Pasaulyje

2020.04.20 09:49

COVID-19 „protrūkį valdanti“ Vokietija pradeda atlaisvinti suvaržymus: atsidaro mokyklos

BNS2020.04.20 09:49

Vokietija pirmadienį pradėjo pirmuosius žingsnius padėties normalizavimo link, pirmąkart per mėnesio laikotarpį leidusi atsidaryti mažesnėms parduotuvėms kai kuriose žemėse, politikams pareiškus, kad naujojo koronaviruso protrūkis šalyje jau yra „valdomas“.

Dauguma mažesnių kaip 800 kv. metrų ploto parduotuvių – pradedant gėlių krautuvėlėmis, baigiant drabužių parduotuvėmis – galės vėl priimti pirkėjus, palaipsniui švelninant griežtus visuomenės gyvenimo suvaržymus, įvestus praeitą mėnesį.

Kanclerė Angela Merkel ir žemių premjerai sprendimą leisti atidaryti dalį įmonių paskelbė praeitą savaitę, bet stengėsi pabrėžti, kad tai tėra atsargus pirmasis žingsnis.

Pirmosios parduotuvės duris atvers pirmadienį, bet kiekvienai iš 16 Vokietijos žemių leista atšaukti suvaržymus skirtingu tempu.

Kai kuriose žemėse, įskaitant sostinę Berlyną, šis „atšilimo“ procesas truks ilgiau.

A. Merkel, giriama už pastangas suvaldyti koronaviruso krizę, tikisi iš naujo užvesti į keblią padėtį patekusią Vokietijos ekonomiką, praeitą savaitę oficialiai įžengusią į recesiją.

Trapi sėkmė

Iki sekmadienio Vokietijoje buvo patvirtinti 139 897 koronaviruso infekcijos COVID-19 atvejai, o 4 294 užsikrėtusieji mirė. Ši šalis yra viena iš labiausiai paveiktų koronaviruso pandemijos, taip pat pat viena sparčiausiai į ją reagavusių.

Penktadienį už ligų kontrolę ir prevenciją atsakingas Roberto Kocho institutas (RKI) paskelbė, kad protrūkio užkrečiamumo rodiklis šalyje pirmąkart sumažėjo iki 0,7 – tai, kiekvienas užsikrėtęs asmuo užkrečia mažiau kaip vieną kitą žmogų. Tuomet sveikatos apsaugos ministras Jensas Spahnas (Jensas Španas) paskelbė, kad COVID-19 protrūkis šalyje yra „valdomas“.

Vis dėlto A. Merkel, anksčiau šį mėnesį turėjusi dviem savaitėms izoliuotis dėl galimo sąlyčio su užsikrėtusiais, nors infekcija jai nebuvo patvirtinta tyrimais, perspėjo, kad Vokietijos sėkmė tebėra „trapi“.

„Dar ilgą laiką negalėsime grįžti prie savo įprasto gyvenimo“, – sakė daugiausiai gyventojų turinčios Šiaurės Reino-Vestfalijos premjeras Arminas Laschetas, kaip ir A. Merkel priklausantis konservatyvios pakraipos Krikščionių demokratų sąjungai (CDU).

Interviu savaitraščiui „Der Spiegel“ A. Laschetas perspėjo, kad kai kurie suvaržymai dėl koronaviruso gali tęstis iki 2021 metų.

Daugiau kaip dviejų žmonių susirinkimų draudimas ir reikalavimas viešose vietose stovėti ne arčiau kaip už 1,5 m vienas nuo kito lieka galioti.

Tai reiškia, kad kirpyklos, iš pradžių pripažintos vienomis iš būtinų paslaugų teikėjų, negalės atsidaryti mažiausiai iki gegužės 4-osios.

Kultūros įstaigos, barai, laisvalaikio centrai ir grožio salonai taip pat kol kas liks uždaryti. Dideli vieši renginiai, įskaitant koncertus ir futbolo rungtynes, liks uždrausti iki rugpjūčio 31-osios.

Vis dėlto Vokietija gali tikėtis bent jau kurių sušvelninimų, nors juos ne visi vertina palankiai.

Kadangi didesnėms parduotuvėms kol kas neleidžiama atsidaryti, Vokietijos prekybos asociacija penktadienį perspėjo dėl galimo „konkurencijos iškraipymo“.

Vis dėlto ekonomikos ministras Peteris Altmaieris teisino 800 kv. metrų ploto kriterijų ir sakė, kad „diržas gali būti atleidžiamas tik po truputį“.

Atidaro mokyklos

Ateinančiomis savaitėmis taip pat bus iš dalies atidarytos mokyklos. Dauguma žemių vyresniems mokiniams į klases leis sugrįžti nuo gegužės 4-osios.

Švietimo politika Vokietijoje tradiciškai sprendžiama žemių lygiu, o iki šiol labiausiai COVID-19 protrūkio paveikta Bavarija paliks mokyklas uždarytas savaite ilgiau.

Balandžio 29-ąją regionų švietimo ministrai turėtų pateikti konkrečius planus, kaip klasėse galėtų būti toliau užtikrinamas reikalavimas laikytis socialinio atstumo.

Vokietija tikisi, kad draudimų švelninimą pavyks suderinti su veiksmingesne COVID-19 plitimo stebėsena.

Šalis tikisi suintensyvinti testavimą (iki šiol Vokietijoje testai atlikti jau apie 2 mln. žmonių), taip pat siekiama nuo rugpjūčio per savaitę pagaminti apie 50 mln. apsauginių kaukių, įskaitant 10 mln. – aukštesnio apsaugos standarto FFP2.

Nors kaukės iki šiol nėra privalomos, A. Merkel sakė, kad jos vyriausybė „primygtinai rekomenduoja“ viešumoje jas dėvėti.

Atsidarius parduotuvėms numatoma, kad suintensyvės žmonių judėjimas, tad Meklenburgo-Pomeranijos ir Saksonijos žemės įvedė reikalavimą dėvėti kaukes viešajame transporte.

Anksčiau šį mėnesį toks reikalavimas buvo vienašališkai įvestas rytiniame Jenos mieste.

Kaip praneša Vokietijos žiniasklaida, šiame mieste savaitę nebuvo užfiksuota nė vieno naujo užsikrėtimo koronavirusu atvejo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.