Pasaulyje

2020.04.20 16:55

Tebevykstant kovai su pandemija, atnaujinamos „Brexito“ derybos

BNS2020.04.20 16:55

Britų ir Europos Sąjungos pareigūnai pirmadienį turi atnaujinti „Brexito“ prekybos derybas, kurios buvo sustojusios dėl koronaviruso, dar labiau mažinančio tikimybę susitarimą pasiekti iki metų pabaigos termino.

Po pirmojo rato kovo pradžioje derybos buvo sustabdytos šešioms savaitėms, kad pareigūnai galėtų visą dėmesį skirti Europoje siaučiančiam virusui.

Londono nustatytas birželio terminas, iki kurio kurio turi būti įvertintos galimybės pasiekti susitarimą, dabar sparčiai artėja.

Naujasis koronavirusas tiesiogiai paveikė ir pareigūnus: sirgo ir ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier, ir jo kolega britas Davidas Frostas. Galiausiai intensyviosios slaugos palatoje atsidūrė britų ministras pirmininkas Borisas Johnsonas, kuris dabar jau sveiksta.

Nors laikas senka, o papildomą spaudimą daro didžiausia pandemija, kokią tik prisimena žmonės, B. Johnsono vyriausybė atmeta galimybę pratęsti Jungtinės Karalystės pereinamąjį laikotarpį, kurio metu deramasi dėl būsimų santykių su ES.

JK sausio 31 dieną išstojo iš ES, bet iki gruodžio pabaigos bus susijusi su ja.

Daugėja nuogąstavimų, kad susitarimas nebus pasiektas. Tokiu atveju JK ir ES prekybai įsigalios Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklės su dideliais tarifais ir muitinės barjerais.

Tokia perspektyva kelia didelį nerimą Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovei Kristalinai Georgijevai, kuri praėjusią savaitę paragino Briuselį ir Londoną pratęsti savo terminą ir sakė, jog visi yra suinteresuoti mažinti nežinią per pandemijos sukeltą ekonominį sąmyšį.

Tačiau B. Johnsonas jos nesiklausė, nors JK biudžeto priežiūros institucija perspėjo, kad dėl karantino šalies ekonomika šiemet gali susitraukti net 13 procentų.

Dvigubas šokas

Dėl karantino suvaržymų šios savaitės derybos vyks vaizdo ryšiu.

Briuselyje įsikūrusio strateginių studijų centro „European Policy Centre“ vadovas Fabianas Zuleegas perspėjo, kad šiuo metu negali būti „jokių prasmingų derybų“, nes vaizdo konferencijos turi ribotas technines galimybes, o politikai didžiausią dėmesį skiria kovai su pandemija.

Šiomis aplinkybėmis tikriausiai bus būtina pratęsti terminą, kad JK „neiškristų“ be susitarimo ir nepatirtų papildomo ekonominio šoko prasidėjus koronaviruso nulemtai recesijai, sakė F. Zuleegas.

„Tačiau iki šiol „Brexitas“ buvo susijęs ne su geriausiu ekonominiu pasirinkimu. Tai labai priklauso nuo to, kokią kainą Borisas Johnsonas nori sumokėti už tai, kas JK vadinama „suverenumu“ ir „nepriklausomybe“, – naujienų agentūrai AFP sakė F. Zuleegas.

Deryboms artimas šaltinis iš Bendrijos sakė, kad „Johnsono „Brexitas“ – glaudžių ryšių su ES aukojimas siekiant nusikratyti jos taisyklių – ir taip turėjo supurtyti ekonomiką.

„Su „korona“ tai bus dvigubas šokas kompanijoms“, – AFP sakė šaltinis.

Virusas prideda sunkumų ir taip komplikuotoms deryboms, kurių pirmojo rato pabaigoje kovo mėnesį abi šalys galėjo tik nurodyti savo nesutarimus, o ne padaryti konkrečią pažangą.

Londonas bando derėtis dėl virtinės paketų tokiose srityse kaip žvejyba, prekės, aviacija, teisingumas ir energetika. Tačiau ES lyderiai nori vieno bendro susitarimo.

Kebli žvejybos teisių, kurios yra itin svarbios kelioms reikšmingoms ES valstybėms, tarp jų Prancūzijai, problema galėtų sužlugdyti visą procesą, sako kai kurie pareigūnai Briuselyje.

Šios savaitės derybų ratas turi trukti iki penktadienio. M. Barnier ir D. Frostas pirmadienį turėjo pradėti procesą, o antradienį prasidės jų komandų techninės atskirų sektorių derybos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt