Pasaulyje

2015.10.13 17:29

Olandijos saugumo taryba: MH17 lėktuvą numušusi raketa buvo paleista iš zenitinio komplekso „Buk“

BNS 2015.10.13 17:29

Olandijos saugumo valdyba antradienį paskelbė galutinę tyrimo ataskaitą, kurioje sakoma, kad oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 lėktuvas buvo numuštas virš Rytų Ukrainos raketa, paleista iš Rusijos gamybos zenitinio raketų komplekso „Buk“.

„Reiso MH17 (lėktuvas) sudužo kovinei galvutei detonavus šalia lėktuvo pilotų kabinos kairės pusės“, – Olandijos saugumo valdybos pirmininkas Tjibbe Joustra sakė per spaudos konferenciją, pristatydamas tyrimo išvadas.

„Kovinė galvutė 9N314M detonavo šalia lėktuvo pilotų kabinos kairės pusės. Ta kovinė galvutė atitinka raketą, kokios yra naudojamos raketų „žemė-oras“ sistemoje „Buk“, – pažymėjo T. Joustra.

Pilotų kabinoje buvusių įgulos narių kūnuose buvo rasta raketos šrapnelio dalelių, taip pat dažų liekanų, padėjusių tyrėjams nustatyti, kad buvo panaudota „Buk“ raketa, pridūrė Saugumo valdybos vadovas.

Jis pažymėjo, kad Rusija nesutiko su išvada, jog buvo panaudota būtent to tipo raketa.

Olandų tyrėjai nurodė, kad raketos kovinė galvutė sprogo arčiau negu už metro nuo lainerio kabinos, užmušdama tris ten buvusius įgulos narius, o pati kabina nuo smūgio atitrūko nuo likusios lėktuvo dalies.

Per anksčiau antradienį įvykusį susitikimą su aukų artimaisiais Tj.Joustra sakė, kad lainerio keleiviai nežuvo nuo raketos sprogimo, veikiausiai iškart neteko sąmonės dėl smūginės dekompresijos pažeistame lėktuve ir deguonies stygiaus 10 km aukštyje.

Laineris „Boeing 777“ subyrėjo ore, o jo nuolaužos pažiro didelėje teritorijoje, kontroliuojamoje prorusiškų separatistų, kurie ten kovėsi su vyriausybės pajėgomis nuo 2014 metų balandžio.

Tyrėjai pridūrė, kad Ukraina, kurioje tuo metu vyko įnirtingi susirėmimai, turėjo uždaryti savo oro erdvę civilinei aviacijai, tačiau to nepadarė, nes „niekas nepagalvojo“ apie potencialų pavojų.

„Padarėme išvadą, kad Ukrainos institucijos turėjo pakankamą pagrindą dėl visa pikta uždaryti oro erdvę virš savo šalies rytinės dalies“, – nurodė T. Joustra.

Saugumo tarybos paskelbtoje galutinėje tyrimo ataskaitoje sakoma, kad pilietinių konfliktų krečiamos šalys ateityje turėtų labiau stengtis apsaugoti keleivinius lėktuvus.

Per katastrofą, įvykusią 2014 metų liepos 17 dieną, žuvo visi 298 tame laineryje buvę žmonės, daugiausiai Nyderlandų piliečių.

Ilgai lauktose išvadose neįvardijami šios atakos kaltininkai, nes tyrimą vykdžiusi komisija neturėjo tokio mandato.

„Reikalinga papildoma teismo medicinos ekspertizė, kad būtų nustatyta tiksli vieta, iš kurios buvo paleista raketa. Vis dėlto toks tyrimas viršija Olandijos saugumo valdybos mandatą“, – sakė T. Joustra.

Ataskaitoje dėmesys buvo sutelktas į keturias pagrindines sritis. Tyrėjai visų pirma siekė nustatyti katastrofos priežastis; atsakyti į klausimą, kodėl civiliniams orlaiviams buvo leista „skraidyti virš konflikto teritorijų“, taip pat kodėl žmonėms Olandijoje teko laukti 2–4 dienas, kol buvo patvirtinta, kad jų artimieji buvo sudužusiame lėktuve.

Tarptautinių tyrėjų grupei vadovavusi Olandijos saugumo valdyba savo ataskaitoje pateikė 11 rekomendacijų ir pabrėžė, kad konfliktų apimtos šalys turi dėti didesnes pastangas užtikrinti civilinės aviacijos saugumą.

Žuvo beveik akimirksniu

Oro pajėgų bazėje susirinkusiems žurnalistams taip pat buvo pademonstruota dalies lėktuvo rekonstrukcija, sudaryta iš sulamdytų ir šrapnelio suvarpytų nuolaužų, sumontuotų ant metalinio karkaso. Tos lainerio „Boeing 777“ nuolaužos buvo surinktos katastrofos vietoje ir atskraidintos į Gilzės-Rejeno oro pajėgų bazę Nyderlandų pietuose.

Jauno vyro, kuris žuvo, kai buvo numuštas laineris, tėvas sako, kad jam palengvėjo išgirdus, jog visi tuo orlaiviu skridę žmonės tikriausiai žuvo beveik akimirksniu.

