Pasaulyje

2020.04.20 17:27

Politologas apie Baltarusijos iššūkį: Lukašenka tiki šalies išskirtinumu, bet ekonomika gaus smūgį

atnaujinta 17.55

Europa oficialiai išlieka daugiausiai susirgimų turinčiu žemynu pasaulyje, tačiau Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka ir toliau kritikuoja kitų šalių veiksmus, ne kartą abejojo ir koronaviruso pandemijos rimtumu. 9,5 milijono gyventojų turinčioje kaimynėje šalyje oficialiai patvirtinta daugiau nei 6,2 tūkstančių susirgimų ir 51 mirtis.

Švęsdamas stačiatikių Velykas A. Lukašenka su sūnumi apsilankė cerkvėje, nors to nedarė joks kitas stačiatikių lyderis, net Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojo Vyčio Jurkonio teigimu, Baltarusijos vadovas aiškiai rodo ir signalizuoja savo pasirodymais, kad jis imasi kitokio kovos kelio su COVID-19.

Baltarusijoje, oficialiais pirmadienio duomenimis, užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius padidėjo iki 6 264, mirė 51 žmogus. Tokius duomenis pirmadienį pateikė šalies Sveikatos apsaugos ministerija.

„Balandžio 18 d. ryto duomenimis, buvo užfiksuota 518 naujų atvejų, balandžio 19 d. ryto duomenimis – 510, pastarąją parą – 457. Iš viso, balandžio 20 d. duomenimis, užregistruoti 6 264 teigiami testai dėl COVID-19, mirė 51 įvairiomis lėtinėmis ligomis sirgęs infekuotasis“, – sakoma žinybos pranešime.

Vos prieš kelias savaites A. Lukašenka neigė pandemijos egzistavimą, nors statistika rodė ką kita. V. Jurkonio teigimu, A. Lukašenka, išgirdęs susirūpinimą dėl situacijos šalyje iš kaimyninių šalių, ima badyti pirštais, sakydamas, kad ant Baltarusijos pykstama dėl to, kad ji vienintelė iš posovietinių valstybių neva išlaikė savo sistemą.

„Jo (Lukašenkos – LRT.lt) nuomone, Baltarusija visai neblogai sprendžia pandemijos klausimus ir skaičiai, nors jie yra nemaži, matyt, jam nekelia tokio didelio susirūpinimo, kaip, visų pirma, ekonominė situacija“, – dėsto politologas.

Anot V. Jurkonio, ekonominė situacija ir darbo vietos yra pagrindinis Baltarusijos galvos skausmas. Valdžia bando vaizduoti, kad pandemija neva ne valstybės, o medikų reikalas. Be to, pasak politologo, nepaisant svarstymų ar vilčių, geopolitinė šalies orientacija tikrai nesikeis.

„Reikia pripažinti, kad Baltarusijos priklausomybė nuo Rusijos yra milžiniška. Nesugebėsime „perpirkti“, net jeigu būtų ir politinė valia, ir finansinės galimybės. Tiesiog Baltarusijos veikimo metodas yra visiškai kitoks ir jie nėra linkę daryti didelių reformų, struktūrizuotis. (...) (A. Lukašenka – LRT.lt) laikosi įsikandęs savo „išskirtinio kelio“ – neva Baltarusija yra kažkuo išskirtinė, o kad ekonominis smūgis bus – neabejotinai. Jau dabar kalbama apie daugiau nei 130 tūkst. darbo vietų praradimus ir, aišku, daug kas priklausys nuo to, kaip situaciją sugebės suvaldyti Rusija. (...) Ten imamasi kur kas griežtesnių priemonių“, – sako V. Jurkonis.

Ekonominė situacija, prekyba su kaimyninėmis valstybėmis Baltarusijai yra labai svarbi, tačiau, anot V. Jurkonio, akivaizdu, kad dėl pandemijos kai kurie santykiai ir prekyba trūkinės ir tai bus „didžiulis iššūkis Baltarusijos ekonomikos gyvybingumui“.

Daugiausia užsikrėtimo atvejų nustatyta Minske – 3 023, Vitebsko srityje – 1 504, Minsko srityje – 789, Gomelio srityje – 322, Mogiliovo srityje – 265, Bresto srityje – 185, Gardino srityje – 176. Nuo vasario pradžios, Baltarusijoje oficialiai atlikti 102556 testai dėl koronaviruso.

Visą pokalbį žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS vaizdo įraše:

Žinios. Vyriausybei bus siūloma pratęsti karantiną šalyje