Pasaulyje

2015.10.15 01:03

Demokratų debatuose JAV tvirčiausiai pasirodė H. Clinton

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.10.15 01:03

Jungtinėse Valstijose pirmuosiuose televizijos debatuose tarp galimų demokratų partijos kandidatų į prezidento postą tvirčiausiai pasirodė kampanijos favoritė Hillary Clinton.

Tačiau netikėtai mažinantis atsilikimą senatorius iš Vermonto valstijos Bernie Sandersas išliko pagrindinis jos konkurentas. Demokratų debatai ne tokie karšti kaip respublikonų, kurie, be kita ko, turi ir daugiau galimų kandidatų, tačiau dviejų valandų diskusija virto netikėtai aštria H. Clinton ir B. Sanderso dvikova.

Iki prezidento rinkimų beliko vos daugiau negu metai, ir demokratų partijos pretendentai rengia pirmąją televizijos diskusiją. Respublikonai jau surengė dvejus debatus. Ten net keliolika pretendentų, ir net keli iš jų gali realistiškai tikėtis partijos nominacijos kitąmet, tuo metu ant šios demokratų pakylos lyderė aiški – H. Clinton.

Ji patyrusi – prieš aštuonerius metus dalyvavo gal dvidešimtyje tokių debatų, ir Clintonų puikiai moka rinkti pinigus savo kampanijai. Tačiau partijoje atsirado netikėtas varžovas – B. Sandersas, penkeriais metais vyresnis senatorius iš Vermonto valstijos, sutraukiantis minias į savo kampanijos renginius.

Dar svarbiau, kad B. Sandersas pirmauja Ajovos ir Naujojo Hampšyro valstijose, kuriose pirmosiose demokratų rėmėjai vasarį balsuos už savo favoritą tapti partijos kandidatu ir kurios dažnai suteikia pagreitį visos šalies kampanijai. Todėl H. Clinton buvo svarbu išlikti favorite, ir tą ji, sprendžiant iš visų vertinimų, padarė – kalbėjo užtikrintai ir tvirtai. Jei kas ir buvo naujiena – tai agresyvumas, nes iki šiol ji vengė kritikuoti B. Sandersą, kuris save vadina socialistu ir užsipuola Volstrito bankininkus bei socialinę nelygybę.

„Ar aš laikau save priklausančiu kazino kapitalistiniam procesui, kuriame tiek mažai žmonių turi tiek daug, ir tiek daug žmonių turi tiek mažai, ir kur Volstritas valdo ir taip beatodairiškai griauna šią ekonomiką? Ne, nesu. Tikiu visuomene, kur visi žmonės gali gerai gyventi, ne tik saujelė milijardierių“, – sakė B. Sandersas.

„Mes esame Jungtinės Amerikos Valstijos, ir mūsų darbas yra suvaldyti kapitalizmo nesaikingumus, kad jis netaptų laukinis ir nesukeltų tokių nelygybių, kokias matome savo ekonominėje sistemoje. Bet būtų didžiulė klaida, jei nusisuktume nuo to, kas sukūrė didžiausią pasaulio istorijoje viduriniąją klasę – teigė H. Clinton.

Nors aistros buvo didesnės, negu buvo galima tikėtis iš vangios demokratų kampanijos, didžioji debatų dalis buvo skirta politikos turiniui – nuo ginklų kontrolės, kur H. Clinton kaltino B. Sandersą dėl minkštumo, iki konfliktų Artimuosiuose Rytuose, kur B. Sandersas priekaištavo H. Clinton dėl paramos karams, o ne asmenybių susidūrimams, kaip respublikonų partijoje, kur visi dairosi į Donaldą Trumpą.

H. Clinton netgi sulaukė netikėtos varžovo paramos svarbiausiu klausimu, vis dar galinčiu sužlugdyti jos siekius – kad, vadovaudama Amerikos diplomatijai, savo elektroninius laiškus, netgi su jautria informacija, laikė privačiame serveryje.

Diskusijos dėl buvusios valstybės sekretorės H. Clinton patikimumo liepsnoja jau mėnesius.

„Leiskite pasakyti tai, kas gal nebus puiku politiškai. Bet manau, sekretorė teisi – Amerikos žmonėms iki gyvo kaulo įgriso klausytis apie tuos nelemtus elektroninius laiškus“, – tvirtino B. Sandersas.

„Dėkoju, man irgi, man irgi!“ – pritarė H. Clinton.

Trys kiti, toli atsiliekantys, pretendentai neištarė jokios įsimenamos akimirkos. H. Clinton debatus baigė kaip aiški favoritė, B. Sandersas – kaip aiškus jos pagrindinis varžovas. Tai nekokia žinia viceprezidentui Joe Bidenui, kuris jau kelis mėnesius niekaip neapsisprendžia, ar kelti savo kandidatūrą. Debatų rengėjai jam buvo parengę tribūną, bet jo nesulaukė, o įsitraukti į įsibėgėjančią kampaniją netrukus gali būti per vėlu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.