Pasaulyje

2020.04.17 17:58

Ar koronaviruso pandemija gali priversti pasaulį permąstyti santykius su Pekinu

Živilė Raškauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.17 17:58

Kinijos pareigūnai iš naujo skaičiuoja COVID-19 aukas. Uhane – koronaviruso epicentre – aukų dvigubai daugiau nei iki šiol skelbta. Kinijos valdžia teisinasi nebandžiusi nuslėpti sveikatos krizės masto – esą dabar duomenis gali patikslinti, nes nuslūgo spaudimas sveikatos priežiūros sistemai. 

Užsienio valstybės kritikuoja Kiniją ir reikalauja skaidrumo. Politinė įtampa antrajai pagal dydį ekonomikai – itin nepalanki: kelis dešimtmečius vien tik augęs šalies ūgis ėmė smukti.

Uhano miestas gruodžio pabaigoje virtęs koronaviruso židiniu – pamažu vaduojasi iš pandemijos gniaužtų. Tačiau ekspertai įspėja, kad virusas – klastingas, todėl dabar siekiant užkirsti kelią antrai viruso bangai tikrinami ir žmonės, nejuntantys simptomų.

„Dalis pacientų nejunta, kad serga. Jie nežino, kad nešioja virusą, tačiau gali užkrėsti kitus ir taip apsunkinti visos bendruomenės gyvenimą“, – sako Uhano COVID-19 kontrolės departamento atstovas Huangas Bolinas.

Kinija dar viruso protrūkio pradžioje sulaukė kritikos, kad į užsikrėtusiųjų statistiką neįtraukia viruso nešiotojų – žmonių, kurių ėminių tyrimas teigiamas, bet jie nejunta simptomų.

Užsikrėtusiųjų skaičiavimo metodus Kinija keitė kelis sykius. Dabar Uhano pareigūnai dar kartą tikslina COVID-19 aukų skaičių – mieste jis dvigubai didesnis nei skaičiuota iki šiol.

Žinios. Švietimo ir mokslo ministras paskelbė: mokslo metai tęsis iki birželio 1-osios

Sveikatos apsaugos tarnyba teisinasi, kad mirčių nebandyta nuslėpti. Tikinama, kad aukų skaičius beveik 1300 išaugo dėl to, jog Ligų kontrolės informacijos sistemoje nebuvo įregistruoti mirties atvejai ne ligoninėse. Be to, apie kai kurias mirtis medicinos įstaigos pranešė pavėluotai arba išvis nepranešė. Paskelbus naujus duomenis, COVID-19 sukeltų mirčių atvejų skaičius Kinijoje išaugo iki 4 600.

Dėl Kinijos skelbiamų skaičių tikslumo klausimų kyla nuo pandemijos pradžios.

Be to, šią savaitę naujienų agentūros „Associated Press“ atliktas tyrimas atskleidė, kad Kinijos valdžia tik septintą koronaviruso protrūkio dieną perspėjo visuomenę apie naująjį virusą. Per šį laiką – beveik savaitę – užsikrėtė daugiau nei 3 tūkstančiai žmonių.

Užsienio šalys reikalauja skaidrumo. Kritiką dėl Kinijos atsako pandemijai išreiškė Vašingtonas, Paryžius ir Londonas. Australijos Vyriausybė taip pat įspėja, kad pandemija gali priversti pasaulį permąstyti santykius su Pekinu.

„Manau, pasaulio bendravimas su Kinija pasikeis. Mes norime daugiau skaidrumo. Gerai, kad Kinijos ekonomika augs, kad žmones bandoma ištraukti iš skurdo – tai puiku. Tačiau kai komunistų partija nėra tokia skaidri, kaip kitų pasaulio šalių valdžia, – tai problema“, – tvirtina Australijos vidaus reikalų ministras Peteris Duttonas.

Politinė įtampa Kinijai šiuo metu itin nepalanki. Šalies ūkis pirmąjį metų ketvirtį smuko beveik 7 procentais. Tokių žemumų šalis nematė pastaruosius tris dešimtmečius. Tai pirmas nuosmukis nuo 1992-ųjų – tada pradėta skelbti Kinijos bendrojo vidaus produkto statistika.

Pastaruosius du dešimtmečius, Kinijos ūkis vidutiniškai augo 9 procentais per metus. Šios statistikos tikslumu abejota ne kartą, manoma, kad šalies pareigūnai ją pagražina dėl politinių tikslų.

Kinijai pavyko išjudinti didelę dalį savo metų pradžioje sustojusios ekonomikos, tačiau prieš akis – sunkus laikotarpis. Pandemijos akivaizdoje smuko kiniškų prekių paklausa užsienyje. Koronavirusas krečia pagrindines Kinijos eksporto rinkaas, todėl ekonomikai atsitiesti prireiks laiko.

„Matome, kad šalies viduje epidemija yra kontroliuojama, tačiau protrūkiai užsienyje daro sisteminį poveikį. Šalyje vėl sugriežtintos patikros priemonės, ypač didžiuosiuose miestuose, pavyzdžiui, Pekine. Tai paveiks ekonomiką. Nemanau, kad realų atsigavimą pamatysime iki ketvirtojo ketvirčio arba metų pabaigos“, – įsitikinęs ekonomistas Džu Džensinas.

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) prognozuoja, kad šiemet Kinijos ekonomika augs kiek daugiau nei procentu. O kitąmet – šoktelės net 9 procentais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt