Pasaulyje

2020.04.21 09:44

Rusija tęsia šnipinėjimu apkaltino amerikiečio bylą, posėdžiuose neleidžiama dalyvauti diplomatams

BNS 2020.04.21 09:44

Svarbus kaltintojų liudytojas pirmadienį davė parodymus Rusijos teismui nagrinėjant daug dėmesio sulaukusią bylą, kurioje vienas buvęs JAV jūrų pėstininkas kaltinamas šnipinėjimu, pranešė šalies naujienų agentūros.

Maskvos teismas toliau už uždarų durų nagrinėjo 50-mečio amerikiečio Paulo Whelano bylą, nepaisant koronaviruso pandemijos ir diplomatinių protestų.

P. Whelano advokatas Vladimiras Žerebenkovas naujienų agentūrai „Interfax“ sakė, kad liudytojas davė parodymus prieš jo klientą.

Teisininkas neatskleidė daugiau detalių apie šį posėdį, bet sakė, kad gynyba užginčys kaltintojų liudytojo pateiktus argumentus.

„Manome, kad jo parodymuose esama prieštaravimų“, – pažymėjo V. Žerebenkovas.

JAV ambasadoriui Johnui Sullivanui pirmadienį surengtame posėdyje nebuvo leista dalyvauti, sakoma ambasados pranešime.

Ambasadorius kritikavo Rusijos tarnybas, neleidžiančias P. Whelanui susisiekti su savo šeima, taip pat neužtikrinančias tinkamos medicinos priežiūros.

„Jam reikalingas medicininis gydymas dėl medicininės problemos, kurios neįmanoma gydyti labai paprastai – tai yra rimta problema, ir Rusijos vyriausybė atsisakė“ suteikti reikalingą priežiūrą, sakoma J. Sullivano pranešime.

„Tai netoleruotina ir nepriimtina“, – pabrėžė ambasadorius.

Rusijos tarnybos argumentavo, kad žurnalistams ir ambasados darbuotojams teismo posėdžiuose neleidžiama dalyvauti dėl koronaviruso epidemijos.

P. Whelanas, taip pat turintis Airijos, Kanados ir Jungtinės Karalystės pilietybes, buvo areštuotas 2018 metų gruodį, kai jam esą buvo perduota Rusijos valstybės paslapčių. Jeigu amerikietis būtų pripažintas kaltu, jam gresia iki 20 metų laisvės atėmimo.

Buvęs jūrų pėstininkas teigia, kad kompromituojanti medžiaga jam buvo pakišta. Jis sakė paėmęs iš vieno pažįstamo USB laikmeną, manydamas, kad joje yra atostogų nuotraukos.

Per ankstesnius teismo posėdžius P. Whelanas pasinaudodavo proga angliškai kreiptis į žurnalistus ir pasakyti, kad kalėjime su juo netinkamai elgiamasi, nepateikiami visaverčiai dokumentų vertimai ir retai kada leidžiama susitikti su advokatu.

P. Whelanas yra vienas iš svarbių Rusijoje laikomų asmenų, galinčių dalyvauti potencialiame apsikeitime kaliniais su Jungtinėmis Valstijomis.