Naujienų srautas

Pasaulyje2020.04.20 16:42

Pabėgėliai vaikai iš Graikijos jau pasiekė Vokietiją, Lietuva priimti neskuba dėl karantino

DPA, LRT.lt 2020.04.20 16:42

Dešimtys pabėgėlių vaikų iš Graikijos salų šeštadienio rytą iš Atėnų buvo atskraidinti į Hanoverio oro uostą. Tuo tarpu Lietuva ketina laukti karantino pabaigos ir tik tuomet atsivežti du suaugusiųjų nelydimus nepilnamečius. 

Remiantis ankstesniais žiniasklaidos pranešimais, dešimt Europos šalių, tarp kurių ir Lietuva, pasisiūlė priglausti 900 šiuo metu Graikijoje esančių vaikų.

Pagal Vokietijos federalinės ir žemių vidaus reikalų ministerijų duomenis, į šalį atvykusią grupę sudaro 42 vaikai ir 5 jaunuoliai, iš kurių keturi lydi jaunesnius brolius arba seseris. Tarp atvykusių vaikų yra keturios mergaitės. Visai grupei bus taikomas 14 dienų karantinas.

Remiantis „Deutsche Presse-Agentur“ (DPA) šaltiniais Graikijos migracijos ministerijoje, didesnė dalis tėvų nelydimų nepilnamečių, kurių vidutinis amžius siekia 13 metų, yra kilę iš Afganistano, Sirijos ir Eritrėjos.

„Mes suteikiame persekiojamiems asmenims galimybę pradėti gyvenimą iš naujo,“ – per televiziją kalbėjo Graikijos ministras pirmininkas Kyriakos Mitsotakis.

Jo žodžius pakartojo ir Vokietijos federaliniai bei žemių vidaus reikalų ministrai.

47 iš Graikijos pabėgėlių stovyklų evakuotų tėvų nelydimų nepilnamečių grupė į Vokietiją atvyko balandžio 18 d.

„Labai džiaugiuosi, kad, nepaisant koronaviruso sukeltos krizės, šiandien sulaukėme pirmųjų tėvų nelydimų vaikų,“ – kalbėjo vidaus reikalų ministras Horstas Seehoferis.

Tai yra antroji nepilnamečių, surinktų iš liūdnai pagarėjusių stovyklų Graikijai priklausančiose Lesbo, Chijo ir Samo salose, grupė. Dar trečiadienį 12 asmenų buvo nuskraidinta į Liuksemburgą.

Pagal planą apie 1,6 tūkst. jaunuolių turi būti perkelta į dešimt ES šalių, tarp kurių ir Lietuva. Daugiau kaip 90 proc. visų nepilnamečių yra berniukai.

Šiuo metu rytinėje Egėjo jūros dalyje išsibarsčiusiose salose yra apgyvendinta apie 39 tūkst. žmonių. Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros (UNHCR) duomenimis, apie 36 proc. jų yra nepilnamečiai.

Lietuva lauks karantino pabaigos

„Lietuva kol kas tokių procedūrų neplanuoja dėl karantino, – balandžio 15 d. LRT.lt atsiųstame rašytiniame komentare teigė Lietuvos vidaus reikalų ministrės patarėja žiniasklaidai Božena Zaborovska-Zdanovič. – kai tik atsiras galimybės jos (procedūros – LRT.lt) bus pradėtos, vadovaujantis saugumo reikalavimais.“

Balandžio 6 d. ministerija LRT.lt patvirtino, kad Lietuva priims du tėvų nelydimus nepilnamečius iš Graikijos.

„Lietuva kovo 13 d. nusprendė perkelti iš Graikijos į Lietuvą iki 2 nelydimų nepilnamečių, kuriems reikalingas prieglobstis ir kurie nekelia grėsmės viešajai tvarkai ir saugumui“, – tuomet „LRT English“ sakė B. Zaborovska-Zdanovič.

Nepilnamečiai pabėgėliai bus atrinkti „prioritetą teikiant asmenims, kurie turi tarpusavio giminystės ryšių (brolių ir (arba) seserų), moka anglų, rusų, prancūzų ar vokiečių kalbas, jų tėvynainių yra Pabėgėlių priėmimo centre (Lietuvoje – LRT.lt), – tada nurodė VRM atstovė.

Taip pat skaitykite

„Daugelis pakliūva į rankas nusikaltėliams“

Praėjusių metų lapkritį Graikija paprašė ES valstybes nares priimti tūkstančius tėvų nelydimų nepilnamečių, kurie į šalį atvyko vieni.

Remdamasi Europolo turimais skaičiais, Europos Komisijos vidaus reikalų komisarė Ylva Johansson kovo mėnesį teigė, kad Graikija yra priglaudusi apie 5,5 tūkst. tėvų nelydymų nepilnamečių.

10 procentų minėtų nepilnamečių yra iki 14 metų amžiaus ir nemažai jų dingsta iš pabėgėlių centrų, komisarės žodžius citavo leidinys „EUobserver“.

„Bijau, kad daugelis jų pakliūva į rankas nusikaltėliams,“ – sakė Y. Johansson.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi