuos prieškarinius ir pilietinių teisių mitingus. Užuot turėję juos vienoje ar penkiose bendruomenėse, mes aprėpėme daugelį šalies miestų“, – BBC sako Denis Hayesas, organizavęs originalią Žemės dieną.

Kai 1970 m. pradėta minėti Žemės diena, iki tol kito panašaus protesto nebuvo nė kvapo. Šiandien tai tik viena atšaka didžiulėje aplinkos judėjimo ekosistemoje, iš kurių vieni garsesni už kitus, labiau politiniai ir skatinami jaunimo. Viena iš žinomiausių šiuolaikinių jaunimo aktyvisčių – paauglė švedė Greta Thunberg Jungtinių Tautų viršūnių susitikime dėl klimato išprovokavusi prieštaringas reakcijas.

Lietuva oficialiai įteisina Žemės dieną

Pasaulinę Žemės dieną Jungtinės Tautos (JT) oficialiai paskelbė 1971 m. Žemės dienai buvo pasirinktas pavasario lygiadienis – laikas, kai dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio taškuose, rašo Lietuvos Vyriausybė.

„Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, Žemės dienos iniciatorius Johnas McConnellas kreipėsi į mūsų tautą, ragindamas tapti Žemės globėjais, o pavasario ekvinokciją, kuri skirtingose planetos vietose yra kovo 20–21 d., minėti kaip Pasaulinę Žemės dieną“, – rašoma Vyriausybės puslapyje.

Atsiliepiant į šį kreipimąsi, Lietuvos Respublikos Atkuriamasis Seimas – tuometinė Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba – 1992 m. Žemės dieną oficialiai įteisino ir Lietuvoje.

Aplinkos ministerija Žemės dieną pamini kiekvienais metais prie ministerijos iškeldama Žemės vėliavą, kuri plevėsuoją visą mėnesį iki Tarptautinės motinos Žemės dienos, kuri minima balandžio 22 d. Taip pat pastaruosius kelis metus ministerijos sistemoje dirbantys aplinkosaugininkai šią dieną įprastai veda žaliąsias pamokas šalies mokyklose – keliuose šimtuose ugdymo įstaigų vaikams yra pristatoma aplinkos apsaugos svarba, skatinamas kasdienis gamtos pažinimo siekis.