Robas Fredrikszas tai sakė po to, kai buvo pristatytos svarbiausios 15-a mėnesių trukusio MH17 lėktuvo katastrofos tyrimo išvados.

Pasak R. Fredrikszo, kuris per katastrofą neteko sūnaus Bryce`o, svarbiausia išvada, apie kurią buvo informuoti žuvusiųjų artimieji, yra ta, kad „tai buvo „Buk“ raketa, pagaminta Rusijoje“.

„Tai buvo aiškiai nurodyta. Kaip ir tai, kad Ukraina turėjo uždaryti savo oro erdvę, bei tai, kad keleiviai absoliučiai nieko nenujautė ir nežinojo“, – sakė jis.

Pasak sūnaus netekusio tėvo, kai kurie aukų artimieji smarkiai susijaudino, stebėdami animatorių atkurtą katastrofos eigą.

Aukų artimieji su tyrimo išvadomis buvo supažindinti prieš oficialų jų paskelbimą.

Per šią katastrofą savo pusseserės Daisy netekęs Robby Oehlersas taip pat sakė, kad tyrimo metu buvo nustatyta, jog orlaivį numušė Rusijoje pagaminto zenitinio komplekso „Buk“ raketa.

„Tai buvo „Buk“, – sakė jis.

„Net jeigu ataskaitoje nebus įvardyti atsakingieji, ji vis tiek mums leis uždaryti kai kurias duris, gauti kai kuriuos atsakymus“, – aiškino belgas Pierre`as Chardomas, per katastrofą netekęs 51 metų brolio Benoit.

Senesnio modelio „Buk“ raketa

Rusijos valstybinė gynybos sektoriaus bendrovė „Almaz-Antej“ antradienį pripažino, kad Nyderlandų tyrėjų preliminarioje ataskaitoje daroma išvada, jog MH17 laineris buvo numuštas to paties tipo raketa, kokios yra naudojamos zenitinių raketų kompleksuose „Buk“.

Tačiau „Almaz-Antej“ pabrėžė atlikęs du eksperimentus – įskaitant „Buk“ raketos kovinės galvutės susprogdinimą prie lėktuvo, panašaus į „Boeing 777“, fiuzeliažo – esą visiškai paneigiančius olandų komisijos išvadas apie panaudotos raketos tipą ir jos paleidimo vietą.

Per eksperimentą padarytos pažaidos labai skyrėsi nuo rastų ant MH17 nuolaužų, sakoma bendrovės pranešime.

„Šiandien galim vienareikšmiškai pasakyti, ir pristatyme tai parodysime, kad tuo atveju, jeigu „Malaysia Airlines“ „Boeing 777“ buvo numuštas zenitinių raketų kompleksu „Buk“, kai jam smogė raketa 9М38, paleista iš Zaroščinskos gyvenvietės“, – per spaudos konferenciją sakė „Almaz-Antej“ generalinis direktorius Janas Novikovas.

Kaip rodo separatistų pateikta informacija, ta gyvenvietė praeitų metų liepos 17 dieną buvo kontroliuojama Ukrainos vyriausybės pajėgų.

Koncernas pridūrė, kad jo atlikti eksperimentai paneigia olandų tyrėjų teiginį, kad raketa buvo paleista iš Snižnės – separatistų kontroliuojamo miestelio. Vienas naujienų agentūros „The Associated Press“ reporteris matė tose apylinkėse raketų kompleksą „Buk“ tą pačią dieną, kai buvo numuštas Malaizijos laineris.

„Almaz-Antej“ birželį paskelbė preliminarias tyrimo išvadas, kad lėktuvas buvo numuštas senesnio modelio „Buk“ raketa, kurios nebenaudojamos Rusijos ginkluotosiose pajėgose, bet yra Ukrainos kariuomenės arsenale.

J. Novikovas pažymėjo, kad „pirmojo eksperimento duomenis rugpjūčio pradžioje mes perdavėme olandų komisijai“.

„Pagal mūsų informaciją, į tą medžiagą nebuvo atsižvelgta, todėl koncernas priėmė sprendimą atlikti antrą, didesnio masto natūrinį eksperimentą“, – sakė koncerno vadovas.

Pasak jo, „neturint nurašytų lėktuvų „Boeing 777“, per eksperimentą buvo naudojamas lėktuvas Il-86, kuris pagal fiuzelažo konstrukciją ir pagrindinius parametrus analogiškas lėktuvo „Boeing 777“ fiuzeliažui“.

„Eksperimentas buvo atliktas šių metų spalio 7 dieną. Jo sąlygos atitiko išvadas, pateiktas olandų komisijos galutinės ataskaitos projekte – tai yra, buvo panaudota raketa 9М38М1 su dvitėjiniais (šrapnelio elementais, imituojant) paleidimą iš Snižnės gyvenvietės“, – aiškino J.Novikovas.

„Eksperimento rezultatai visiškai paneigė Olandijos komisijos išvadas apie raketos tipą ir paleidimo vietą“, – pabrėžė jis.