Pasaulyje

2020.04.20 11:14

Koronavirusas ir Šiaurės Korėjoje – nutekėjo pareigūnų informacija gyventojams

LRT.lt 2020.04.20 11:14

Šiaurės Korėjos pareigūnai šalies gyventojams dar kovo gale nurodė, kad šalies pasienio rajonuose yra patvirtintų užsikrėtimų COVID-19. Tai priešinga informacija oficialiems Pchenjano pareiškimams, kad pandemija nepasiekė šalies, rašo „Radio Free Asia“ (RFA).

Du leidinio šaltiniai Šiaurės Korėjoje nurodė, kad šalies valdžia rengė viešas paskaitas kovo gale, kuriose gyventojai buvo supažindinami su informacija apie pandemiją. Paskaitų metu pareigūnai aiškino, jog COVID-19 sklinda trijuose šalies vietose: Pchenjane, Pietų Hvanghės provincijoje ir Šiaurės Hamgiongo provincijoje.

„Paskaitoje kalbėtojas viešai pareiškė, kad (šalyje) yra koronaviruso pacientų“, – RFA Korėjos skyriui sakė Ryangango provincijos gyventojas.

„Jie sakė, kad (Korėjos darbininkų) partijos karantino nurodymus netinkamai įgyvendinome mes ir kad tai stipriai paveikė žmonių ekonomiką“, – pridėjo šaltinis.

Šiaurės Korėjos sveikatos sistema yra nepakankamai išvystyta, jai trūksta finansų, o kai kuriose ligoninėse nėra vandens ir elektros. Dėl to šalies gyventojams koronaviruso pandemija kelia itin didelę riziką, nurodo RFA. Su

Pareiškimą, kad užsikrėtimų infekcija yra jau ir šalies viduje, Šiaurės Korėjos gyventojai priėmė nelengvai.

„Jie svarstė, kaip taip gali būti, kai pareigūnai tvirtindavo, jog Šiaurės Korėjoje nėra aukų, dėka partijos nuoseklių karantino sąlygų“, – RFA sakė šaltinis.

Kitas šaltinis RFA nurodė, kad tokios paskaitos buvo rengiamos ir šalies sostinėje Pchenjane. Šių paskaitų metu pareigūnai gyrė šalies sveikatos sistemą, siūlė dėkoti valstybės lyderiui Kim Jong Unui, bet gyventojai to padaryti nenorėjo.

„Jie sakė, kad aukščiausiasis lyderis (Kim Jong Unas) nieko nepadarė gyventojų labui, kuriems sunku sudurti galus. Jie kritikuoja pareigūnus, kad šie kaltina žmones esą negalėjus laikytis partijos karantino reikalavimų“, – RFA sakė šaltinis.

Žinią, kad infekcija plinta tik 3 šalies vietose, kurios yra priešingose valstybės pusėse, gyventojai taip pat priėmė su nepasitikėjimu.

„Šiaurės Hamgiongas ir Pietų Hvanghė yra mūsų valstybės žemėlapio viršuje ir apačioje, o Pchenjanas – viduryje. Ar galite patikėti, kad patvirtinti atvejai yra tik šiose 3 vietovėse?“, – RFA svarstė vienas šaltinis.

Balandžio 1-ąją Pchenjanas užsienio žiniasklaidos leidiniams dar kartą patvirtino režimo žinią, kad šalyje nėra užfiksuota nė vieno koronaviruso atvejo ir tai priskyrė sėkmingai partijos politikai, rašo RFA.

Stebėtojų nuomone, koronavirusas į Šiaurės Korėją galėtų patekti per pasienio su Kinija rajonus.

„Manau, kad nemažas žmonių skaičius galėtų mirti. Bet tai nebus atskleista išoriniam pasauliui, nes Šiaurės Korėja net negali diagnozuoti pacientų (dėl užsikrėtimo koronavirusu)“, – leidiniui „South China Morning Post“ (SCMP) sakė Seulo Korėjos universiteto Medicinos mokyklos profesorius Kim Sin-gonas.

Kiti su leidiniu kalbėję medikai, dirbę Šiaurės Korėjoje SARS epidemijos metu taip pat sakė, kad tada šalyje mirštant žmonėms nebuvo įmanoma patvirtinti diagnozės, nepaisant įtarimų užsikrėtimais.

Vasarį Rusija pranešė paaukojusi Šiaurės Korėjai 1,5 tūkst. koronaviruso nustatymo tekstų, o anot stebėtojų, tyrimų reikmenų nusiuntė ir Kinija. Reikmenų izoliuotai valstybei siuntė ir tokios organizacijos kaip „Medikai be sienų“, rašo SCMP.