Pasaulyje

2020.04.20 11:33

LRT trumpai. Kaip šalys švelnina karantino sąlygas?

LRT.lt, LRT RADIJAS, LRT TV naujienų tarnyba, BNS2020.04.20 11:33

Šalys ima švelninti karantino sąlygas ir leidžia žmonėms po truputį grįžti į darbus, nepaisant tebevykstančios koronaviruso krizės. Vis dėlto kai kurios valstybės atsargios ir tikina, kad atleisti vadeles vis dar per anksti.

Sausio mėnesio pabaigoje Kinija, siekdama izoliuoti gyventojus ir sulaikyti naujojo viruso plitimą, uždraudė traukiniams ir lėktuvams išvykti iš Uhano miesto, kuris atsidūrė naujo viruso protrūkio epicentre.

Vėliau buvo uždaromi ir kiti miestai, atšaukiami masiniai renginiai. Šiandie Uhanas jau džiaugiasi įvestų apribojimų dėl koronaviruso sušvelninimu, bet į Europą, JAV ir kitus žemynus išplitęs virusas sutrikdė ekonominį, socialinį, kultūrinį ir religinį gyvenimą visame pasaulyje.

COVID-19 paplitimas kiekvienoje valstybėje skiriasi, todėl buvo imtasi skirtingų kovos su koronavirusu priemonių.

Kai kurios šalys jau po truputį švelnina griežtus karantino draudimus, ypač verslui. Savo ruožtu, kai kurios kitos valstybės, pavyzdžiui, Didžioji Britanija, vis dar nepasiekė protrūkio piko ir teigia, kad dar per anksti atleisti vadeles.

Norvegija, praėjusią savaitę pranešusi, kad pavyko sukontroliuoti koronaviruso plitimą, nuo balandžio 20-osios atlaisvina dalį įvestų ribojimų. Planuojama po truputį atverti mokyklas ir darželius, taip pat atsivers aukštosios mokyklos.

Tačiau norvegai ir toliau privalės dirbti iš namų, iki birželio bus draudžiami ir masiniai sporto ar kultūriniai reginiai. Taip pat rekomenduojama, jei nėra būtinybės, nekeliauti, o užsieniečiai, neturintys leidimo nuolatos gyventi Norvegijoje, ir toliau į šalį nebus įleidžiami. Atvykti galės tik Europos Sąjungos (ES) piliečiai, dirbantys būtinuosiuose sektoriuose, tokiuose kaip žemės ūkio, žvejybos ar naftos industrijose.

Vokietija ribojimus švelnina taip pat balandžio 20-ąją. Šalyje jau šiandien duris atvers mažos ne maisto parduotuvės, dalyje regionų pradės veikti ir mokyklos, nors visuotinai švietimo įstaigos veikti pradėti turėtų nuo gegužės 4-osios, tačiau irgi po truputį. Tiesa, Vokietijoje išlieka nurodymai laikytis saugaus atstumo, masiniai susibūrimai uždrausti iki rugpjūčio pabaigos.

Lenkija, po penkių savaičių griežto karantino, ima atsargiai švelninti ribojimus. Nuo pirmadienio leista atidaryti mažas parduotuves, prekyvietes. Taip pat bus leidžiama lankytis parkuose, skveruose ir miškuose. Be to, vyresni nei 13 metų jaunuoliai vėl galės viešumoje vaikščioti be suaugusiųjų.

Albanija planuoja pirmadienį leisti savo kalnakasybos ir naftos pramonei vėl pradėti darbą. Kartu su šimtais verslininkų, įskaitant mažmenininkus, maisto ir žuvies fabrikus, ūkininkus bei žvejybos sektoriaus darbuotojus.

Prancūzija, patvirtinusi beveik 20 tūkst. mirčių nuo koronaviruso atvejų, po beveik penkių savaičių griežto karantino nuo gegužės 11 d. turėtų taip pat švelninti kai kurias karantino sąlygas, rašo „EurActiv“.

Prancūzijos premjeras sako, kad padėtis dėl koronaviruso šalyje pamažu gerėja, bet jis atmetė bet kokius lūkesčius, kad laipsniškas sąlygų švelninimas, kuris prasidės gegužės mėn. vėl atidarius mokyklas, leis žmonėms judėti ar bendrauti kaip anksčiau iki kol nebus atrasta vakcina.

Taip pat neprognozuojama, kada vėl bus atidarytos sienos. Tiesa, Paryžiaus gyventojams nemokamai bus dalijamos kaukės ir jos greičiausiai taps privalomos visos Prancūzijos viešajame transporte. O Paryžiuje autobusų stotelėse ir prie įėjimų į metro ketinama įrengti dezinfekcinio skysčio dozatorius.

