Pasaulyje

2020.04.17 16:42

Eurokomisaro Sinkevičiaus vizija Lietuvai: 4 žingsniai, kur turi judėti valstybė po pandemijos

LRT.lt 2020.04.17 16:42

Lietuva po truputį atlaisvina karantino diržus, kaip ir kitos Europos Sąjungos (ES) valstybės, bet pasaulis turės išmokti gyventi kitaip, feisbuke perspėja eurokomisaras Virginijus Sinkevičius. Įraše politikas taip pat išdėstė savo viziją, kur turėtų judėti Lietuva po pandemijos.

Už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingo eurokomisaro V. Sinkevičiaus teigimu, išsvajotojo „normalaus gyvenimo“ teks palaukti – iki vakcinos ar greito ir efektyvaus gydymo atsiradimo pasaulis turės išmokti gyventi kitaip. Pasak jo, Lietuva po šios pandemijos taip pat bus kitokia.

Eurokomisaras taip pat užsimena, kad ES artimiausiomis savaitėmis paskelbs apie Europos atstatymo planą. Jo teigimu, daug dėmesio jame bus skiriama skaitmenizacijai bei tvarioms technologijoms.

„Šiandien noriu parašyti kaip lietuvis, kuris nori ir tikisi, kad Lietuva taip pat gerai pasirengs ekonomikos atstatymo etapui. Tad artimiausiuose įrašuose pabandysiu išdėstyti savo viziją, kur turėtų judėti Lietuva“, – kreipėsi politikas.

„Kaip ir kiekviena ES valstybė, Lietuva ne tik bando išsaugoti žmonių gyvybes, bet ir jų darbo vietas. Prarastos darbo vietos programuos lėtesnį Lietuvos atsitiesimą įveikus pandemiją. (...) Europos Komisija pasiūlė valstybėms narėms 100 mlrd. eurų paskoloms, leisiančioms tiesiogiai užtikrinti, kad įmonės ir išlaikytų darbo vietas, ir mokėtų atlyginimus, kai laikinai sumažintos darbuotojo darbo valandos arba jis dėl pandemijos nedirba“, – tęsė jis.

Vis dėlto, anot V. Sinkevičiaus, darbo vietos neišvengiamai bus prarastos. Statistika rodo, kad nuo karantino pradžios registruotų bedarbių skaičius išaugo 25 tūkst., o registruotų darbo ieškančių Lietuvos gyventojų skaičius šoktelėjo iki 37 tūkst., rašo eurokomisaras. Be to, anot jo, daugiau nei 190 tūkst. Lietuvos darbuotojų yra paskelbtos prastovos, todėl darbo vietų bus prarasta dar daugiau.

„Taip koronaviruso krizės smaigalyje greta poliklinikų ir ligoninių atsiduria Užimtumo tarnyba – įstaiga, kuri turės spręsti pandemijos padarinius darbo netekusių žmonių ir jų šeimos narių gyvenimams“, – rašo jis.

V. Sinkevičius teigia, kad Lietuvai reikia įgyventi kelis esminius žingsnius: pirma, Lietuva privalo stiprinti darbuotojų perkvalifikavimo sistemą. Antra, kaip teigia politikas, reikia atsakyti į klausimą – kokia kvalifikacija bus suteikta darbo netekusiems žmonėms. Trečias žingsnis – skaitmeniniai įgūdžiai, kurie, anot jo, yra didelė dalis atsakymo.

„Baziniai skaitmeniniai įgūdžiai privalo būti kiekvieno darbuotojo perkvalifikavimo pakete. Čia galima sėkmingai išnaudoti programavimo mokyklas, kurios tikrai žinau turi ką pasiūlyti“, – tvirtina V. Sinkevičius.

„Ketvirta, Lietuvai būtina turėti strategiją, kaip valstybė galėtų proaktyviai kurti ateities darbo rinką, kuri būtų kuo atsparesnė „nenugalimoms jėgoms“, kurtų darbo vietas, kurios minimaliai priklausytų nuo pandemijų ar ekonomikos pakilimų ir nuopolių. Kitaip tariant – kaip tapti ekonomika, grįsta žiniomis, aukšta pridėtine verte ir inovacijomis“, – tęsė jis.