Pasaulyje

2020.04.20 14:00

Černobylio srityje dirba virš 1,4 tūkst. specialistų, bet radiacija „normos neviršija“

atnaujinta 15.20
BNS, LRT.lt, ELTA 2020.04.20 14:00

Spinduliuotės lygis gamtinių gaisrų uždarojoje zonoje aplink sprogusios Černobylio atominės elektrinės (AE) reaktorių neviršija normos, pirmadienį pareiškė vienas Valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos pareigūnas.

„Radiacinis fonas Kijevo mieste, Kijevo srityje ir [Černobylio AE] išskirtinėje zonoje neviršija natūralaus fono rodiklių ribų“, – per virtualią spaudos konferenciją patikino tarnybos Reagavimo į nepaprastąsias situacijas departamento direktorius Volodymyras Demčukas.

Anot jo, iki paryčių Černobylio zonoje pavyko lokalizuoti vieną iš keturių gaisrų židinių.

Ukraina pirmadienį į Černobylio zoną gesinti ten degančių miškų pasiuntė dar daugiau gaisrininkų. Miškui ir toliau liepsnojant, šioje teritorijoje dabar dirba daugiau nei 1400 skubiosios pagalbos darbuotojų.

Ugnies gaisrininkams nepavyksta užgesinti jau daugiau nei dvi savaites. Dėl šios priežasties būta ir nemažai nerimo: Ukrainos pareigūnai svarstė, ar radioaktyvūs pelenai nepasieks už 100 km nuo Černobylio zonos esančio Kijevo.

„Sunkiausias gaisro židinys yra netoli Rudkų kaimo, kur imamasi visų įmanomų priemonių siekiant užkirsti kelią gaisro išplitimui į Baltarusijos Respublikos teritoriją“, – nurodė pareigūnas.

V. Demčukas pridūrė, kad kiti du gaisrai išskirtinėje zonoje – netoli Rosochačio ir Kriva Horos gyvenviečių – nekelia pavojaus miškų masyvams bei kitoms išskirtinės zonos teritorijoms.

Černobylio AE apsauginis gaubtas, taip pat „panaudoto branduolinio kuro saugykla ir kiti išskirtinę zoną valdančios valstybinės agentūros įrenginiai veikia normaliai“, pabrėžė departamento vadovas.

Siūlė neatsidaryti langų

Ukrainos sostinėje Kijevo gyventojams 3 dienas buvo rekomenduojama neatidaryti savo namų langų dėl mieste tvyravusių dūmų. Juos, anot Ukrainos pareigūnų, vėjas atnešė iš Žitomyro srities, o ne iš Černobylio specialiosios zonos, kur siautė miškų gaisrai.

Žitomyre gaisrai sunaikino beveik 4 tūkst. hektarų miškų ir mažiausiai 38 namus, nurodo „Kyiv Post“.

Meteorologų duomenimis, oro kokybė Kijevo apskrityje gali pagerėti balandžio 20–22 dienomis, kai pasikeis vėjo kryptis. Tai nurodė Ukrainos hidrometeorologijos centro vadovas Anatolijus Prokopenko.

Balandžio 17 ir 18 dienomis dulkių ir gaisrų nuosėdų ore koncentracija Kijeve normos ribas viršiji 2–4 kartus. Azoto dioksido, sieros dioksido ir formaldehido šalies sostinės ore buvo 2–3 kartus daugiau nei norma.

Anot A. Prokopenko, oro užterštumas buvo didžiausias naktį ir rytais.

Nors iš pradžių Ukrainos pareigūnai pranešė, kad dūmus į šalies sostinę vėjas atnešė iš Černobylio specialiosios zonos, bet vėliau A. Prokopenko nurodė, kad šie dūmai atkeliavo iš Žitomyro srities. Balandžio 18-ąją Žitomyro srityje buvo užgesinti 6 iš 15 gaisro židinių.

Ugniagesiai taip pat gesina gaisrus Černobylio atominės elektrinės apylinkėse, bet Ukrainos valdžia nurodo, kad sprogusiam branduoliniam reaktoriui ir kuro atliekų saugykloms ugnis pavojaus nekelia.

Šio mėnesio pradžioje gaisras kilo radioaktyviomis medžiagomis užterštoje miškingoje zonoje aplink 1986-aisiais sprogusį Černobylio atominės elektrinės reaktorių.

Praeitą antradienį Ukrainos pareigūnai informavo, kad smarkus lietus padėjo beveik užgesinti šį gaisrą, bet vėliau liepsnos kai kuriuose teberusenančiuose židiniuose vėl atsinaujino ir išplito laikantis sausiems orams ir smarkiam vėjui.