Ispanijos valdžios institucijos teigia, kad po šešių karantino savaičių vaikai galės išeiti iš namų aplinkos nuo balandžio 27 d. Nuo pandemijos pradžios Ispanijoje mirė daugiau nei 20 tūkst. žmonių ir pranešta apie 200 tūkst. atvejų. Ispanijos premjeras Pedras Sanchezas šeštadienį paskelbė, kad šalyje planuojama pratęsti karantiną iki gegužės 9 dienos.

Honkongas balandžio 24-ąją dėl koronaviruso įvestus ribojimus trumpam sušvelnins. Čia penktadienį vyks baigiamieji egzaminai. Tačiau apie 90 proc. moksleivių visgi nepalaiko tokios idėjos. Dalis jų teigia, kad Honkonge koronaviruso situacija nėra pakankamai suvaldyta, todėl gali kilti grėsmė jų sveikatai arba virusas gali vėl imti plisti. Vietos valdžia teigia, kad rengiant jau ir taip du kartus atidėtus egzaminus bus imtasi visų atsargumo priemonių.

Austrijos valdžia nuo praėjusio antradienio leido atsidaryti smulkiajam verslui – darbą pradėjo mažos parduotuvės, lauko prekyba. Tiesa, jos turės laikytis griežtų reikalavimų. Didieji prekybos centrai, kirpyklos bei grožio salonai pradės veikti nuo gegužės 1-osios. Vis dėlto šalies Vyriausybė įspėja per daug neatsipalaiduoti ir toliau laikytis saugaus atstumo, o visiems galintiems dirbti iš namų.

Danijoje šią savaitę taip pat pradės dirbti daugiau įmonių, šaliai toliau švelninant karantino suvaržymus, penktadienį paskelbė pareigūnai. Trečiadienį pradėjusi atverti mėnesį nedirbusias mokyklas mažesniems vaikams, Danija tapo pirmąja tai padariusia Europos valstybe. Kirpyklos ir tatuiruočių salonai bus atidaromi nuo šiandien, balandžio 20-osios. Taip pat vėl pradės dirbti vairavimo mokyklos.

Pietų Korėjos ministras pirmininkas sekmadienį pranešė, kad didžioji dalis socialinio atsiribojimo taisyklių išliks galioti iki gegužės 5 dienos, tačiau kai kurios karantino priemonės bus sušvelnintos.

Pasak premjero, Vyriausybė atšauks „griežtas rekomendacijas“ religinėms organizacijoms, sporto salėms ir barams nutraukti veiklą ir leis vėl atidaryti mažiau rizikingus viešuosius lauko objektus, tokius kaip poilsio parkai. Nepaisydamas pastaruoju metu stebimos užsikrėtimo mažėjimo tendencijos, premjeras įspėjo, kad „dar tikrai ne laikas jausti palengvėjimą“.

Izraelio ministrai patvirtino kelias priemones, įskaitant leidimą atverti populiariose gatvėse įsikūrusias parduotuves, mokyklas specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams bei leidimą būriuotis nedidelėms grupelėms tikinčiųjų.

Didžioji dalis priemonių įsigaliojo nuo sekmadienio, o tam tikros mokyklos mokiniams duris atvers antradienį. Bus leidžiami tikinčiųjų susibūrimai, kuriuose vienu metu galės dalyvauti iki 19 žmonių – su sąlyga, kad susibūrimai vyks lauke, o žmonės dėvės kaukes ir laikysis ne mažesnio kaip dviejų metrų atstumo.

Šeštadienį ministras pirmininkas siūlė apsiriboti 10 žmonių. Socialinio atsiribojimo metu šalyje buvo uždaryti visų religijų maldos namai, o nuo balandžio 12 dienos įvestas privalomas reikalavimas viešose vietose dėvėti veido kaukes.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį pareiškė, jog rekomenduoja palaipsniui atverti šalies ekonomiką, uždarytą siekiant pažaboti koronaviruso plitimą.

Kolumbijos prezidentas Ivanas Duque ketvirtadienį Bogotoje pareiškė, jog šalyje barai, koncertų salės ir stadionai bus uždaryti dar pusantrų metų, kad būtų užkirstas kelias koronaviruso plitimui.

Naujoji Zelandija ateinančią savaitę taip pat žada švelninti dėl koronaviruso protrūkio taikomas karantino priemones, nes šaliai pavyko sustabdyti „nekontroliuojamą ligos sprogimą“, pirmadienį pareiškė ministrė pirmininkė Jacinda Ardern.

Tai reiškia, kad galės atsidaryti saugiomis laikomos įmonės, taip pat kai kuris mokymo įstaigos. Be to, bus sušvelninti apribojimai vietos kelionėms ir leidžiami iki dešimties žmonių susibūrimai per vestuves ar laidotuves. Tačiau socialinio atstumo taisyklės liks galioti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.