Naujienų srautas

Pasaulyje2020.04.17 16:06

Nutekintos žinutės rodo, kad Rusija kišosi į Nyderlandų referendumą, rėmė ultradešiniuosius

euobserver, LRT.lt 2020.04.17 16:06

Nyderlandų kraštutinės dešinės politikas, organizavęs 2016 m. referendumą dėl ES asociacijos sutarties su Ukraina, turėjo neaiškių ryšių su Rusija, atskleidžia naujas tyrimas.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EUObserver“ originalus kūrinys.

Prieš ES ir imigrantus nusistačiusios partijos FvD narys Nyderlandų parlamentaras Thierry Baudet savo partijos kolegai bendraudamas per „Whatsapp“ papasakojo apie savo Rusijos kontaktus. Šios žinutės buvo nutekintos Nyderlandų tyrimų portalui „Zembla“ ir radijo stočiai „De Nieuws BV“.

Prieš 4 metus rašytose žinutėse, Th. Baudet sakė Nyderlanduose prieš referendumą susitikęs su Vladimiru Kornilovu, kuris turi ryšių su Kremliumi.

Th. Baudet V. Karnilovą apibūdino kaip „rusą, kuris dirba (Rusijos prezidentui Vladimirui) Putinui“ ir yra „labai įtakinga figūra“.

„Aš dirbu prie to Karnilovo“, vėliau rašė Nyderlandų parlamentaras, nors ką jis turėjo omeny – neaišku.

Po to, kai Th. Baudet pareiškė Nyderlandų žiniasklaidai, kad Ukraina atsiuntė į šalį provokatorius kištis į balsavimą referendumą, FvD partijos kolega paklausė, ar jis turi įrodymų. „Ne. Informacija atkeliauja iš Kornilovo“, – jam atsakė parlamentaras.

O kai vienu metu Th. Baudet jautė finansų stygių, parašė: „Gal Kornilovas nori sumokėti kiek daugiau“ ir „Kornilovas gali tai įveikti visais savo pinigais“, o žinutę palydėjo šypsnių jaustukais.

Th. Baudet FvD iš pradžių įkūrė kaip analitinį centrą. 37-erių politikas buvo vienas iš referendumo iniciatorių, kartu su satyriniu tinklalapiu „GeenStijl“. 2016 m. balandį vykęs patariamasis referendumas kvietė išreikšti nuomonę, ar Haga turėtų ratifikuoti ES asociacijos sutartį su Ukraina.

Kremliaus parankinis ir buvęs Rusijos Nepriklausomų valstybių sandraugos instituto Kijeve direktorius V. Kornilovas taip pat lankėsi Nyderlandų sostinėje, vaidindamas neutralų ekspertą šalies žiniasklaidoje ir užsipuolė asociacijos sutartį.

Nyderlandų gyventojai nubalsavo prieš sutarties ratifikaciją ir iškėlė dilemą ES Tarybai Briuselyje.

Nyderlandų Vyriausybė galų gale vis tiek ratifikavo susitarimą, bet ES įtraukė naują saugiklį, kad sutartis negarantuoja karinės pagalbos arba narystės Bendrijoje ateityje.

Th. Baudet sukurta FvD vėliau tapo politine partija ir 2017 m. rinkimuose laimėjo 2 mandatus šalies parlamente.

Nutekintos „Whatsapp“ žinutės taip pat parodė, kad Th. Baudėt buvo nusistatęs prieš šalies narystę NATO.

„Dabar aš noriu pasisakyti už išstojimą iš NATO“, – politikas rašė 2017 m. gegužę.

„Palaukčiau dėl NATO. Juk galų gale, mūsų kariuomenė yra bevertė“, – jam atrašė FvD kolega Paulas Frentropas.

Velnio advokatas

Gindamasis ketvirtadienį Th. Baudet sakė, kad jo senos žinutės buvo ironiškos.

Žinutės apie V. Kornilovą buvo „žaismingai perspaustos“ ir kad jis buvo „velnio advokatas“ dėl NATO, politikas sakė „Zembla“ ir „De Niews BV“.

Jis taip pat pareiškė, kad jo „Whatsapp“ žinutės buvo cituojamos „ištraukiant iš konteksto“ ir „jas sunku priimti rimtai“, Th. Baudet pridėjo FvD tinklalapyje patalpiname pranešime.

„Kartais mes nuleidžiame garą žinutėse“, – sakė jis.

Nyderlandų ir Rusijos santykiai itin pablogėjo, kai virš Rusijos okupuotos Rytų Ukrainos 2014 rusiška raketa buvo numuštas MH17 laineris, nužudant šimtus Nyderlandų piliečių.

Santykiai dar labiau pakriko, kai Rusija 2018 m. bandė surengti kibernetinį įsilaužimą į Cheminių ginklų draudimo organizaciją, kuri veikia Hagoje.

O Kremlius toliau skleidžia dezinformaciją apie MH17, nors Nyderlanduose jau pradėjo vykti teismo procesas, kuriame kaltinami Rusijos įtariamieji.

V. Kornilovas, save tviteryje vadinantis „istoriku“, menkino šiuos naujausius duomenis apie Rusijos kišimąsi į Nyderlandų reikalus.

„Aš tik noriu visų jūsų paklausti: ar jūs rimtai???“ – ketvirtadienį parašė V. Kornilovas pridėdamas besijuokiantį jaustuką ir asmenukę, kurioje geria vyną užsidėjęs sovietų Raudonosios armijos kepurę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi